Večernji list: 08. 11. 2005.

Izvršni odbor SDSS-a zatražio raskid koalicijskog sporazuma sa Sanaderovom vladom

SDSS napušta HDZ

Autor: BRANIMIR BRADARIĆ

Jednoglasnom odlukom, članovi Izvršnog odbora SDSS-a zatražili su od Glavnog odbora stranke da se raskine sporazum potpisan između Vlade RH i saborskih zastupnika SDSS-a.

Poticaj iz Vukovara

Na to smo jednostavno prisiljeni jer većina obveza koje je na sebe preuzela Vlada nije ostvareno. U isto vrijeme iz sporazuma su potpuno ili najvećim dijelom poštovane obveze koje su na sebe preuzeli naši saborski zastupnici rekao nam je Boro Rkman, predsjednik Izvršnog odbora SDSS-a.

Kao ključne točke sporazuma s Vladom koje nisu provedene Rkman navodi stambeno zbrinjavanje nosilaca stanarskih prava, odštetu vlasnicima za privatnu imovinu koja je uništena ili oštećena na područjima izvan ratnih djelovanja te zastupljenost pripadnika srpske nacionalne manjine u sudstvu, policiji, školstvu i sl.

Nije omogućena upotreba srpskog jezika i pisma u većini zemlje, nisu stvoreni uvjeti za funkcioniranje ZVO-a i Vijeća srpske nacionalne manjine, ostao je problem konvalidacije, nije provedena reforma pravosuđa pa pripadnici srpske nacionalne manjine osjećaju nesigurnost i sl. Iz svega toga IO je zaključio da se Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina ne primjenjuje rekao je Rkman. Odluku je potaknuo Gradski odbor SDSS-a Vukovara čiji predsjednik, i dogradonačelnik Vukovara, Svetislav Lađarević tvrdi da sporazum između premijera Sanadera i SDSS-a Srbima u Vukovaru nije donio ništa.

Ni četvrtina onoga što je potpisano nije ostvarena. Jednom smo već tražili da se potpisani sporazum preispita, a sad smo ponovili zahtjev jer je 26. o. mj. sjednica Glavnog odbora. Svakako smo za to da se sporazum raskine ako ne možemo dobiti čvrste garancije da će se provesti rekao je Lađarević. Istobno, predsjednik SDSS-a Vojislav Stranimirović kaže da je riječ o inicijativi koja je pravo Izvršnog odbora, ali da će odluku donijeti Glavni odbor.

Malo učinjeno

U svemu tome ima dosta istinitosti i mogu reći da sam samo djelomično zadovoljan provedbom sporazuma. Malo je toga učinjeno, dio je započet, a najveći dio potpisanoga nije niti pokrenut s mrtve točke. Ipak, mislim da je lako prekinuti suradnju, ali se onda postavlja i pitanje što i kako dalje, s kime razgovarati u sljedeće dvije godine glede rješavanja niza problema srpske nacionalne manjine rekao je Stanimirović najavljujući skori sastanak s premijerom Sanaderom u vezi s provedbom sporazuma.

Stanimirović smatra da bi Vlada i prekidom sporazuma ipak zadržala većinu u Saboru. Prema njegovu mišljenju, SDSS je Vladi RH potreban prije svega radi EU. Napominjući da ima sastanke, Milorad Pupovac nije želio ništa reći o inicijativi Izvršnog odbora stranke upućujući nas na Stanimirovića.

SDSS prvi ušao u bitku za proračunski novac

Prijetnja SDSS-a u političkim krugovima nije doživljena kao realna opasnost za HDZ. Riječ je o pretproračunskoj taktici kojoj je cilj pritiskom izvući što više novca od Sanadera, smatra se u Saboru. Naime, oko 15. studenoga pred zastupnike stiže prijedlog državnog proračuna za 2006., pa se prava bitka za osvajanje što većeg kolača od planirane 94 milijarde tek očekuje. SDSS je prvi istrčao na teren, a Sanader može očekivati jačanje pritiska i od drugih manjinskih koalicijskih partnera. Ugovori s HDZ-om mahom su vezani za materijalna i statusna pitanja, pa tako ugovor između HDZ-a i SDSS-a podrazumijeva obnovu oko 5000 kuća i osiguravanje oko 6000 stanova za nositelje stanarskih prava. Kad bi SDSS uistinu raskinuo koaliciju, to bi za tri glasa oslabilo Sanaderovu većinu, ali je ne bi uništilo. (Ml. Š.)