Vjesnik: 01. 12. 2005.

Ratovalo 437.518 branitelja

Ovo je prvi put da se objavljuje podjela branitelja sa statusom u neborbenom i borbenom sektoru prema kojoj će se računati udjeli unutar braniteljskog fonda

ZAGREB - Ministarstvo obrane uputilo je u srijedu Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti konačnu verziju podataka za Jedinstveni registar branitelja, uključujući i njihovu podjelu na borbeni i neborbeni sektor. Potvrdila je to u razgovoru za Vjesnik načelnica Službe za odnose s javnošću Marijana Klanac. Prema njezinim riječima, u dokumentaciji MORH-a piše da status branitelja u Hrvatskoj ima 454.177 osoba. Od tog broja, 16.659 ih ima status branitelja iz neborbenog, a 437.518 su branitelji iz borbenog sektora.

Novi podaci ne odskaču bitnije od onih koje su prije nekoliko mjeseci prezentirali potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor i ministri Berislav Rončević i Ivica Kirin. Tada je prvi put objavljeno da hrvatskih branitelja ima 489.407, od čega u dokumentaciji MUP-a 60.141, a u MORH-u 454.147.

Nove provjere MORH-a govore o povećanju broja u njihovoj evidenciji za još 30 osoba. S druge strane, ovo je prvi put da se objavljuje podjela branitelja sa statusom u neborbenom i borbenom sektoru prema kojoj će se računati udjeli unutar braniteljskog fonda.

Borbeni sektor tako se odnosi na pripadnike postrojbi koje su sudjelovale u pripremi i izvođenju borbenih djelovanja u obrani Hrvatske, a neborbeni na ljude koji su radili u ustanovama i službama (logistika) u vrijeme rata. Podaci prikupljeni u MORH-u govore tako da je u pripremi i izvođenju borbenih djelovanja tijekom Domovinskog rata sudjelovalo 454.177 osoba.

U logistici i ustanovama radilo je još 16.659 osoba i time steklo braniteljski status s pravom na dionice unutar neborbenog sektora.

Za svakog branitelja točno će se izračunati bodovi, a na temelju njihova broja svaki će branitelj sudjelovati u imovini Fonda. Unutar borbenog sektora svaki dan sudjelovanja u Domovinskom ratu množit će se s određenim brojem bodova, ovisno o kojem je od pet navedenih razdoblja rata riječ. S maksimalnih osam bodova množit se svaki dan od 2. svibnja 1991. do 15. siječnja 1992. Osam bodova vrijedi svaki dan u neprijateljskom logoru ili zatvoru, a pravo na osam bodova imat će i obitelj smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja. Za one iz logistike svaki dan sudjelovanja u ratu vrijedit će jedan bod.

Mile Franičević