Glas Istre: 19. 10. 2005.

PO MEĐUNARODNOJ PERCEPCIJI KORUPCIJE HRVATSKA GORA NEGO PROŠLE GODINE - U DRUŠTVU LESOTA, BURKINE FASO I EGIPTA

Hrvatska tone u glib korupcije

Situaciju otežava činjenica da Hrvatsku inozemni ulagači doživljavaju kao sve nepogodniji teren za investiranje kapitala

ZAGREB - Istraživanja nekoliko uglednih međunarodnih agencija, kao što su Economist Inteligence Unit, Merchant International Group, World Economic Forum, pokazala su da svijet Hrvatsku doživljava kao sve korumpiraniju zemlju. Na temelju istih istraživanja Transparency International Hrvatska (TIH) predstavio je ovogodišnji indeks percepcije korupcije, prema kojem je naša zemlja dobila ocjenu 3,4 te se po korupciji nalazi u društvu Lesota, Burkine Faso i Egipta. Ocjene se kreću od nule, što označava potpuno korumpirane zemlje, do deset, što zaslužuju zemlje u kojima korupcija uopće nije prisutna. Od 158 zemalja svijeta Hrvatska je po percepciji korumpiranosti smještena na 70. mjesto, što je za sedam mjesta slabije nego godinu prije. Kao zemlju s najmanje korupcije analitičari i poslovni ljudi prepoznaju Island i Finsku, a zanimljivo je da manje korupcije vide u Kolumbiji nego u Hrvatskoj.

- Tonemo polako, ali sigurno. Naš rejting u svjetskim okvirima je sve lošiji. Svijet nas doživljava kao korumpiranu zemlju, što nas ne može čuditi s obzirom na davanje poslova bez raspisanih natječaja, nejasne uvjeti oko dodjele dionica poduzeća i koncesija za mobilne operatere i nedovoljan pristup informacijama. Ispitanici imaju dojam da se kod nas sve radi ispod stola, upozorio je predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović, pozivajući Vladu na radikalne zahvate kojima bi se pokušao riješiti gorući problem Hrvatske.

Situaciju otežava činjenica da je Hrvatska iz godine u godinu sve lošije ocijenjena, odnosno da je inozemni ulagači doživljavaju kao sve nepogodniji teren za investiranje kapitala. Prije četiri godine indeks percepcije korupcije Hrvatske iznosio je 3,9, što je ujedno bila i najviša ocjena kojom je ocijenjena percepcija korumpiranosti naše zemlje.

- U isto vrijeme dok Hrvatsku doživljavaju sve korumpiranijom, nama slične tranzicijske zemlje rješavaju svoj problem. Slovačka je tako prije dvije godine imala ocjenu 3,6, a ove godine je ocijenjena s 4,2. Jedina utjeha može nam biti Poljska, koju doživljavaju kao najkorumpiraniju zemlju Europske unije, istaknuo je Petrović te napomenuo da je od tranzicijskih zemalja skok na ljestvici korumpiranih zabilježila samo još Bosna i Hercegovina.

Dok nevladine udruge upozoravaju da se Hrvatska pod hitno mora trgnuti i riješiti se reputacije korumpirane sredine, glasnogovornik Vlade Ratko Maček istaknuo je da porazni rezultati istraživanja provedenog među poslovnim ljudima i ekonomskim analitičarima ne odgovaraju stvarnoj slici raširenosti korupcije.

- Apsolutno se ne možemo složiti s takvom ocjenom. Potpuno suprotno: tvrdimo da je, nakon reformi i poglavito nakon uvođenja servisa »hitro.hr«, stanje u potpunosti promijenjeno na bolje. Tu treba spomenuti i uvođenje elektroničkih zemljišnih knjiga, što uvelike pojednostavljuje ishođenje građevinskih i ostalih dozvola, a upravo uklanjanjem birokratskih barijera smanjuje se mogućnost mita i korupcije. Vlada je odlučna do kraja se obračunati s takvim pojavama, kako kroz izmjene u zakonodavstvu, tako kroz poboljšan nadzor, ustvrdio je Maček.

S obzirom na pretpostavku da se korupcija najčešće javlja pri javnoj nabavi, ocjenu korupcije komentirao je i predsjednik Državne komisije za kontrolu javne nabave Goran Matešić, koji ističe da od ukupnog broja javnih nabava 8,9 posto nabava dolazi na žalbeni postupak.

- Mi kontroliramo zakonitost javnih nabava, a iza svake utvrđene nezakonitosti može, ali i ne mora stajati korupcija. Pouzdano mogu reći da je više od 40 posto javnih nabava koje dođu kod nas na kontrolu provedeno nezakonito, ali ne može se reći radi li se o korupciji ili jednostavno o nepoznavanju zakona, kaže Matešić. Kako bilo, ostaje činjenica da Hrvatsku u svijetu prepoznaju kao sve korumpiraniju zemlju, što je usko vezano za broj inozemnih ulaganja te na koncu za razinu životnog standarda građana.

Istraživanje Transparency Internationala o percepciji korupcije objavljeno je jučer u svim ispitanim zemljama u kojima postoje njegovi uredi.

L. TOMIČIĆ

Sanader: Hrvatska je napredovala

Hrvatski premijer Ivo Sanader jučer je, suprotno izvješću Transparency Internationala prema kojemu je percepcija korupcije u Hrvatskoj najgora u posljednjih pet godina, ocijenio da je Hrvatska napredovala u borbi protiv korupcije. Kao primjer naveo je otvaranje usluge »one stop shop«, odnosno servisa za dodjelu raznih dozvola poduzetnicima, kojim je u velikoj mjeri suzbijena korupcija.

- To je dosad bilo plodno tlo za razne oblike korupcije i uzimanja mita, a ujedno su poduzetnici gubili dosta vremena prilikom traženja raznih dozvola za otvaranje tvrtki i obrta, rekao je Sander.

Bolji od Hrvatske

Barbados, Bocvana, Namibija, Trinidad i Tobago, Gana, Belize, Tunis, Tajland, Mauricijus.

Loša ekipa

Što se tiče kandidata za članstvo u Europskoj uniji, analitičari smatraju da manji problem s korupcijom nego Hrvatska imaju i Bugarska i Turska, dok je Rumunjska ocijenjena nešto slabije. Međutim, problem leži u činjenici da sve tranzicijske zemlje svake godine dobivaju sve bolje ocjene percepcije korupcije, izuzev Hrvatske i Bosne i Hercegovine.