Večernji list: 17. 12. 2005.

EUROPSKI SUMMIT Čelnici EU 25 i dalje bez dogovora o proračunu

EU ujedinjena protiv Blaira

Autor: Stojan de Prato / Bruxelles

Čelnici EU 25 u ponoć još nisu počeli plenarnu sjednicu o posljednjemu prijedlogu Financijske perspektive, proračunskoga okvira za razdoblje od 2007. do 2013. godine. Iznosila bi 862,5 milijarda eura ili 1,045 posto ukupnoga nacionalnog prihoda (GNI) u EU. Predložila je to jučer na summitu EU 25 njemačka savezna kancelarica Angela Merkel kao sredinu između luksemburškoga kompromisa s lipanjskoga summita EU, koji je Tony Blair odbio, i prethodnoga prijedloga britanskoga predsjedništva. Luksemburški premijer Jean Claude Juncker ponudio je u lipnju da sedmogodišnji proračun umjesto 994 milijarde eura, koliko je zahtijevala Europska komisija, iznosi 874 milijarde ili 1,06 posto GNI.

Kada je Blair od Junckera preuzeo kormilo EU, najprije je ponudio 0,3 indeksna boda manji proračun (847 milijarda). Kohezijske fondove za podizanje nerazvijenih regija na europski prosjek smanjio bi, na štetu novih država članica, za 14 milijarda ili 10 posto, a tzv. britanski rabat, povrat novca iz zajedničke blagajne, za koji se još 1984. izborila Maggie Thatcher, porastao bi sa 4,7 milijarda eura prije proširenja na prosječnih 6,6 milijarda godišnje.

U četvrtak je Blair ponudu povećao na 849,3 milijarde, što su ostali s podsmijehom odbacili. No, s knedlom u grlu, znajući da, ne postigne li se sporazum na posljednjemu summitu pod Blairovim predsjedanjem, kada bi on to mogao prikazati kao gotovo jedini uspjeh tijekom iznimno neuspjela predsjedništva, neće biti nikakva izgleda da Britanci popuste tijekom austrijskoga semestra. Kancelaričin prijedlog, koji kohezijske fondove smanjuje za samo pet posto, a britanski rabat za dodatnih 2,5 milijarda, svi su stoga prilično brzo prihvatili.

Predsjednik Europskoga parlamenta Josep Borrell Fontelles upozorio je, međutim, državnike da ne gube uzalud vrijeme jer će svaki prijedlog Financijske perspektive manji od 974 milijarde eura, 1,18 posto GNI, koliko su europarlamentarci već izglasovali, EP odbaciti.

Blair hoće odobrovoljiti Chiraca prijedlogom PDV-a

Blair je noćas ponudio da britanski rabat u sedam godina naraste za 10,5 milijarda eura manje nego što bi, na račun siromašnih država članica, rastao po sadašnjem sustavu. Rabat je, naime, to veći što je veće gospodarstvo EU, a ono je ulaskom novih članica naraslo. Prva je Blairova ponuda sadržavala osam milijarda manji rabat, dok je francuski predsjednik Jacques Chirac tražio da se taj rast smanji za 14 milijarda.

Također je insistirao da EU ne ukine Francuskoj smanjenu stopu PDV-a za ugostiteljstvo. Blair je, da udobrovolji Chiraca, sastavio odgovarajući prijedlog sustava PDV-a. Sporan je ostao Chiracov zahtjev da se 2013. ukine sadašnji sustav izračuna rabata i Britancima ponudi fiksu svotu, te Blairov zahtjev da se prije 2010. revidira Zajednička poljoprivredna politika i smanji izravna novčana pomoć poljoprivrednicima. Dok ovo pišem, novinari se spremaju za dugu i neizvjesnu noć. (SdP)