Vjesnik: 11. 10. 2005.

Angela Merkel - prva žena na čelu Njemačke

Dogovor je postignut nakon što je SPD odustao od zahtjeva da Gerhard Schröder ostane kancelar

Tri tjedna nakon izvanrednih parlamentarnih izbora koji su Njemačku ostavili u pat-poziciji, dvije najveće stranke postigle su dogovor koji otvara put prvoj vladi pod vodstvom žene, demokršćanske kandidatkinje Angele Merkel.

Njezin CDU, koji je na izborima ostvario tijesnu pobjedu, ali ne i većinu dovoljnu za formiranje vlade sa tradicionalnim saveznicima iz redova liberala, formirat će vladu sa socijaldemokratima aktualnog kancelara Gerharda Schrödera. Dogovor o »velikoj koaliciji« postignut je na sastanku najužeg vodstva demokršćana i socijaldemokrata u nedjelju navečer, nakon što je SPD odustao od svoga zahtjeva da na čelu vlade ostane Gerhard Schröder.

Socijaldemokrati, međutim, nisu olako »žrtvovali« Schrödera: prema dogovorenoj formuli koju su u ponedjeljak ujutro odobrila čelništva obiju stranaka, SPD će dobiti čak osam važnih ministarstava.

Osim ministarstva vanjskih poslova, koje tradicionalno pripada manjem koalicijskom partneru, socijaldemokrati će voditi i resore financija, pravosuđa, zdravstva, rada (koje se odvaja od ministarstva gospodarstva), te prometa, zaštite okoliša i ministarstvo za razvojnu pomoć. Glasine da će se Schröder prihvatiti mjesta šefa diplomacije nisu potvrđene, tako da je politička budućnost »medijskog kancelara« još uvijek neizvjesna. Prema dosad uvriježenoj praksi, ministar vanjskih poslova obnašao je i dužnost vicekancelara u koalicijskoj vladi, no nije sasvim izvjesno da će to vrijediti i u budućoj velikoj koaliciji.

Demokršćanima, koji imenuju kancelarku i državnog ministra u kancelarskom uredu te predsjednika parlamenta, ostaje šest ministarskih mjesta: gospodarstvo, obrana, unutarnji poslovi, poljoprivreda i zaštita potrošača, te resori obrazovanja i obitelji. O imenima se nije sastanku pregovaračke četvorke nije govorilo - osim jednog: Edmund Stoiber, usuglašeno je, vodit će ministarstvo gospodarstva čija će nadležnost biti proširena i na europska pitanja, a njegovom CSU-u pripast će još jedno ministarsko mjesto.

Dogovor postignut nakon tri tjedna intenzivnih konzultacija među svim strankama zapravo znači tek početak koalicijskih pregovora između CDU-a SPD-a u kojima će dvije stranke uskladiti svoje izborne programe i izraditi platformu crno-crvene vlade, druge takve koalicije u njemačkoj poslijeratnoj povijesti. S obzirom na različite polazne pozicije u nizu pitanja, pregovori će, prema procjeni Angele Merkel potrajati do sredine studenoga.

Reformski program s kojim su demokršćani nastupili na izborima te pregovore zasigurno neće preživjeti, a njemačko gospodarstvo napeto iščekuje koliko će ustupaka CDU, čiji je program radikalnijih reformi tržišta rada i poreznog sustava bio ocijenjen boljim od socijaldemokratskih mjera, morati učiniti. Situacija u najvećem gospodarstvu Europske unije doista je dramatična; s nezaposlenima koji su ove godine premašili brojku od pet milijuna (što je 12,6 posto radno sposobnih), i minimalnim očekivanjima gospodarskog rasta (oko 1 posto za ovu godinu, što je najniže u cijeloj Uniji) analitičari drže da je krajnji trenutak za odlučne poteze. No, s obzirom da je ministarstvo rada i resor financija u rukama SPD-a, jasno je da će se tu voditi najteži pregovori. Manje poteškoća pregovarači će imati oko smanjivanja proračunskog deficita i reformi složenog federalnog uređenja zemlje o čemu već postoji konsenzus.

Julijana Štrbić