Večernji list: 22. 11. 2005.

USTAV BiH

Sukob u Washingtonu: SAD traži očuvanje Republike Srpske

Autor: Zoran KREŠIĆ

MOSTAR Predsjednik Stranke demokratske akcije i član BiH Predsjedništva Sulejman Tihić napustio je u nedjelju navečer u Washingtonu pregovore osam političkih stranaka, ljutit što se kompromisna rješenja o ustavnoj reformi prilagođavaju opstanku Republike Srpske. Zbog ustupaka srpskoj strani oko očuvanja dvoentitetske podjele zemlje neizvjesno je hoće li se tijekom današnjeg susreta pred američkom državnom tajnicom Condoleezzom Rice potpisati i Deklaracija o ustavnim reformama. Deklaracijom je američka diplomacija nastojala predstaviti uspješnim washingtonske pregovore o izmjeni Daytonskog sporazuma te započeti rješavanje otvorenih vanjskopolitičkih pitanja BiH i Kosova. Tom bi se izjavom čelnici stranaka obvezali na početak procesa ustavnih promjena u stvaranju ekonomičnije državne vlasti koja bi ispunila zahtjeve EU i NATO-a. Hrvati i Bošnjaci očekuju od ustavnih promjena izmjenu državne arhitekture, dok Srbi imaju snažnu potporu međunarodne zajednice.

Kako ekskluzivno doznaje Večernjak od neimenovanog sudionika razgovora u Washingtonu, američki diplomati najveći pritisak upućuju bošnjačkoj strani koja ne odustaje od radikalnih izmjena Ustava, a ne kozmetičkih preinaka. Bošnjački lider Sulejman Tihić je u tijeku žustre rasprave o Vijeću ministara ili Vladi Bosne i Hercegovine u američkome Institutu za mir ustao od stola i na izlasku zalupio vratima nakon nekoliko oštrih kritika koje mu je uputio bivši zamjenik Visokog predstavnika i koordinator projekta ustavnih reformi Donald Hays i podizanja tona. Prošla su ta vremena kad se na taj način moglo razgovarati rekao je Tihić, vidno povrijeđen nakon prigovora Haysa da bošnjačka strana, a napose njegov SDA, opstruira svaki mogući napredak i dogovor. Hays je tijekom svojih elaboracija počesto s prijekorom spominjao i predsjednika Stranke za BiH Safeta Halilovića, koji s Tihićem zastupa jednaka stajališta. Pritom su bošnjački političari otvoreno poručili kako ih ne zanima ustavna reforma koja će obuhvatiti samo Predsjedništvo, Vijeće ministara ili parlamentarnu Skupštinu, nego radikalne promjene koje će otvoreno govoriti o unutarnjoj strukturi zemlje. S druge pak strane, srpski predstavnici su se u Washingtonu predstavili kao najsnažnija ekipa.

Oni doista dominiraju pregovorima. Za svaku izmjenu koju traži Venecijanska komisija ili pak Projekt Dayton u sklopu kojega su i uz vodstvo veleposlanika Haysa više mjeseci vođeni pregovori političkih stranaka, predsjednik SDS-a Čavić ima svoj prijedlog koji je već unaprijed preveden na engleski jezik rekao ja za Večernjak neimenovani sudionik političkih pregovora. Opovrgnuo je navode predstavljene u pojedinim medijima kako je Tihić svojim dolaskom minirao pregovore te tvrdnje da su se prvoga dana pregovora stajališta približila. Tihić je samo jasnije prenio stajališta svoje strane. Ni o čemu značajnijem nije postignut dogovor u odnosu na ono što je bilo u Bruxellesu dodao je. Kako tvrdi naš sugovornik, stajalište hrvatskih pregovarača u Washingtonu je da se ništa neće potpisivati, ali su načelno bliski stajalištima bošnjačke strane o korjenitim ustavnim reformama. Čelnik SNSD-a Milorad Dodik opisao je pak hrvatsku stranu u Washingtonu nekompetentnom:

Hrvati nisu poslali ljude koji će pregovarati rekao je Dodik tijekom jedne rasprave, aludirajući očito pritom na nedolazak predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića u Washington. Osim Čovića, kojeg mijenja član Predsjedništva Bariša Čolak, svih osam stranaka u Washingtonu u raspravi o izmjenama Ustava BiH zastupaju njihovi predsjednici.

Najprije s Burnsom, a onda tajnicom Rice

Domaćin bosanskohercegovačkim političarima na jučerašnjem svečanom ručku bio je državni podtajnik Nicholas Burns. To je bila uvertira za današnji susret s državnom tajnicom Condoleezzom Rice pred kojom bi političari trebali prisegnuti na ustavne promjene. Uz to, predviđeno je potpisivanje izjave o ratnim zločinima i sporazuma o ostanku američkih postrojba te slobodnom nadlijetanju bosanskohercegovačkog neba. Na toj će se ceremoniji priključiti trojica članova Predsjedništva, premijer Adnan Terzić i ministar obrane BiH Nikola Radovanović.

Tihić je samo jasnije prenio stajališta svoje strane

Neimenovani sudionik političkih pregovora opovrgnuo je navode predstavljene u pojedinim medijima kako je Tihić svojim dolaskom minirao pregovore te tvrdnje da su se prvoga dana pregovora stajališta približila. – Tihić je samo jasnije prenio stajališta svoje strane. Ni o čemu značajnijem nije postignut dogovor u odnosu na ono što je bilo u Bruxellesu – dodao je. Kako tvrdi naš sugovornik, stajalište hrvatskih pregovarača u Washingtonu je da se ništa neće potpisivati, ali su načelno bliski stajalištima bošnjačke strane o korjenitim ustavnim reformama. Čelnik SNSD-a Milorad Dodik opisao je pak hrvatsku stranu u Washingtonu nekompetentnom: – Hrvati nisu poslali ljude koji će pregovarati – rekao je Dodik tijekom jedne rasprave, aludirajući očito pritom na nedolazak predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića u Washington.