Vjesnik: 21. 12. 2005.

Stari i novi političari

Ova će vlada nastaviti svoj uspješan posao, koliko god to nekom smetalo, te sljedeće i 2007. završiti pregovore koji nam otvaraju put u punopravno članstvo. Da je premijer Sanader, na primjer, raspisao prijevremene izbore u trenutku kad su počeli pregovori dobio bi bez muke još jedan mandat, ali mu to, kao odgovornom političaru, nije palo ni na pamet

JURICA KÖRBLER

Ivica Račan, lider hrvatske oporbe, ujedno je i predsjednik Nacionalnog odbora za praćenje pregovora Hrvatske i EU-a. Kao takav ili kao lider oporbe, tko zna, izjavio je kako bi bilo dobro da sljedeća godina u Hrvatskoj bude izborna, što će reći da dođe do prijevremenih izbora. Navodno je Vlada tako neuspješna u gospodarstvu da je vrijeme da na vlast dođu oni koji su četiri godine tako »uspješno« gospodarski vodili Hrvatsku. To bi, prema Račanovom scenariju, izgledalo ovako. Godine 2006., u trenutku kada bi pregovori bili u zenitu, u Hrvatskoj bi se šest mjeseci vodila predizborna bitka i nitko ne bi razmišljao ni o čemu drugom nego kako doći na vlast. Naš posljednji vlak za Europu bi pobjegao, ostavljajući nas opet na balkanskom kolosijeku, u društvu s onima s kojima smo čekali kompoziciju u Račanovo vrijeme.

Na sreću, prijedlog je neozbiljan i iako dolazi od čovjeka koji vodi Nacionalni odbor za praćenje pregovora, prijevremenih izbora neće biti. Jer oni bi itekako omeli naš put prema Bruxellesu, a i čemu?

Ova vlada će nastaviti svoj uspješan posao, koliko god to nekom smetalo, te sljedeće i 2007. godine završiti pregovore koji nam otvaraju put u punopravno članstvo. Da je Sanader, na primjer, raspisao prijevremene izbore u trenutku kad su počeli pregovori dobio bi bez muke još jedan mandat, ali mu to, kao odgovornom političaru, nije palo ni na pamet. Izbori se ne raspisuju kada treba obaviti velik posao, jer nacionalni interesi su onda viši i važniji od svakog stranačkog. Račan je očito mnoge toga pobrkao. Zaboravio je da je bio na čelu gospodarski neuspješne vlade, da nije uspio uvjeriti Bruxelles u hrvatsku vjerodostojnost i sada grčevito pokušava vući poteze kojima bi osnažio svoju poziciju, mršavu i u njegovoj vlastitoj stranci, a da se o Hrvatskoj ne govori. Ponaša se, zapravo, u stilu starih političara koji jedno govore (hoću izbore!), drugo misle (kamo sreće da ih sada nema, jer bih izgubio!), a treće čine (nervozno bocka na sve strane).

To je, na Račanovu nesreću, stari model koji u Europi više ne igra. Europa priznaje samo moderne političare, pragmatične, sposobne, koji imaju rezultate. Sve ostalo je prevladano; oni koji samo drže monologe, beskrajno dosadno ponavljajući vlastitu »istinu«, nemaju u Europi šanse.

Europa, koja također ima krizu liderstva, ipak ima briljantnih primjera uspješnih političara. Na primjer, sada već sigurno karizmatski britanski premijer Tony Blair, kojem neće biti teško priznati da je nešto pogriješio i koji će buldožerski gurati prijedloge koji ne koriste samo njegovoj zemlji, nego Europi u cjelini. Tako je bilo sada u Bruxellesu.

Ili, Gerhard Schröder, bivši njemački kancelar koji je instinktivno osjetio da je vrijeme za povlačenje, iako mu se nikako ne može poreći da je bio odličan premijer i da je i za svoju zemlju i za Europu mnogo učinio. Ali, kad su nacionalni interesi prevladali i kad je trebalo dati Njemačkoj novi vjetar u leđa Schröder nije - a mogao je! - zasjeo u fotelji. Dao je priliku Angeli Merkel, koja je svoj europski debi u Bruxellesu efektno započela.

Premda nisu zvijezde, u Europi imponiraju i mladi političari koji su na čelu novih europskih tigrova, primjerice Andrus Ansip iz Estonije ili Aigars Kalvitis iz Latvije. Sve su to ljudi iza kojih su rezultati, koji imaju kredibilitet govoriti i o Europi budućnosti i o uspjesima država koje vode. Imponira i Španjolac Jose Rodriguez Zapatero. Duga je lista Europljana koji točno znaju što su nacionalni interesi, a što europski. Što su pravi lideri pokazuje i Wolfgang Schüssel koji predstavlja malu Austriju, ali je izgradio imidž jakog lidera čija se riječ u Europi sluša i cijeni. Kompleks malih država, pa tako i lidera, više ne postoji kao što je prije bio slučaj. Jean Claude Juncker je premijer Luksemburga, ali to ne smeta da je u europskim krugovima izrazito cijenjen i da se mišljenje te male europske zemlje respektira u velikoj Europi.

Europu čeka pomlađivanje. Europi je i dalje dragocjen Jacques Chirac, ali vrijeme čini svoje i Francuzi će za dvije godine izabrati novog lidera. To su normalne smjene, a i sam Chirac zna da Europa neće bez njega propasti. Neki naši političari valjda misle da bi bez njih svijet stao. Ne bi, sigurno!

Ozbiljni i odgovorni europski političari ne govore danas jedno, a sutra drugo. Pogotovo ne zbog efekta na unutarnjem planu. Neodgovorne izjave skupo se plaćaju i u zemljama odakle dolaze, ali i u Europi. Takve političare europski milje ne cijeni. Oni dolaze iz preživljenih radionica starinske politike koja više nije na cijeni. Treba biti vjerodostojan prije svega u svom dvorištu da vas i Europa prihvati i cijeni.

Hrvatski su građani na sreću učinili politički korak prema Europi brže i bolje od mnogih lokalnih političara. Njih fraze kojima se samo pokušava nešto i nekoga kritizirati više ne impresioniraju kao što je to u prošlosti možda bilo. Hrvati traže rezultate, a sljedećih godina tražit će i više.

Živi li se bolje? Hoće li porasti plaće? Hoće li standard biti viši? To je pitanje koje će se sve više postavljati, ali građani sigurno neće nasjesti na obećanja onih koji su ih već jednom debelo razočarali. Hrvatske političke stranke koje to shvate jedine imaju europsku perspektivu. U politici treba biti realan. Onaj tko je prokockao šansu i pokazao da nije uspješan treba prepustiti mjesto drugom. Jer samo u socijalizmu je fotelja bila neotuđiva i trajna.

A stara taktika isključivog kritiziranja vlasti također je prošlost za moderne europske političare. Oni koji to ne shvaćaju shvatit će to vjerojatno prekasno. Prije svega se traže rezultati, a tek onda kritika drugih.

Europa ne treba neuspješne. Ona treba lidere koji ne obećavaju, nego ispunjavaju obećanja. Srećom, takvih - ili takvog - i u Hrvatskoj imamo.