Večernji list: 28. 10. 2005.

HAAG Što sve donosi iskaz Ivice Rajića bivšeg zapovjednika kiseljačkog HVO-a

Haaški sud optužuje kompletan HVO

Autor: ZDENKO JURILJ

SARAJEVO - Osim što je ugrozio kompletnu obranu šestorice Hrvata iz BiH u predmetu "Prlić i ostali" sporazum Ivice Rajića s Haagom, njegovo priznanje krivice za ratni zločin, i tvrdnje da je Hrvatska, sudjelovala u ratu na prostoru BiH, imat će dalekosežne negativne implikacije i za samu Hrvatsku državu.

"Priznanje" bivšeg oficira JNA i zapovjednika kiseljačkog HVO-a izravno tereti poziciju nadređenih u zapovjednoj liniji HVO-a: Tihomira Blaškića, te zapovjednike HVO-a Milivoja Petkovića i Slobodana Praljka, ali i njegova vojnog suradnika Dominika Ilijaševića- Come, protiv kojeg se vodi sudski proces za "Stupni Dol" na županijskom sudu u Zenici. Trgovina s Haaškim tužiteljstvom u kojoj se za odustajanje od šest točaka optužnice Ivica Rajić, obvezao na punu suradnju s Haaški tužiteljstvom, najizravnije ugrožava status budućih optuženika, protiv kojih se sudski postupak sprema na Posebnom odjelu za procesuiranje ratnih zločina Suda BiH. Njegove izjave štetit će i pojedinim visokorangiranim političkim dužnosnicima iz bivše Vlade HR-HB.

Nije isključeno niti mogućnost da netko od političkih dužnosnika iz reda Bošnjačkog naroda nakon Rajićeva priznanja aktualizira i pitanje naplate ratne odštete od Hrvatske, kao što je to nedavno bio slučaj između Crne Gore i RH. Navodno su već neki bošnjački politički dužnosnici iz Srednje Bosne, već inicirali raspravu o naplati ratne odštete od Hrvatske. Iznenađenje nije krio niti Rajićev dojučerašnji odvjetnik Željko Olujić, koji se našao na meti brojnih kritika svog klijenta.

"Ja ne mogu govoriti o posljedicama koje mogu izazvati nagodba Ivice Rajića, jer mi to ne dopušta odvjetnički kodeks. Mogu kazati da on u razgovoru sa mnom, nikada nije spomenuo priznanje krivice, što se dogodilo u međuvremenu ne mogu dokučiti. Dapače Rajić je rezolutno odbijao bilo kakvu nagodbu sa Sudom u Haagu, pa me je njegova najnovija odluka iznenadila" ističe Željko Olujić, kojeg je Ivica Rajić na Sudu u Haagu javno nazvao "lopovom i prevarantom, koji radi na njegovu štetu". On je u srijedu pred Haškim sudom priznao krivnju za teške povrede Ženevskih konvencija počinjene tijekom hrvatsko-bošnjačkog sukoba 1993., u činjeničnoj osnovi sporazuma s Tužiteljstvom je potvrdio da je "Hrvatska sudjelovala u međunarodnom oružanom sukobu na teritoriju BiH".

U dokumentu stoji kako se Ivica Rajić slaže da bi dokaznim materijalom Tužiteljstvo dokazalo izvan svake razumne sumnje sljedeće: Sve vrijeme na koje se odnosi izmijenjena optužnica (1. listopada 30. prosinca 1993.), u BiH je postojalo stanje međunarodnog oružanog sukoba u kojem je sudjelovala Republika Hrvatska kao nezavisna država i njezina Vlada, oružane snage i predstavnici u oružanom sukobu protiv Muslimana, na teritoriju BiH kao nezavisne države, navodi se u činjeničnoj osnovi.

Dodaje kao su zločini počinjeni su tom kontekstu i u vezi s tim konfliktom. Rajić je priznao krivnju po četiri točke za teške povrede Ženevskih konvencija iz 1949. koje se odnose na zaštitu civila i zarobljenika u međunarodnim sukobima. Činjenična osnova Rajićeva sporazuma sadrži navode i priložene dokumente koji za poticanje na zločine i njihovo prikrivanje terete njegove nadređene u zapovjednoj liniji HVO-a, uključujući Tihomira Blaškića te zapovjednike HVO-a generala Milivoja Petkovića i Slobodana Praljka.

Također se terete i njemu podređeni zapovjednici postrojbi HVO-a, kao što je kiseljačka brigada Ban Josip Jelačić te specijalne jedinice Maturice i Apostoli i opisuje njihova uloga u zločinima u Stupnom Dolu i Varešu. Među ostalim navode se zapovjedi, poput Praljkove: Srediti situaciju u Varešu bez milosti prema bilo kome. Nađite ljude dorasle vremenu i zadacima. Rajićevi izvještaji nadređenima poput: Grad Vareš očišćen. Svi vojno sposobni Muslimani stavljeni pod prismotru i slično.