Slobodna Dalmacija: 08. 12. 2005.

MOĆ NOVCA - IDEJA O JAKOJ HRVATSKOJ BANCI POSTALA PROJEKT VLADE

Sanader okuplja konzorcij za kupnju Splitske banke

Izjava premijera kako je osobno pozvao najjače hrvatske tvrtke na formiranje konzorcija radi kupnje HVB Splitske banke, uskomešala je domaću bankarsku scenu, ali i jake strane banke koje su već bacile oko na splitsku novčarsku kuću

Premijer Ivo Sanader ustvrdio je u intervjuu Večernjem listu kako je pozvao najjače hrvatske tvrtke da sudjeluju u natječaju za kupnju HVB Splitske banke, ne želeći imenovati o kojim se tvrtkama radi. Međutim, u Hrvatskoj ne postoji mnogo "najjačih tvrtki", što znači da uz Hrvatsku poštansku banku i Croatia osiguranje, kao "glavne aranžere" tog projekta, u tom projektu mogu sudjelovati još Ina i HEP od velikih državnih tvrtki, te Adris, Agrokor, Podravka, Vindija, te još neke tvrtke u miješanom domaće-inozemnom vlasništvu.

Vlada u projektu

"Imamo HPB, dobru i jaku banku, no smatram kako bi bilo dobro da se okupi jak konzorcij hrvatskih tvrtki i da kupi - Splitsku banku. Treba li neki simboličan čin potpore, Vlada će sudjelovati s manjim postotkom dionica, recimo od pet do 10 posto", kazao je tom prigodom Sanader. U Vladi u srijedu nisu htjeli ništa dodatno govoriti o tom projektu, no kako se radi o jednom od najvažnijih financijskih projekata u zemlji, nije čudno da je takva decidirana Sanaderova izjava izazvala dosta komešanja na bankarsko-ekonomskoj sceni u Hrvatskoj.

Kako smo neslužbeno saznali iz HVB Splitske banke, u toj banci nisu upoznati s takvim scenarijem, te se dvoji hoće li domaći konzorcij imati dovoljno snage za kupnju Splitske banke, budući da će pri prodaji cijena imati najveću ulogu. Podsjetimo, ideju o stvaranju jake domaće banke već niz godina javno promiču ekonomisti i gospodarstvenici koji su naglašeno kritični prema slabom financiranju domaćega gospodarstva od strane velikih komercijalnih banaka u stranom vlasništvu. Jaka domaća banka, koja bi ovim projektom zauzela treće mjesto na ljestvici najjačih banaka u Hrvatskoj, služila bi upravo kao glavna financijska logistika domaćem gospodarstvu.

Aveti prošlosti

No, dio stručne javnosti se plaši takvih zamisli, zbog negativnih iskustava iz prošlosti, kada su domaće banke služile kao "samoposluživanje" brojim interesnim lobijima, propadale zbog lošeg poslovanja ili državu koštale velikog novca pri saniranju. Hrvatska poštanska banka je upravo jedna od takvih banaka.

Osim toga, Athanasios Vamvakidis, stalni predstavnik MMF-a u Hrvatskoj, je već izjavio da će se MMF protiviti zadržavanju HPB-a u državnom vlasništvu. Stoga će biti zanimljivo vidjeti na koji način će se oformiti domaći konzorcij, a da većinu u njemu ne čine velike tvrtke u državnom vlasništvu.

Doduše, i te velike tvrtke, poput HPB-a, CO-a, Ine i HEP-a će ići u privatizaciju, ali će njih najvjerojatnije većim dijelom kupovati stranci. To bi značilo da će vlasnici Splitske banke opet biti većinom iz inozemstva. Ili možda u Vladi namjeravaju i za kupnju HPB-a i Croatia osiguranja oformiti domaći konzorcij, što je ipak previše veliki "zalogaj" za domaće gospodarstvo.

Frenki LAUŠIĆ

Francuska veza

Francuski bankovni div BNP Paribas namjerava u sljedeće dvije godine otvoriti oko 100 ogranaka na Bliskom istoku i sjevernoj Africi, a planira i daljnje širenje u zemljama istočne Europe, najavio je jedan o šefova BDP-a Jean-Christophe Durand. Upućeni tvrde da se u sintagmi Istočna Europa krije interes upravo za kupnju HVB Splitske banke, a poznato je da bi i Societe Generale, druga velika francuska banka, također rado vidjela Splitsku banku u svome "jatu".

Testiranje MMF-a?

Neki spekuliraju da je Sanader ovu vijest pustio u "eter", upravo uoči dolaska MMF-a, kako bi vidio njihovu reakciju, no moguće je i da su već vođeni razgovori s MMF-om o toj temi. U svakom slučaju, radi se o vrlo osjetljivom političko-ekonomskom pitanju, pa i u slučaju da domaći konzorcij kupi Splitsku banku, država bi trebala držati "prste" podalje od menadžmenta banke, jer se zna kako su do sada takve avanture završavale.