Slobodna Dalmacija: 05. 10. 2005.

EU-IZVJESTITELJI I MNOGI POLITIČARI UVJERENI KAKO SE ZAGREB PROVUKAO NA RAČUN ANKARE

Trgovina oko Hrvatske

EU DEAL I europski bruxelleski dopisnici, njih nekoliko stotina, uvjereni su, listom, da se radi o "dealu" za Hrvatsku, o dogovoru na marginama velikog turskog pitanja i u tome duhu izvještavaju za svoje medije

Iz Bruxellesa: Ines SABALIĆ

Hrvatska je počela finalni stadij priključenja Europskoj uniji, u potpunoj sjeni velikog otvaranja Europe prema Turskoj i u atmosferi nepovjerenja i gotovo podsmjeha europske javnosti kad je riječ o suradnji sa Sudom.

Svi slave Tursku, a oko Hrvatske i načina na koji je ona ušla u proces pletu se sumnje koje će, čini se, biti jako teško odagnati. To je bilo jasno i jučer, kad je povjerenik Ollie Rehn, na redovitoj konferenciji za novinare u Europskoj komisiji, odgovarao na pitanja europskih dopisnika o dogovoru ispod stola između Britanije i Austrije oko Turske i Hrvatske.

Političari: Nema nagodbe

Rehn je takve navode opovrgnuo, baš kao i, dan ranije, u Luxembourgu Britanac Jack Straw, austrijska ministrica Ursula Plassnik i hrvatski premijer Ivo Sanader.

Demantiji su vrlo snažni, a temelje se na tome da je Austrija popustila Britaniji oko Turske, ili, u drugoj verziji, dobila ono što je htjela, prije nego je održana Radna grupa za Hrvatsku. Dakle, turski slučaj bio je riješen, a Austrija, navodno, zadovoljna promijenjenim vokabularom u turskom pregovaračkom okviru, i tek se onda pristupilo temi Hrvatske.

Jednako tako, europski diplomati koji su se motali između novinara u dva dugačka luxembourška dana i noći, bilo iz zemalja koje su nazivali "prijatelji Hrvatske" ili onih drugih, odbijali su tezu da se radi o dogovoru ispod stola.

Čak i jedan visoko pozicionirani britanski diplomat, koji je, u sitne noćne sate između ponedjeljka i utorka, s grupom od tri engleska i dva hrvatska novinara govorio pod uvjetom duboke anonimnosti, rekao da dogovora nije bilo i da je sve, ali sve, ovisilo o Carli del Ponte, dok je Austrija samo davala veliku podršku.

Svi žale Carlu del Ponte

Ali, posljedica je da jučer, dan nakon početka pregovora, svi pomalo žale Del Ponte, jer je smatraju žrtvom strahovitog pritiska Velike Britanije, budući da smatraju kako su Britanija i "prijatelji Hrvatske" pogurali Zagreb, a pri tome, nepravedno, kočili Tursku.

Tim kočenjem Turske na samom pragu, oni su se, u očima liberalne javnosti, predstavili kao neodgovorni, a sumnje da je Hrvatska "lišo" prošla, zasad ne prestaju.

Europski liberali, koje u Parlamentu predvodi Graham Watson, tražili su jučer objašnjenje od Jacka Strawa, Carle del Ponte i Vijeća ministara oko Hrvatske. "Prije tri dana glavna tužiteljica ICTY-ja izrazila je svoje nezadovoljstvo sa suradnjom Hrvatske. Što se to odjednom promijenilo?", pita Graham Watson.

"Smrdi na tajne dogovore"

- Ovdje smrdi na tajne dogovore. Politička trgovina, kad je riječ o tako ozbiljnoj stvari kao što je proširenje Unije, nedopustiva je, pogotovo sad, kad je Uniji očajnički potrebno da obnovi povjerenje među svojim građanima. Pozivam Jacka Strawa, Carlu del Ponte i Vijeće ministara da oko ovoga budu otvoreni i iskreni - rekao je šef utjecajne liberalne stranke u Europskom parlamentu, dodavši da nije protiv hrvatskih pregovora, ako je to zemlja zaslužila.

Jednako tako, i europski bruxelleski dopisnici, njih nekoliko stotina, uvjereni su, listom, još od dva dana luxembourških pregovora, da se radi o "dealu" za Hrvatsku, o dogovoru na marginama velikog turskog pitanja i u tome duhu izvještavaju za svoje medije. Slično mišljenje dijele i neki europski eksperti.

Jedan od najuglednijih europskih političkih ekonomista, Daniel Gros, direktor ovdašnjeg instituta CEPS, kaže da je to "klasični europski deal":

- Što bi drugo bilo? To je toliko očigledno, da na to ne treba trošiti riječi. Austrija nikad nije bila velika protivnica turskog priključenja, a onda je odjednom to postala, dok je istodobno signalizirano da bi mogla popustiti ako Vijeće popusti prema Hrvatskoj - rekao je Gros u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.

- Austrija je gurala Hrvatsku jer joj je stalo da je i iza njezinih granica stabilna, mirna, prosperitetna situacija. Mađarska i Slovenija imaju iste interese, ali je Austrija bila bolje pozicionirana, nove članice još su slabe - kaže ovaj vodeći europski stručnjak. Također je komentirao i komentare da Hrvatska nije na fer način dobila otvaranje pregovora.

- Što je u životu fer? Hrvatska je u ispunjavanju Kopenhaških kriterija prije mnogih drugih zemalja, i nema razloga da ne počne proces priključenja - kaže Daniel Gros.

Po njegovu mišljenju, članstvo treba očekivati "negdje iza 2010.", ne puno kasnije, ali ne i prije.