Glas Istre: 14. 10. 2005.

PRIBLIŽAVANJEM EUROPSKOJ UNIJI HRVATSKA MORA IZMIJENITI NAČIN DAVANJA DRŽAVNE NOVČANE POMOĆI GOSPODARSTVU

Hrvatska dijeli keš, Europska unija porezne olakšice

Na subvencije otpada 66 posto svih državnih potpora, dok u EU-u one iznose 58 posto. Porezne su olakšice pak u Hrvatskoj simboličan oblik potpore s udjelom od pet posto, dok u EU-u one čine gotovo četvrtinu svih državnih potpora

ZAGREB - Hrvatska je na ime poticaja iz državnog proračuna u prošloj godini izdvojila 6,9 milijardi kuna, odnosno 2,9 posto BDP-a. Isključe li se iz toga potpore dodijeljene poljoprivredi, ribarstvu i prometu, u prošloj je godini na potpore utrošeno 1,11 posto bruto društvenog proizvoda. U Hrvatskoj se tako, bez dotacija poljoprivredi, za poticaje raznim sektorima izdvaja 2,7 posto više sredstava no što ih prosječno izdvaja 15 tzv. starih članica Europske unije.

Kada bi Hrvatska visoke iznose potpora plasirala na način kako to čini Europa, riješila bi pola svoga problema pregovarajući o poglavlju što se tiče tržišnog natjecanja, poduzetništva i industrijske politike. Međutim, ono što nas razlikuje od starih članica EU-a, osim visine izdvajanja, je i struktura proračunskih potpora. I dok se u EU-u 80 posto svih dotacija plasira na horizontalne potpore - istraživanje i razvoj, zaštitu okoliša, malo i srednje poduzetništvo, zapošljavanje, usavršavanje, kulturu, uštedu energije - Hrvatska za to područje izdvaja oko 25 posto sredstava, oslanjajući se tako na vertikalne potpore, odnosno sektorsko financiranje (brodogradnja, promet, turizam) koje nerijetko predstavlja tek »gašenje požara«.

U Hrvatskoj kao instrument državne potpore prevladavaju subvencije. Na njih otpada 66 posto svih državnih potpora, dok u EU-15 na subvencije otpada 58 posto. Državna jamstva kod nas imaju udjel od 15 do 20 posto, a u EU-15 tek 3,2 posto. Porezne olakšice, pak, u Hrvatskoj su, s udjelom od pet posto, još uvijek nezanimljiv oblik potpore, dok u EU-15 one čine gotovo četvrtinu svih državnih potpora (24 posto).

Hrvatska će u relativno malo vremena morati srediti nered na tržištu potpora. Punopravnim članstvom u EU-u izgubit će pravo na samostalno raspolaganje potporama i morat će ih usuglasiti s politikom i praksom prihvatljivom Uniji. Državne potpore neće presušiti, već će se novac poreznih obveznika »pametnije« koristiti.

Brodogradnja, kao jedan od gorućih problema državne blagajne, neće nestati s lica zemlje zbog usklađivanja s praksom EU-a. Pretpristupnim ekonomskim programom Hrvatska je upravo za taj sektor zatražila, a Europa prihvatila, poseban pristup djelatnosti do 2015. godine.

G. GALIĆ

HŽ-u dvije milijarde kuna godišnje samo za - opstanak

Uz poljoprivredu i ribarstvo, poseban status unutar sustava potpora ima i promet. Poljoprivreda i ribarstvo lani su poticani s 1,8 milijardi kuna, a promet s gotovo dvije milijarde. Najviše sredstava izdvaja se za Hrvatske željeznice koje bi, bez državne pomoći, mogle staviti ključ u bravu.