Vjesnik: 06. 12. 2005.

Opstanak ili nestanak

ANDREA LATINOVIĆ

Iako su je mnogi već otpisali, nakon svih sukoba i raskola, liberalna opcija mogla bi - najavljenim spajanjem HSLS-a i LS-a čiji se programi u biti i ne razlikuju, dobiti novu šansu.

Za nju se, istina, liberali moraju izboriti, dokazujući da su u međuvremenu, razasuti u nekoliko stranaka, politički sazreli i da imaju što ponuditi biračima. Nekoć treća stranka u državi, koja se mogla podičiti liderima jakih osobnosti ali i velikih taština, liberali su danas na prekretnici. Ili će se opet početi uspinjati na političkoj ljestvici, nudeći biračima ono što im ne mogu ponuditi druge stranke, ili će ovaj pokušaj ujedinjenja značiti ključ u bravu.

Participirali su u vlasti i u Račanovoj Vladi (iz koje su potom izašli nezadovoljni nekim strateškim pitanjima), a već dvije godine participiraju i u Sanaderovoj. Ni HDZ, a ni HSLS (LS nije u Banskim dvorima) nemaju većih prigovora jedni na druge, dapače, uvijek ističu da surađuju veoma korektno. Iako ih mnogi smatraju samo »ukrasom« u Vladi HDZ-a, liberali godinama skupljaju krhotine svojih stranaka, ne odričući se programa i shvaćajući da im je ujedinjenje jedini uvjet preživljavanja u politici.

U Hrvatskoj postoji niz birača koji su, propašću liberala i njihovom marginalizacijom, ostali bez programa za koje su glasali. Uostalom, svakoj su demokratskoj zemlji, kakva Hrvatska bez sumnje jest, itekako potrebni liberali, građanska, umjerena linija koja ne zaboravlja nacionalne interese.

Zato će u veljači, kada se ujedine, ali još više u mjesecima koji slijede, liberali pokazati jesu li se digli iz pepela ili će otići u politički zaborav.