Glas Istre: 20. 10. 2005.

INICIJATIVU U HRVATSKO-SLOVENSKOM SPORU PREUZEO HRVATSKI PREDSJEDNIK

Mesić nagovorio Badintera da arbitrira

Francuski stručnjak Robert Badinter pogodna je osoba za obje strane, a upravo je to, pronalaženje arbitra koji bi bio prihvatljiv i jednoj i drugoj strani, najteži posao

RIJEKA - Hrvatska ministrica vanjskih poslova Kolinda Grabar Kitarović ponovno je pozvala slovenskog ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela da razmotri hrvatski prijedlog da problem granice između dviju država riješi međunarodno pravosudno tijelo. »Ne razumijem zašto se kolegi Rupelu rješavanje pred trećim sudbenim tijelom ne čini prihvatljivim, čime misli da je kredibilitet druge strane upitan«, kazala je hrvatska ministrica u razgovoru za slovensku Mladinu, uvjeravajući da će Hrvatska bez ostatka prihvatiti i ispuniti svaku odluku sudbenog tijela.

Dok se ministri vanjskih poslova međusobno dopisuju, inicijativu je preuzeo hrvatski predsjednik Stipe Mesić koji je odlučio pridonijeti rješavanju aktualnog spora sa Slovenijom, o čemu će razgovarati na skorom bilateralnom susretu sa slovenskim predsjednikom Janezom Drnovšekom. Drnovšek se na zagrebačkom summitu pozitivno izjasnio o arbitraži, za razliku od svoje vlade koja je izričito protiv takvog rješavanja problema.

Očekuje se i da će na predstojećem sastanku dvojica predsjednika iskoristiti mogućnost utjecaja na svoje vlade, ali i javnost, kako bi pomaknuli stvar s mrtve točke. »Nema nerješivih problema«, kazao nam je dobro upućeni sugovornik, podsjetivši da je upravo predsjednik Mesić bio taj koji je prije nekoliko godina zagovarao arbitražu, a čak je u to vrijeme imao i pristanak Roberta Badintera, uglednog francuskog pravnog stručnjaka, da arbitrira u tom sporu. Badinterova je komisija početkom devedesetih godina priznala unutrašnje granice bivše Jugoslavije kao državne, čime je stvoren preduvjet za međunarodno priznanje novonastalih država. Badinter je stekao nepodijeljene simpatije u Hrvatskoj i Sloveniji, a u Hrvatskoj mu je dodijeljen i počasni doktorat.

Badinter je pogodna osoba za obje strane, a upravo je to, pronalaženje arbitra koji bi bio prihvatljiv i jednoj i drugoj strani, izuzetno težak posao. Iako bi Badinterovo posredovanje bilo idealno za Hrvatsku, i Račanova i Drnovšekova vlada u to vrijeme kategorički su odbijale arbitražu.

Da je Badinter još uvijek zainteresiran za taj posao, svjedoči i njegov nedavni razgovor o tome sa slovenskim ministrom Rupelom. Kao predsjednik OESS-ovog suda za arbitražu i pomirbu, Badinter, kojeg je Rupel nazvao »kumom raspada Jugoslavije i nastanka novih država«, potvrdio je da je jako zainteresiran za posredovanje između Slovenije i Hrvatske, iako njegov sud još nije razmatrao niti jedan slučaj.

Čini se da ipak neće ni ovaj jer je slovenski ministar vanjskih poslova u međuvremenu promijenio mišljenje i definitivno odustao od arbitraže. Kako god da se spor rješavao, Hrvatska je u objektivno boljoj političkoj poziciji sve dok ona predlaže rješenje, a Slovenci ga odbijaju, jer time pokazuje volju za rješavanjem problema. Sve dotle Hrvatska želi rješenje, a Slovenija ne.

Denis ROMAC

Slovenska zona ovog tjedna

Sporni zakon o slovenskom ekološkom pojasu i epikontinentalnoj zoni stupit će na snagu tijekom ovog tjedna, nakon objavljivanja u slovenskim službenim novinama. Proglašenje slovenskog pojasa na moru hrvatski Sabor i Vlada proglasili su ništavnim.