Vjesnik: 21. 12. 2005.

Kreće uklanjanje klima-uređaja!

Zagrebačka skupština donijela je odluku prema kojoj će se samo u iznimnim slučajevima zemaljske i satelitske antene te klimatizacijski uređaji i solarni sustavi postavljati na mjesta vidljiva s javne površine

Prema novoj odluci o komunalnom redu donesenoj na Skupštini grada Zagreba 29. studenoga, a objavljenoj 5. prosinca u 20. broju Službenoga glasnika grada Zagreba, zabranjeno je postavljanje zemaljskih i satelitskih antena te klimatizacijskih uređaja i solarnih sustava na mjesta vidljiva s javne površine. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u utorak je najavio akciju uklanjanja dosad nepropisno postavljenih klima-uređaja.

»Bit će to akcija slična onoj kad su se uklanjale nelegalne reklame«, rekao je Bandić.

Članak 5. Odluke o komunalnom redu propisuje da se antene za prijem zemaljskih i satelitskih programa te rashladni i solarni uređaji samo »iznimno postavljaju tako da su vidljivi s javne površine«. Taj način postavljanja određuje Poglavarstvo pravilnikom na prijedlog Ureda za prostorno uređenje, zaštitu okoliša, izgradnju grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet, gradskog zavoda za prostorno uređenje i Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode.

Davor Krsnik, načelnik Ureda za komunalne poslove grada Zagreba, kaže da su oni još prije donošenja odluke uputili zahtjev Poglavarstvu grada smatrajući da kontrola provođenja ove odluke nije u njihovoj nadležnosti nego je stvar građevinske inspekcije.

»Po mojoj procjeni, riječ je o preklapanju nadležnosti jer je to prije dvije, tri godine bilo u nadležnosti građevinske inspekcije«, kaže Krsnik i dodaje da će ovako komunalni redari čekati prvu situaciju u kojoj će pokrenuti upravni postupak i u kojoj će se osoba protiv koje je postupak pokrenut sigurno žaliti.

»Vrijeme će pokazati je li to naša nadležnost ili nije. Ali, recite vi meni tko će i kako skinuti klima-uređaj s, na primjer, 18. kata. Pa to ne mogu ni vatrogasci«, smatra Krsnik.

Ako se građani ne budu pridržavali nove odluke, člankom 154. određena je i globa, i to u iznosu od 700 do 1000 kuna.

Budući da je Zagreb kao hrvatska metropola i najorganiziraniji grad u zemlji, pogotovo u komunalnoj infrastrukturi, ostalim gradovima u Hrvatskoj služi kao uzor te oni, kako je to praksa pokazala, jednostavno preuzmu i njegove komunalne odredbe. Stoga bi se ovaj model lako mogao preslikati na ostale hrvatske gradove.

Nema parkiranja na nogostupu

Poglavarstvo je donijelo i odluku prema kojoj je na području grada zabranjeno za zaustavljanje i parkiranje vozila koristiti nogostup koji nije označen prometnom signalizacijom kao javno parkiralište.

Osim globe od 700 do 1000 kuna, prema članku 152. komunalni redar zatražit će uklanjanje i premještanje vozila parkiranog na nogostupu na za to određeno mjesto i na trošak vlasnika vozila.

»Cijela inicijativa je krenula zbog središnjeg dijela Zagreba (Zrinjevac, Frankopanska, Savska...), gdje je velika fluktuacija pješačkog prometa«, rekao nam je Krsnik.

Iako postoje policijski propisi po kojem automobili moraju na nogostupu ostaviti više od metra slobodnog prolaza za pješake, Krsnik kaže: »Ako pješačite od Trga bana Jelačića do Glavnoga kolodvora, treba vam cijeli nogostup, a ne samo taj metar prostora«. No dodaje da je bilo komplicirano tu odluku ograničiti samo ne neke dijelove grada jer se centar, kako kaže, veoma brzo širi.

»Nećemo krenuti kao Rambo u masovno uklanjanje vozila na području cijelog Zagreba nego ćemo zasad biti više koncentrirani na središnji dio grada, a na drugim lokacijama ćemo ipak biti tolerantniji, pogotovo na rubnim dijelovima«, zaključuje Krsnik.

Problem nepropisnog parkiranja u četvrtima gdje nema dovoljno parkirališnih mjesta gradonačelnik Zagreba Milan Bandić namjerava, kako je najavio, riješiti gradnjom podzemnih garaža.

Bojan Terglav, Marija Čekada