Vjesnik: 16. 12. 2005.

Plaćanje poreza za tuđe vlasništvo

Bez obzira na to što su građani prodali svoje automobile, ako su to učinili nakon 31. ožujka na kraju godine svejedno za njih moraju platiti porez

Građani koji misle da su se prodajom automobila drugome riješili svih financijskih obveza vezanih uz taj automobil, jako se varaju.

Vjesniku se, naime, nedavno požalio jedan građanin koji je ostao šokiran kad mu je na kućnu adresu stiglo porezno rješenje i uplatnica na iznos od 200 kuna za automobil koji već osam mjeseci više uopće nije u njegovom vlasništvu.

»To jednostavno nema smisla. U travnju ove godine prodao sam svoj automobil i sredinom svibnja kupio novi. Kad mi je došlo rješenje, pomislio sam da je riječ o porezu na taj, novi, automobil. Ali kad sam vidio da bi trebao platiti porez na automobil koji ne posjedujem već osam mjeseci, ništa mi nije bilo jasno«, požalio se građanin, čiji su podaci poznati redakciji.

Pita se ne bi li bilo logično platiti porez za stari automobil do travnja a za novi od svibnja. Ne vidi logiku da plaća porez za onih mjesec dana kada je bio bez automobila. No, kako kaže, tu uopće nije stvar u novcu nego je pitanje načela i logike, te traži objašnjenje.

Prema podacima iz Ministarstva financija, vlasnici registriranih osobnih automobila plaćaju porez na cestovna motorna vozila prema odredbama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Pri promjeni vlasništva cestovnoga motornog vozila tijekom kalendarske godine novi vlasnik ne plaća porez na cestovna motorna vozila ako je taj porez bio utvrđen prijašnjem vlasniku.

»Porez na cestovna motorna vozila plaćaju vlasnici registriranih osobnih automobila na dan preuzimanja podataka od Ministarstva unutarnjih poslova, a to je 31. ožujka tekuće godine. Shodno tome, na utvrđivanje poreza ne utječe prodaja automobila nakon 31. ožujka, s obzirom na to da godišnji porez plaća osoba koja je vlasnik tog vozila na dan 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez. Zbog toga ni novi vlasnik nema obvezu plaćanja poreza na cestovna motorna vozila za taj osobni automobil u toj godini«, rekla je Sanja Bach, glasnogovornica Ministarstva financija.

Što se tiče parcijalnog ili mjesečnog plaćanja poreza, iz Porezne uprave Ministarstva financija kažu da to nije moguće jer je taj porez (na cestovna motorna vozila) godišnji, što znači da se plaća u godišnjem iznosu i utvrđuje odjedanput za cijelu godinu. Tako da sve promjene i prodaje automobila koje su se dogodile iza 31. ožujka ne utječu na utvrđivanje poreza za tu godinu.

Jedina utjeha za građane je ta što neće morati plaćati porez za oba automobila (barem ne ove godine), ako su drugog nabavili nakon 31. ožujka, pogotovo ako je riječ o novom automobilu koji još nije bio registriran u carinskom području Republike Hrvatske pa za njega nije nitko platio porez na cestovna motorna vozila za tu godinu.

»No, rješenje o utvrđivanju poreza na cestovna motorna vozila za dio ove godine utvrdit će mu se rješenjem sljedeće godine, zajedno s godišnjim porezom za 2006.«, tvrde iz Porezne uprave.

Da u ovom labirintu zakonskih odredbi anonimni građanin koji se obratio Vjesniku nije jedini koji se požalio na njihovu besmislenost i nelogičnost, pokazuje i podatak iz Ministarstva financija, po kojem je bilo više slučajeva slanja službenih pritužbi, no bez konkretnih rezultata. »Zakonske odredbe o utvrđivanju poreza na cestovna motorna vozila i u više slučajeva potvrđene su pravnim stajalištima izraženim u sudskim presudama Upravnog suda Republike Hrvatske«, doznajemo od Sanje Bach.

Primijeni li se takvo rješenje, naš građanin koji se žalio ove godine morat će platiti za stari auto, a iduće godine za novi za 2005. od kada ga je kupio, i logično za 2006. godinu. Bez obzira na objašnjenje iz Ministarstva financija, građanin iz Vjesnikove priče ostaje pri svome: »Stvarno mi nije jasno da ću platiti porez na imovinu koja već osam mjeseci nije moja. Ako je propis tako apsurdan neka ga promijene!«. No, rekao je da se neće žaliti jer ne želi uzalud gubiti vrijeme i novac.

Bojan Terglav