Vjesnik: 17. 12. 2005.

Beograd ipak popušta

Velikodržavni projekt bit će pospremljen u ladicu, a nova platforma ne bi trebala predstavljati trn u oku kosovskih Albanaca

Srbija bi uskoro mogla donijeti novu platformu za pregovore o budućem statusu Kosova.

Grupa suradnika predsjednika Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunice dobila je zadatak da do početka siječnja sastavi tekst koji će biti prihvatljiv za dvojicu glavnih pregovarača, ali i za međunarodnu zajednicu.

Tadić, Koštunica i ministar vanjskih poslova SCG Vuk Drašković suglasili su se na sastanku pregovaračkog tima, održanom u srijedu, da bi se službeni Beograd trebao suzdržati od prejudiciranja statusa koji vjerojatno neće biti u skladu sa željama Srbije i, umjesto toga, usredotočiti se na prioritete za koje se čini da imaju potporu SAD i EU.

Poslije sastanka pregovaračkog tima, izdano je šturo priopćenje da je donijeta odluka o formiranju radnih grupa za očuvanje vjerskih objekata, zaštitu manjina, decentralizaciju, imovinsko-pravne odnose i povratak izbjeglih. Kako svi znaju da je povratak izbjeglih propagandni trik Beograda, jer se kosovski Srbi uglavnom ne žele vratiti na Kosovo, a mnogi se i nemaju na što vratiti, jer su u međuvremenu prodali svoju imovinu, nitko to nije uzimao ozbiljno.

No, u četvrtak i petak, razgovori najviših srbijanskih dužnosnika sa zamjenikom UN-ova pregovarača Marrtija Ahtisaarija, austrijskim diplomatom Albertom Rohanom pokazali su da je Beograd uvažio zahtjeve međunarodne zajednice i usuglasio četiri relativno razumna prioriteta koji se mogu nazvati legitimnim interesima Srbije na Kosovu. Velikodržavni projekt bit će pospremljen u ladicu, a nova platforma ne bi trebala predstavljati trn u oku kosovskih Albanaca.

Do kopernikanskog obrata ipak nije došlo preko noći. Jedno od vjerojatnih objašnjenja polazi od toga da je predsjedniku Tadiću prilikom posjeta Washingtonu krajem studenoga predočeno da su perspektive da će Kosovo na bilo koji način ostati u sastavu Srbije mršave, te da bi Beograd morao razumnije pristupiti pregovorima.

U zamjenu, međunarodna zajednica bi razmotrila otpis svih postojećih dugova (13 milijardi dolara), podržala velike investicije u Srbiji i na Kosovu, i predstavila jasnu shemu ubrzanog pridruživanja EU-u i NATO-u.

Sličan plan napravio je prije mjesec dana utjecajni Savjet za međunarodne odnose u Washingtonu. Detalji nisu poznati, ali neslužbene informacije govore o tome da se u uskom krugu najviših dužnosnika ponuda ozbiljno razmatra. Razumije se, milijarde dolara ne mogu zamijeniti »prazninu u duši srpskog naroda koja bi nastala gubitkom Kosova«.

Najviši dužnosnici ponudu razmatraju samo zato što Srbija već dovoljno živcira međunarodnu zajednicu odbijanjem izručenja Ratka Mladića, Radovana Karadžića i ostalih optuženika za ratne zločine. A ponuda sadrži i mogućnost da se SAD suzdrži od daljnje potpore crnogorskoj neovisnosti, u slučaju da se Beograd pokaže veoma kooperativnim.

Bojan al Pinto-Brkić