Glas Istre: 18. 10. 2005.

TRI DJELATNIKA SIGURNOSNIH SLUŽBI TVRDE DA SU DEGRADIRANA U SKLOPU AKCIJSKOG PLANA

Špijuni žrtvovani za EU?

Agent Joško Buljan ostao je bez ugovora, Ivan Mihaljević je premješten, a Radovan Palmović dobio je otkaz - svi su uvjereni da ih se šikanira i zato su prije nekoliko mjeseci uputili predstavke saborskom Odboru za nacionalnu sigurnost i Vijeću za građanski nadzor sigurnosnih službi

ZAGREB - Akcijski plan nije još objavljen, ali se realizira, tvrdi Vlada. Premda vlasti nikad nisu priznale da je okosnica tog plana, zapravo, famozni »non-paper« britanske obavještajne službe, mediji su često nagađali da je to baš tako. U novine je procurila Informacija o djelovanju POA-e vezano uz Prijedlog za poboljšanje obavještajne suradnje glede slučaja »Gotovina« koja je nastala na osnovi sastanka čelnika hrvatskih obavještajnih službi sa svojim kolegama iz američke i britanske obavještajne službe, Andrewom Waltonom i Gerethom Geoffreyem Lungleyem. Na tom je sastanku 1. veljače ove godine Lungley navodno našima predao spomenuti prijedlog u kojem se kao jedan od zahtjeva navodi: »pokušati angažirati aktivne vojne časnike Mihaela Budimira, Joška Buljana, Ivana Mihaljevića i Radovana Palmovića koji su povezani s Markicom Rebićem«. Ukoliko isti odbiju suradnju, treba ih otpustiti iz radnog odnosa ili optužiti odnosno izvesti pred vojni sud zbog »curenja« državne tajne.

Buljan, Mihaljević i Palmović, zaposleni u hrvatskom obavještajnom aparatu, uvjereni su da ih se šikanira upravo zbog toga što su se našli u ovom dokumentu i zato su prije nekoliko mjeseci uputili predstavke saborskom Odboru za nacionalnu sigurnost i Vijeću za građanski nadzor sigurnosnih službi. To ih je vijeće saslušalo prošlog tjedna dok je odbor zasad na stajalištu da je riječ samo o radnopravnim sporovima.

U predstavkama sva trojica ističu da ih je prvo POA pozivala na obavijesne razgovore »o suradnji u vezi s Gotovinom«, da bi nedugo zatim dobili otkaz ili su premješteni na drugu, nižu dužnost. Svako dovođenje u kontekst s odbjeglim haaškim optuženikom nazivaju izmišljotinom i podmetanjem, »informacijama tipa tko s kim pije kavu ili tko je s kim prijatelj«.

Bojniku Buljanu nadređeni su uskratili suglasnost na postavljanje za načelnika odsjeka S2 u zapovjedništvu Središnjice elektroničkog izviđanja premda je, prema njegovim riječima, na tom mjestu bio dvije godine i to uz ocjenu »osobito se ističe«. Od 1. travnja volonter je u SEI-ju bez ikakvog radnog rješenja nakon što mu je istekao ugovor.

Natporučnik Mihaljević također je pripadnik SEI-ja od 1996. godine, a desetak dana nakon informativnog razgovora s djelatnicima POA-e premješten je u Split na dužnost nastavnika u zapovjedništvu za izobrazbu i obuku HRM-a »Petar Krešimir IV.«.

Bojnik Palmović radio je u SIS-u, odnosno Vojno-sigurnosnoj agenciji od 1999. godine, dobio otkaz, žalio se i dobio spor pred Upravnim sudom, ali je 1. veljače 2005., i to pod oznakom »državna tajna«, ponovno dobio rješenje o prestanku rada u VSA-u i stavljanju na raspolaganje Oružanim snagama.

Član Odbora za nacionalnu sigurnost Pero Kovačević naglašava da je to tijelo dosad dobilo desetak predstavki ljudi koji se spominju u navedenom dokumentu POA-e pa je on otvorio to pitanje kada su sjednici prisustvovali i ravnatelji obavještajnih službi.

- Rekli su mi da »non-paper« ne postoji, ali sam im onda ja izvadio izvješće POA-e o postupanju po tom »non paperu«. No, onda su oni zajedno s članovima odbora iz redova parlamentarne većine počeli tvrditi da su u pitanju samo radnopravni sporovi. Međutim, ako su točni navodi iz njihovih predstavki, tu ima i elemenata kaznenog djela ucjene i kršenja ljudskih prava. Ako su bili dobri na svojem poslu, kako ih se neke moglo svesti na status dostavljača, rekao nam je Kovačević koji ne odustaje od ovog slučaja. Na idućoj sjednici odbora za dva tjedna ponovno namjerava inicirati raspravu o predstavkama obavještajaca. Neslužbeno smo doznali da vijeće mora »posložiti još neke detalje o predstavkama« nakon čega će se njihov izvještaj naći pred odborom.

D. CIGLENEČKI