Glas Istre: 07. 10. 2005.

ANTE JELAVIĆ NIJE JUČER DOŠAO NA IZRICANJE PRESUDE PRED SUD BiH U SARAJEVU ZBOG SLUČAJA »HERCEGOVAČKA BANKA«

Jelaviću deset godina za bogaćenje HDZ-ovaca hrvatskim novcem

Jelavić je »javni novac iz RH neovlašteno prebacivao prijateljima i visokim dužnosnicima HDZ-a i HVO-a«, kazao je sudac Malcolm Simmons

SARAJEVO - Ante Jelavić nepravomoćno je jučer osuđen na deset godina zatvora jer je 1997. i 1998. novcem hrvatskog državnog proračuna, namijenjenom Hrvatima u BiH, bogatio svoje prijatelje i visoke dužnosnike HDZ-a i HVO-a. Osuđeni nije došao na izricanje presude pred tročlano sudsko vijeće Suda BiH, pa je za njim odmah raspisan uhidbeni nalog.

- U Ministarstvu obrane Federacije BiH tijekom Jelavićeva ministarskog mandata 1997. i 1998. postojala je dobro organizirana i pomno planirana operacija za neopravdano bogaćenje osoba i institucija bliskih Jelaviću, HDZ-u i HVO-u, i to novcem doniranim iz Hrvatske. Jelavić je bio vođa i glavni organizator tih događaja. Nedostatak dokaza protiv njega u nekim slučajevima ukazuje na želju da se zataška njegova uloga u tome, jer bi bilo krajnje naivno zaključiti da se sve to moglo događati bez znanja ministra obrane, kazao je na kraju jednosatnog čitanja presude predsjednik sudskoga vijeća Malcolm Simmons.

Jelavić je osuđen za četiri od pet velikih optužbi. Oslobođen je za tvrdnju tužitelja Johna McNaira da Ministarstvo obrane Federacije BiH nije obavijestilo mirovinski fond o podacima osiguranika te da nije plaćalo porez.

Ali je zato osuđen za sve optužbe da je novac hrvatskoga državnog proračuna preko Hercegovačke banke, ali i izravno, uputio osobnim i stranačkim prijateljima.

Simmons je opovrgnuo tvrdnju obrane da Jelavić, kao ministar obrane BiH, nije bio dužan hrvatski novac uputiti u federalni proračun, pa ga tek potom distribuirati korisnicima kojima je bio namijenjen. Obrnuto: Simmons je, pozivajući se na odredbe federalnih zakona, ustvrdio da ne samo da je novac morao uplatiti u proračun, nego je i za svaku transakciju morao imati supotpis svojega zamjenika Sakiba Mahmuljina, što se najčešće nije događalo. »Financijska potpora iz inozemstva javni je prihod i morala je u federalni proračun, neovisno o željama Vlade RH«, kazao je Simmons.

On nije precizirao ukupnu pronevjerenu količinu, ali je kazao kako je riječ o »vrlo velikoj svoti«, podsjećajući na tvrdnju samoga Jelavića da je Hrvatska 1998. HVO-u uplatila više od milijardu kuna. »Neovisno o namjerama Hrvatske, Jelavić je novcem trebao postupati sukladno federalnim zakonima. A novac nije ni trošen u skladu sa željama Hrvatske«, ustvrdio je Simmons.

Ante Jelavić nije došao na izricanje presude, što je njegov branitelj Dragan Barbarić objasnio optuženikovim zakonskim pravom. Sudac je to uvažio i pročitao presudu, a odmah potom za Jelavićem je izdan uhidbeni nalog. Sudske troškove mora platiti sam, osim za oslobađajući dio presude, a dva milijuna kuna, koliku je kauciju platio za puštanje na slobodu, zadržao je sud.

B. PAVELIĆ

McNair: Jelavić se kukavički ponio

Presuda je važan korak u vladavini prava u BiH. Dužnosnici moraju odgovarati za svoj posao. Nedopušteno je nelegalno poslovati samo zato što se to prikriva koprenom naredbe ministra, ocijenio je poslije izricanja presude tužitelj John McNair. Presudu i postupak smatra pravednima, a o žalbi će odlučiti naknadno. Smatra da se Jelavić »ponio kukavički« kad nije došao na izricanje presude.

Jelavić pobjegao?

Sud BiH i tužitelj John McNair ne znaju gdje je Ante Jelavić, a doznaje se da jučer nije bio u svojoj kući u Mostaru, gdje je živio od kada je u svibnju ove godine pušten iz pritvora.

John McNair je na konferenciji za novinare izjavio da je Jelavić tijekom izlaska iz pritvora predao putovnicu sudu BiH, ali to ne znači da nije napustio BiH. Jelavić je, naime, i hrvatski državljanin, pa granicu s Hrvatskom može prijeći samo s osobnom iskaznicom. Ako se to dogodilo, Hrvatska ga po svom Ustavu ne može izručiti BiH, a Jelavić bi tada mogao tražiti ponovljeno suđenje u Hrvatskoj. Tako bi se moglo dogoditi da suđenje za »slučaj Hercegovačka banka« bude ponovljeno u Hrvatskoj.