Slobodna Dalmacija: 20. 12. 2005.

DRŽAVNI KRIMINAL BiH JE DRŽAVA REKORDER PO BROJU NAJVIŠIH DUŽNOSNIKA KOJI SE NALAZE NA POPISU OSUMNJIČENIH OSOBA

Zatvor prijeti dvojici bivših šefova države

"KRIVCI" S VRHA Na državnom sudu BiH vodi se proces protiv Dragana Čovića, bivšega hrvatskoga, te Mirka Šarovića, bivšega srpskog člana Predsjedništva BiH — Zbog različitih malverzacija, osumnjičeni su i nekadašnji šef MUP-a Mehmed Žilić, ratni ministar policije Bakir Alispahić, ministar financija Nikola Grabovac...

Piše: Zlatko TULIĆ

Posljednjih godina BiH je postala zemlja kojom hara svakovrsni kriminal, uključujući i njegove najmorbidnije oblike. Prostitucija, trgovina ljudskim organima, trgovina živim robljem i oružjem prisutna je već deset poslijeratnih godina.

Uz aktualnu vlast i njezinu ovisnost o međunarodnom faktoru, današnja BiH je "živi" primjer korumpirane i nesigurne države na tlu Europe. O tome zorno svjedoče brojni procesi koji se na sudovima svih razina vode protiv većeg broja što aktualnih što bivših političara i dužnosnika koji su upleteni u nezakonite financijske transakcije i privatizacijske afere.

Zloporaba položaja

U većini slučajeva u optužnicama koje su podignute protiv njih navode se najčešće optužbe za nesavjestan rad i zloporabu položaja u službi. Procesi protiv takvih osoba vode se gotovo pred svim sudovima u BiH, od onih najnižih općinskih, županijskih pa sve do Vrhovnog suda FBiH i državnog Suda BiH.

U ovom trenutku na državnom Sudu BiH vodi se proces protiv Dragana Čovića, bivšeg člana Prdesjedništva BiH i još uvijek aktualnog lidera HDZ-a BiH, a u pritvorskoj jedinici istog suda nalazi se također jedan bivši član Predsjedništva BiH — Mirko Šarović. Uz Šarovića, u pritvoru su Momčilo Mandić, Milorad Govedarica i Milovan Cicko Bjelica, koji će, po svemu sudeći, biti optuženi za organizirani kriminal u Privrednoj banci Srpsko Sarajevo.

OSUMNJIČENI PREDSJEDNICI

Prema potvrđenim informacijama u Odjelu za korupciju i kriminal Suda BiH, ovih dana se provodi istraga o kriminalu čelnika Državne granične službe Slaviše Vukovića i Mileta Jurića.

Potvrđena je također i informacija da su djelatnici Uprave za indirektno oporezivanje tužili direktora ove državne institucije Kemala Čauševića zbog nesavjesnog rada u službi i zloporabe položaja. Isto tako, zbog malverzacija u Tuzlanskoj banci optužnica lebdi nad glavom Bajazita Jašarevića, premijera Tuzlanske županije.

Zbog zloporabe položaja i financijskih malverzacija u službi, na sarajevskom Kantonalnom sudu vode se sudski procesi protiv dvojice bivših visokopozicioniranih dužnosnika iz SDA. Riječ je o bivšemu ministru MUP-a Federacije Mehmedu Žiliću, koji je tu funkciju obnašao u vrijeme kada se dogodilo ubojstvo njegova zamjenika doministra Joze Leutara.

Političke igrice

No, u praksi se čini kako sudski procesi djeluju stimulativno na dužnosnike. Tako je Žilić nakon savjetničkog statusa u uredu Sulejmana Tihića uskočio u zastupničku fotelju Seade Palavrić koju je nadavno parlament FBiH imenovao za sutkinju Ustavnog suda BiH. Drugi policijski dužnosnik protiv kojeg je proces u tijeku je Kemal Ademović, bivši čelnik i navodno mozak bošnjačke obavještajne službe AID-a i jedan od najpouzdanijih Izetbegovićevih suradnika.

"GRJEŠNI" MINISTRI POLICIJE

Na Vrhovnom sudu FBiH također se vodi proces protiv bivšeg ratnog ministra policije RBiH Bakira Alispahića zbog upletenosti u pripremanje atentata na Fikreta Abdića Babu. Znimljivo je spomenuti da su na Kantonalnom sudu u Sarajevu podignute optužnice protiv bivšeg Alijansina ministra Vojske FBiH Mije Anića i njegova zamjenika Ferida Buljubašića zbog šverca oružjem, ali navodno njihove optužnice su u stanju mirovanja. U stanju mirovanja je i optužnica protiv također bivšeg Alijansina ministra financija Nikole Grabovca zbog afere AM Šped.

Ove optužnice obično služe za politička potkusurivanja, a iz mirovanja se mogu aktivirati ako nekom budu potrebni politički bodovi. Damaklov mač na posljetku visi i iznad glave bivšeg premijera Federacije BiH Edhema Bičakčića, ali je navodno i njegova optužba u stanju mirovanja.

Šaćirbegović još uvijek nedostupan

Ovdašnje vlasti imaju problem i s nekada najpoznatijim diplomatom iz bošnjačkih krugova — Muhamedom Šaćirbegovićem zbog nekih šest milijuna maraka potrošenog državnog novca u nepoznate svrhe.

Optužnica je podignuta, ali je Šaćirbegović državljanin SAD-a i, prema njihovu zakonu, ne može se izručiti ovdašnjim vlastima, premda su pojedini diplomati uz došaptavanje s domaćim političarima pokušali dogovoriti njegovo izručenje pravosudnim organima BiH.

Iz banke "nestalo" 45 milijuna maraka

U poplavi sudskih sporova koji se vode protiv domaćih dužnosnika, ima i onih apsurdnih na koje je javnost već zaboravila ili se nastojalo namjerno zatomiti optimizam pamćenja. Riječ je o bivšim čelnicima Narodne banke RBiH, danas Centralne banke BiH, Kasimu Omičeviću i Suadu Backoviću.

Naime, kada je likvidator William Dudley otkrio da u njezinoj bilanci nedostaje blizu 45 milijuna nekadašnjih njemačkih maraka, radilo se o navodnom potraživanju 32 milijuna koje je posudila Vlada bivše RBiH i 13 milijuna potraživanja od Promdei banke.

Iako su optužnice podignute protiv Backovića i Omičevića, ovaj proces ni nakon pet godina, koliko traje, nije okončan, a odgovor na pitanje u kojoj je fazi, moglo bi se postaviti u nekom od kvizova "Milijunaša".