Glas Istre: 05. 12. 2005.

SEDMA GODINA KRIZNA I ZA HRVATSKU SELJAČKU STRANKU, GDJE SU SE FRAKCIJE POČELE JAVNO NAPADATI

Neizvjestan sukob Tomčića i njegovih »učenika«

I Željka Peceka i Božidara Pankretića i Antu Markova Zlatko Tomčić je sam stvorio i zato si je sam kriv za ovo što mu se događa, kaže šef dubrovačko-neretvanskog HSS-a Marinko Filipović

ZAGREB - Sukobi u HSS-u ovih dana doživljavaju vrhunac. Može se reći da je prošli tjedan bio za stranku burniji od zadnjih sedam godina zajedno. HSS je sve te godine ostavljao dojam, barem prema van, stranke u kojoj nema sukoba, a ako ih slučajno i bude, oni se rješavaju na kulturan i uljuđen način, a ne uporabom najtežih optužbi koje se onda lansiraju preko medija. Međutim, prošlog se tjedna sve to radikalno izmijenilo. Sukobljene su se frakcije počele javno napadati, u čemu ipak prednjači aktualni predsjednik stranke Zlatko Tomčić, koji se posebno obrušio na trojicu svojih nekada najbližih suradnika - Željka Peceka, Božidara Pankretića i Antu Markova.

Prvi i do prošlog tjedna jedini javni sukob Peceka s Tomčićem dogodio se nakon lokalnih izbora u svibnju ove godine. Dotad su njih dvojica, barem prema van, bili najbolji suradnici, a Tomčić je često isticao Peceka kao najboljeg ministra u Vladi Ivice Račana. Nakon ovogodišnjih lokalnih izbora počeli su mučni pregovori svakog sa svakim ne bi li se pronašla kakva dobitna kombinacija za sastavljanje vlasti u gradovima i županijama.

HSS je dotad imao župana u Virovitičkoj županiji, gdje je Pecek šef županijskog HSS-a. Da ga imaju i nakon lokalnih izbora, bila im je potrebna podrška HSP-a, koji je to isto tražio od seljaka u susjednoj Osječkoj županiji. Pecek je bio sklon da slavonski HSS-ovci podrže Đapića i Glavaša, Tomčić nije. Nakon jednog nedjeljnog sastanka koji je potrajao do duboko u noć, a na kojem su osječki HSS-ovci uz Tomčićevo asistiranje odbili koaliciju s Glavašem i Đapićem, Pecek je napustio sjednicu i rekao da podnosi ostavku na mjesto regionalnog šefa HSS-a za Slavoniju. Uslijedila je potom razmjena težih riječi, ali je negdje prije ljeta cijela stvar legla.

Međutim, nakon što je izbio najnoviji sukob, Tomčić je spremno podsjetio na cijeli slučaj rekavši kako HSS zna da se Pecek tijekom pregovora tajno sastajao s Đapićem i Glavašem. Pecek kaže kako to nije istina, odnosno da je točno da se sastajao sa spomenutim dvojcem, ali uz suglasnost Tomčića, kojeg je potom uvijek detaljno izvijestio o rezultatima pregovora.

Pankretić i Tomčić dosad su dobro surađivali. Sada Tomčić za njega kaže da je loše radio kao regionalni šef HSS-a za središnju Hrvatsku, da je još lošiji bio kao predsjednik saborskog Odbora za poljoprivredu te da je odbijao operacionalizirati HSS-ove poglede na poljoprivredu. Dosad javnih sukoba između Tomčića i Pankretića nije bilo.

Postoji priča koja već dugo kruži HSS-om da je dio dogovora pokojnog Jože Pankretića i Tomčića, kada je ovaj krajem 1994. godine preuzimao stranku, bio i da Jožin sin Božidar ubuduće ima mjesto u vrhu HSS-a. Taj su dogovor svi demantirali, ali priča se i dalje vuče. Očekujući da bi se Pankretić mogao okrenuti protiv njega, Tomčić mu je izmislio protukandidata, inače Pankretićevog dobrog prijatelja, na izborima za šefa HSS-a Zagrebačke županije i poslao svoje ljude lobirati po terenu. Pankretić je ipak pobijedio, ali ne s prevelikom razlikom.

Antu Markova dosad se uzimalo kao čovjeka koji u Tomčićevo ime gospodari dalmatinskim HSS-om i pazi da se previše ne razmaše šef dubrovačko-neretvanskog HSS-a Marinko Filipović, koji je svojevremeno želio srušiti Tomčića. Čak se u nekim kombinacijama Markov spominjao kao čovjek kojeg bi Tomčić mogao izabrati za svog nasljednika. Sada se situacija, međutim, okrenula. Markov je najveći Tomčićev protivnik, kojeg ovaj javno optužuje za umiješanost u aferu »Imostroj« i šurovanje s pripadnicima obavještajnog podzemlja, a Filipović čovjek kojeg Tomčić javno kandidira za šefa dalmatinskog HSS-a.

- Sve su to Tomčićevi učenici, i Pecek i Pankretić i Markov. On ih je sam stvorio i zato si je sam kriv za ovo što mu se događa. Govorio sam mu kakvi su to ljudi, a on ih je instalirao kako bi preko njih kontrolirao nas predsjednike županijskih organizacija, kaže Filipović.

Z. CRNČEC

Friščić protiv koalicije HDZ-a i HSS-a

Trojica nezadovoljnika stala su iza kandidature Josipa Friščića. Njih Tomčić optužuje da rade u korist HDZ-a, ali tu stvari baš nisu jednostavne. Naime, u studenome 2003. nakon parlamentarnih izbora Tomčić je u skladu s najavljenom politikom ekvidistance prema SDP-u i HDZ-u počeo razgovore sa Sanaderom. Održano je nekoliko krugova pregovora, a cijela je stvar pukla nakon što se bilo kakvoj koaliciji s HDZ-om oštro i gotovo ultimativno suprotstavio HSS iz sjeverozapadne Hrvatske - predvođen nikim drugim do Friščićem. Nakon što je Friščić odlučno nastupio, otpala je bilo kakva mogućnost da HSS uđe u Vladu Ive Sanadera.