Slobodna Dalmacija: 21. 10. 2005.

U BRUXELLESU ZAPOČEO PROCES PROVJERE USKLAĐENOSTI ZAKONODAVSTVA

S EU-om Hrvatska i Turska u istoj klupi

Koliko god screening bio tehnički, a ne politički mehanizam, njegov početak izazvao je veliku medijsku pozornost, uglavnom zbog toga jer u očima europske javnosti Turska, čije je članstvo na kraju procesa pregovora kontroverzno, pravi konkretan korak u tom smjeru

Piše: Ines SABALIĆ

BRUXELLES - Hrvatska i Europska unija započele su detaljan i dubinski proces provjere usklađenosti hrvatskog s europskim zajedničkim zakonodavstvom, screening. Istodobno, i na istome mjestu, u bruxelleskoj palači Charlemagne, gdje je jedno od sjedišta Europske komisije, isti proces su započeli i Turci. Znanost i istraživanje spadaju među lakša poglavlja, jer je acquis tu jednostavan, to jest većina odluka, zakona i propisa u ovom sektoru ostavljena je na volju državama, pa će zato i prilagodba biti laganija nego kod onih poglavlja gdje je acquis opširan i dubok.

Koliko god screening bio tehnički, a ne politički mehanizam, njegov početak izazvao je veliku medijsku pozornost, uglavnom zbog toga jer u očima europske javnosti Turska, čije je članstvo na kraju procesa pregovora kontroverzno, pravi konkretan korak u tom smjeru. Spomenimo da su na jučerašnjem screeningu za znanosti i istraživanje Turci i Hrvati sjedili skupa.

Tako će biti i prilikom uvodnih, eksplikatornih sastanaka za svako pojedino poglavlje. Tek kad ta faza objašnjavanja završi - a trajat će ovisno o težini poglavlja - prelazi se na individualan rad, odnosno Turci i Hrvati napreduju svojim tempom. Prema riječima jednog od najodgovornijih europskih diplomata zaduženih za proširenje, otvaranje prvih poglavlja predviđa se u siječnju.

Počinjući screening, Europska unija poručuje da se radi o potpuno identičnom procesu pregovora kao što je bio u prošlom krugu proširenja. Ipak, uvedene su i bitne novosti.

Najprije, kombinirana su lakša i teža poglavlja, dok se ranije počinjalo s laganim, a teža su bila nagurana za kraj. Jedan je razlog, prema visokom diplomatu, taj da javnost u zemljama kandidatima ne stekne pogrešan dojam da su pregovori lagani. Drugi je da se kandidatima dade dovoljno vremena za primjenu zakona koje su usvojili i u praksi.

Velika novost je uvođenje dodatnih mjerila, neke vrste kontrolnih točaka, a zapravo dodatnih uvjeta, kako za otvaranje, tako i za zatvaranje poglavlja. Kad završi screening određenog poglavlja, Europska komisija šalje prijedlog Vijeću ministara da se određeno poglavlje otvori, i procjenjuje se potrebnim da zemlja prije toga donese još neki propis ili zakon, otvori neku agenciju i tome slično.

Međutim, iako će proces biti stroži, ne znači nužno da će samim tim biti teži! Ono što će praviti problem, bit će politika, a ne tehnika.

DATUMI PROVJERE:

20. 10. Znanost i istraživanje; 26. 10. Obrazovanje i kultura; 7. 11. Javne nabave; 8.-9. 11. Tržišno natjecanje; 15. 11. Screening II. – Znanost i istraživanje; 17. 11. Screening II. - Obrazovanje i kultura; 21.-22. 11. Sloboda poslovnog nastana i pružanja usluga; 25. 11. Sloboda kretanja kapitala; 29. 11. Screening II. - javne nabave

Što je zapravo acquis communitaire

Acquis communitaire je ekonomska, društvena, institucionalna legislativa, te ona koja se tiče zaštite okoliša EU-a, koju kandidati moraju usvojiti i primijeniti kako bi postali ravnopravni članovi bruxelleskog bloka zemalja.

Radi pregovora o ritmu i načinu primjene, acquis je podijeljen na 35 tema, ili, kako se uvriježilo reći, poglavlja, kao što su, primjerice, carine, poljoprivreda, energija, znanost i obrazovanje, itd.

Što su pregovori i iznimke

Pregovori se vode na zajedničkim sastancima između kandidata i svih 25 članica EU-a, u ime kojih pregovara Europska komisija. Cilj pregovora jest da kandidat primijeni acquis u cijelosti prije primanja u ravnopravno članstvo. Ponekad EU pristane da zemlja kandidatkinja odgodi primjenu nekih dijelova acquisa. Takva prijelazna razdoblja odobravaju se ako postoji opravdani razlog i ako njihova primjena neće ozbiljno poremetiti funkcioniranje na jedinstvenom tržištu.