Glas Istre: 05. 10. 2005.

PREGOVORI S EU-om POČINJU OKO 20. LISTOPADA ANALIZOM HRVATSKOG ZAKONODAVSTVA

Najprije »screening«, a tek onda pravi pregovori

Pregovori će se voditi u 35 poglavlja. Svako će se otvarati za pregovore čim za njega završi »screening«, odnosno analiza usklađenosti zakonodavstva s europskim

ZAGREB - Za dva tjedna, oko 20. listopada, počet će proces »screeninga«, odnosno dubinske analize usklađenosti hrvatskog zakonodavstva s europskim, što će biti priprema za pravi početak pregovora po pojedinim poglavljima. O početku »screeninga« hrvatski se pregovarački tim dogovara s Europskom komisijom, a prema trenutnim informacijama, vjerojatno je da će Hrvatska u vrlo kratkom roku početi »screening« u sedam pregovaračkih poglavlja. Jedno od njih trebalo bi biti znanost i istraživanje, za koje se ne očekuje da će biti pretjerano zahtjevno.

Pregovori s Hrvatskom vode se u 35 poglavlja. Zemlje koje su u EU ušle lani vodile su pregovore o 31 poglavlju, odnosno 29, budući da se o dva poglavlja (institucionalne odredbe i ostalo) ne pregovara. Povećan broj poglavlja Hrvatskoj bi trebao olakšati cijeli proces jer su vrlo opsežna i teška pregovaračka područja podijeljena na manje cjeline. Među njima su poljoprivreda i ribarstvo te pravosuđe i unutarnji poslovi.

U pogledu tehnike pregovora postoje još neke razlike između Hrvatske i tzv. novih članica. Hrvatska, naime, ne mora čekati da završi »screening« u svim poglavljima da bi počela prave pregovore, nego će se svako poglavlje otvarati za pregovore čim za njega završi »screening«.

Inače, »screening« je, iako je najdosadniji dio cijele priče, bitan jer zemlja kandidatkinja njime dobije bolji uvid u posao koji treba obaviti te u eventualne probleme s kojima bi se mogla susresti u provođenju europske pravne stečevine.

Druga novost je da se brzina pregovora uvjetuje sposobnošću primjene dogovorenog. Odnosno, prije pregovora o pojedinom poglavlju, predlažu se kriteriji koje zemlja kandidat treba ispuniti da bi se to poglavlje privremeno zatvorilo. Te kriterije, koji su novina u odnosu na prethodni krug proširenja, mora usvojiti Vijeće EU-a.

I. FRLAN

Vizni režim s Britanijom ostaje isti

Premda su otvoreni pregovori s Europskom unijom, Velika Britanija još neće mijenjati vizni režim s Hrvatskom. »Vizni režim prema hrvatskim građanima pod stalnim je razmatranjem premijera Tonyja Blaira. Zasad ostaje isti«, rekla nam je jučer glasnogovornica britanskog veleposlanstva Tessa Fras. Tako Velika Britanija ostaje jedina europska zemlja s kojom Hrvatska ima vizni režim. (S. Ab.)