Glas Istre: 07. 10. 2005.

Prodavanje magle

Ni Srbi nisu ovako uspjeli ujediniti Hrvate kao Slovenci proglašavajući svoju zaštićenu ekološku zonu i epikontinentalni pojas. Jer, ne pamtimo kada je Hrvatski sabor zadnji put jednoglasno nešto izglasao kao jučer Deklaraciju kojom se slovenski zakon proglašava ništavnim i pravno neutemeljenim.

Gotovo da bole uši od ove patriotske unisonosti istovjetne onoj u parlamentu Dežele, jer bi makar pokoji uzdržani glas (teško je povjerovati da je baš svim zastupnicima s obje strane granice u toj složenoj problematici sve bilo kristalno jasno, odnosno da su glasali čiste glave, a ne punoga domoljubnoga srca) bio dobitak za demokraciju u odnosu na toliko nam mrsko jednoumlje. Naši su granični sporovi uvijek bili bolji povod za natjecanje tko je veći Slovenac odnosno Hrvat negoli za zdravorazumsku raspravu. Ni novinarima nije lako pisati o tome, a da ne ponesu epitet »nacionalnog izdajnika«. No, kao što u svom jučerašnjem komentaru u »Delu« priznaje kolega Damijan Slabe, »ovaj pad preko paralele od 45 stupnjeva i 10 minuta južno od točke T-5 podsjeća na situaciju kada je Janez Podobnik prije lanjskih izbora pao preko bankine uz cestu blizu Jorasove kuće«.

Da u svemu tome ima podosta »prodavanja magle«, svjedoče i vrlo žestoki istupi premijera Janše koji otvoreno prijeti da se s »ratifikacijom hrvatskog pristupnog ugovora EU-u može dogoditi isto što se u Hrvatskom saboru dogodilo sa sporazumom Drnovšek - Račan«. Na tom tragu vječni ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel zaziva referendum na kojemu bi Slovenci mogli odbiti primiti Hrvate u europsku obitelj. Slovenske vođe vitlaju batinom jer očigledno ni sami ne vjeruju da zakon, čiji je suautor i koparski odvjetnik Daniel Starman, branitelj konfliktima sklonog Joška Jorasa, može držati vodu pred imalo ozbiljnijom međunarodnom pravnom instancom. Njihovo dizanje glasa i prijeteći prst rječito govore o nervozi koja se uvukla u njihove redove, jer su »pomorsku bitku« s Hrvatskom unaprijed proglasili dobivenom. No, priznanjem Carle del Ponte o »potpunoj suradnji« i zelenim svjetlom za ulazak u EU, Hrvatska je na međunarodnom planu postala mnogo simpatičnijom zemljom nego što je bila, sve poželjnijim partnerom kada je business u pitanju, a još prije etabliranim turističkim odredištem.

Bez obzira što je Sanader od Sabora praktički dobio otvorene ruke za rješavanje odnosa sa Slovenijom, ne treba nasjedati na provokacije, već sve prepustiti međunarodnom pravosuđu i staloženo prihvatiti odluku, čak i ako ne bude u potpunosti onakva kakvu očekujemo. Ako su već Slovenci razvukli maglu nad svojim epikontinentalnim pojasom, za koji još ni ne znaju gdje je, mi se ne bismo trebali ponašati kao guske i u njoj zalutati.

Branko MIJIĆ