Vjesnik: 24. 12. 2005.

HSS na političkoj maturi

DARKO ĐURETEK

Na jednom od blagdanskih političkih domjenaka proteklih dana haesesovac Ante Markov rekao mi je - malo u šali, a valjda nešto i u zbilji - kako je vrijeme da i njega sada stavim u političare koji ostvaruju svoja obećanja. Odnosilo se to na neke naše razgovore s početka godine u kojima je kritizirao stanje u HSS-u i poteze koje povlači Zlatko Tomčić, te me uvjeravao da će uslijediti promjene na čelu te stranke. Jest da je dugo trajalo, ali Markov se na kraju pokazao dobrim prognozerom.

U HSS-u sve traje dugo, pa se i Tomčićeva smjena kuhala i prekuhavala. Tko je u svemu tome bio glavni, još se točno ne zna, ali ja tipujem i na Markova. Koji je sa svojim istomišljenicima bio presudna logistika za trijumf Josipa Friščića. E sad, pitanje je što je HSS u svemu tome izgubio, a što dobio.

Nesporno je da su se haesesovci oslobodili nepodnošljivog tereta učestalih izbornih neuspjeha, gubitničkih koalicija i sasvim pogrešnih saveznika. Za početak, i to je dovoljno. Što će biti dalje, ovisit će o odlučnosti novog vodstva da se oslobodi kompleksa koje su im godinama nabijali pogrešni partneri, ali i da se u stranci uistinu naprave korjenite promjene. I organizacijske i programske. Ne one na papiru, već u praksi. HSS s novim vodstvom ujedno spašava živu glavu, ali i traži mjesto pod suncem na uzavreloj hrvatskoj političkoj sceni.

Uskoro haesesovci će se, barem tako sami tvrde, naći na udaru esdepeovaca koji će ispitivati njihov puls i na lokalnoj i na nacionalnoj razini. Jer SDP-u je HSS i te kako potreban. U brojnim kombinacijama za budućnost. Pitanje je, međutim, treba li Friščiću ono kroz što je u savezništvu s Ivicom Račanom već prošao Tomčić?

Jer, teško je vjerovati da bi jednoga predizbornog dana šef SDP-a mogao novom šefu HSS-a dati više no što je dao njegovu prethodniku. A kamo je to dovelo Tomčića i HSS pod njegovim vodstvom, vidjeli smo. Ta nekakva umjetna koalicija lijevog centra pokazala se toliko neprirodnom i pogrešnom da se HSS u rekordno kratkom vremenu spustio na gotovo najniže grane u svojoj povijesti.

Nitko, međutim, ne zna što će napraviti Friščić i kuda će okrenuti svoj stranački brod. Vraćanje samo nekakvim korijenima i zatvaranje oči pred silnim promjenama u politici, ali i životu općenito, za haesesovce bi bilo pogubno. Ponavljanje pogrešaka iz nedavne prošlosti, također. HSS ima budućnost samo ako se transformira u modernu stranku, koja i u gradovima, jednako kao i na selu, mora tražiti svoje birače. U stranku koja govori jezikom što ga razumiju i generacije koje dolaze, a ne samo one koje su se već umorile od politike. HSS, osim toga, mora potražiti nove saveznike i potencijalne koalicijske partnere. Želi li jednoga dana participirati u vlasti. Ne želi li to, onda će se i Friščiću uskoro početi događati ono što se dogodilo Tomčiću. S kim će, haesesovci će odlučiti sami. No, neki već sada otvoreno gledaju na drugu stranu kojoj je sad već bivši šef HSS-a okrenuo leđa. I pogriješio. Gledaju prema partnerstvu s HDZ-om.

U svakom slučaju, bit će zanimljivo, jer teško da će HSS imati još jednu šansu za popravni. Ne potvrde li se na sljedećim parlamentarnim izborima kao relevantna politička snaga, ostat će samo blijedo slovo na papiru. Nostalgija. Friščića ne čeka nimalo lak posao. No, ima "logistiku" koja će mu i dalje biti jednako potrebna. Logistiku koja je bila dovoljno pragmatična da shvati kako je vrijeme za spašavanje stranačke časti. Od toga koliko će biti pragmatični i dalje, umnogome će ovisiti sudbina HSS-a. Haesesovci su na političkoj maturi.