Večernji list: 08. 12. 2005.

POVRAT IMOVINE SAD potvrdio još od 2002. s hrvatskim vlastima pregovara o naknadi za oduzetu imovinu

Povrat imovine: Amerikanci ne smiju biti diskriminirani

Autor: Deana KNEŽEVIĆ

Točno je da smo još 2002. godine, čim je promijenjen Zakon o naknadi imovine oduzete u vrijeme komunizma, kontaktirali s hrvatskim vlastima da bismo vidjeli kakve su mogućnosti da se to pitanje riješi bilateralnim sporazumom između Hrvatske i SAD-a potvrdio nam je izvor iz američke diplomacije.

Kako su ovih dana, pišući o spornom austrijskom sporazumu, mediji spominjali pozadinski, ali važan utjecaj SAD-a u tome, američka strana također je željela objasniti svoju ulogu. Potvrđeno nam je također da se s mjerodavnim hrvatskim vlastima već pregovara o bilateralnom sporazumu poput onog parafiranog s Austrijom, no isti izvor ne navodi niti broj zahtjeva, niti procjenu vrijednosti imovine koja bi trebala biti nadoknađena temeljem takva međudržavnog akta.

Uopće nam nije važan iznos naknade, niti znamo išta pobliže o imenima tražitelja naknade. Važno nam je samo da američki državljani koji su ostali bez imovine u Hrvatskoj ne budu diskriminirani zato što 1996. godine, kad je Zakon donesen, nisu imali hrvatsku domovnicu.Sporazum između bivše Jugoslavije i SAD-a, iz 1964., kojim je odobrena novčana odšteta za oduzetu imovinu od ukupno 3,5 milijuna dolara, pokrivao je zahtjeve onih vlasnika koji su u trenutku kad im je imovina oduzeta imali američko državljanstvo.

Jednako je i sa sporazumom iz 1948. godine o odšteti od 17 milijuna dolara, tvrdi američki izvor, pa su vlasnici koji su dobili američko državljanstvo pošto im je imovina oduzeta, ostali kratkih rukava. Prema podacima Ministarstva pravosuđa, naknada bi za američke državljane stajala 36,8 milijuna kuna. Unatoč svemu, mi od toga ne pravimo veliko pitanje tvrdi američka strana i dodaje, relativizirajući ulogu kakva joj je pripisana u medijima: Kako su posrijedi interesi državljana SAD-a, to je dio normalnog dnevnog posla našeg veleposlanstva.