Glas Istre: 24. 10. 2005.

REPUBLIKA SRBIJA PRODAJOM SVOJIH BIVŠIH NEKRETNINA U HRVATSKOJ (STOTINJAK OBJEKATA) NAMJERAVA UTRŽITI 70 MILIJUNA EURA

Srbija prodaje svu svoju imovinu u Hrvatskoj

Prodajući imovinu, Srbija se poziva se na aneks G Ugovora o sukcesiji, što ga je potpisalo pet zemalja bivše SFRJ. Međutim, kupci nekretnina teško će se moći uknjižiti kao vlasnici zbog dvojnosti Ugovora o sukcesiji i domaćeg zakonodavstva

ZAGREB - Nakon ljetošnje prodaje kompleksa na otočiću Jakljanu Goranu Štroku za šest milijuna eura, Direkcija za imovinu Republike Srbije sprema se oglasiti prodaju stotinjak nekretnina koje su nekada bile u vlasništvu srbijanskih tvrtki. Tih stotinjak objekata prema procjenama srbijanske direkcije vrijede oko 70 milijuna eura.

Prije desetak dana iznenađenje je izazvao oglas kojim tvornica Zastava oglašava prodaju svojih bivših poslovnih prostora u Beogradskoj ulici u Zagrebu, odnosno prodaju današnje zgrade MUP-a u Heinzelovoj ulici. U kragujevačkoj Zastavi nadaju se da će tom transakcijom zaraditi 11 milijuna eura potrebnih za povrat duga talijanskom Fiatu. No, pitanje je što će potencijalni kupac uopće moći učiniti s nekretninom koju je MUP kupio 1996. i koja nije evidentirana u dokumentaciji Hrvatskog fonda za privatizaciju. To, čini se, srbijansku direkciju ne zabrinjava. Na primjeru Jakljana uvjerili su se da mogu zaraditi bez obzira kakav status nekretnina imala. Direkcija će utržiti novac od prodaje, a budući vlasnici u nečistim slučajevima privatizacije imovinskopravnu bitku vodit će s hrvatskom stranom.

Prodaja Jakljana za srbijansku direkciju predstavljao je svojevrsni pilot-projekt nakon kojeg su odlučili krenuti s agresivnijom prodajom imovine računajući pritom i na »zaokupljenost« Hrvatske pregovorima s EU-om. Prodajući imovinu, poziva se na aneks G Ugovora o sukcesiji, što ga je potpisalo pet zemalja bivše SFRJ. Međutim, kupci nekretnina teško će se moći uknjižiti kao vlasnici zbog dvojnosti Ugovora o sukcesiji i domaćeg zakonodavstva. Zakonom o zabrani raspolaganja i preuzimanja sredstava određenih pravnih osoba na teritoriju Hrvatske iz 1994. sva imovina tvrtki iz Srbije postala je vlasništvo Republike Hrvatske i stavljena je na raspolaganje Fondu za privatizaciju.

G. GALIĆ

Svakog mjeseca pet nekretnina

Prema pisanju srbijanskih medija, Direkcija za imovinu ima plan svakog mjeseca prodavati po pet nekretnina u Hrvatskoj. Trenutno se pregovara o prodaju bivših nekretnina Željeznica Srbije u Makarskoj, Omišu, Bolu na Braču i Rogoznici, kao i prodaji nekadašnje zgrade Elektroprivrede Srbije na dubrovačkom Gružu. Tih pet nekretnina, prema procjeni srbijanske direkcije, vrijede oko sedam milijuna eura, a za njih su zainteresirani ulagači iz europskih zemalja, posebno Engleske, Francuske, Njemačke i Austrije.