Glas Slavonije: 28. 12. 2005.

NEVLADINE ORGANIZACIJE UPUTILE POZIV DRŽAVNOM ODVJETNIŠTVU DA REAGIRA NA ĐAPIĆEVO OTKRIVANJE IMENA MOGUĆIH SVJEDOKA UBOJSTAVA U OSIJEKU 1991.

Centar za mir: Đapić bi morao odgovarati za ometanje istrage

OSIJEK - “Objavljivanje imena potencijalnih svjedoka iz istražnog zahtjeva Državnog odvjetništva kazneno je djelo protiv pravosuđa kojim se obeshrabruje i zastrašuje svjedoke te na taj način ometa saznavanje okolnosti i počinitelja zločina počinjenih nad civilima u Osijeku tijekom rata 1991. godine. Ponašanje saborskog zastupnika i gradonačelnika Osijeka Ante Đapića, koji ne samo da ne podupire istraživanje počinjenih zločina nego izravno pridonosi nesigurnosti svjedoka ili čak eskalaciji nasilja prema onima koji se zauzimaju za utvrđivanje istine, politički je neprihvatljivo”, priopćili su jučer na konferenciji za novinare u Osijeku Katarina Kruhonja iz Centra za mir, nenasilje i ljudska prava te Jaroslav Pecnik iz osječke podružnice Hrvatskog helsinškog odbora. Povod njihovoj konferenciji bila je konferencija za novinare gradonačelnika Đapića održana prije više od mjesec dana, na kojoj je javno pročitao imena devetnaest svjedoka iz istražnog postupka o nerazjašnjenim ubojstvima civila u Osijeku tijekom Domovinskog rata. Dodatni povod reakciji Kruhonje i Pecnika bio je nedavni Đapićev istup u kojem je otkrivanje imena svjedoka opravdao tvrdnjom da je time “raskrinkao lažnoga svjedoka”. Centar za mir, nenasilje i ljudska prava te HHO iznenađeni su činjenicom što Državno odvjetništvo ni nakon mjesec dana nije reagiralo na Đapićev čin iako je, kako ističu, riječ o kaznenom djelu protiv pravosuđa radi ometanja istrage te dovođenja u opasnost života, tijela i imovine svjedoka. “Prema izjavama svjedoka i novinara koji su nas kontaktirali, taj istup doista može imati neželjene učinke na istragu”, kazali su Kruhonja i Pecnik. Stoga su jučer javno pozvali Državno odvjetništvo da poduzme odgovarajuće korake kako bi vratilo poljuljano povjerenje svjedoka. “Svaki građanin ima obvezu pred pravosuđem RH istinito svjedočiti što zna o počinjenom zločinu, a država je obvezna pružiti mu mogućnost za to i sigurnost. Nereagiranje Županijskog državnog odvjetništva u Osijeku na svako, pa i ovo ometanje istrage koju vodi, ozbiljan je razlog za delegiranje te istrage drugom sudu”, propćili su Kruhonja i Pecnik. Na upit zašto i sami nisu upozorili Državno odvjetništvo odmah nakon Đapićevog istupa prije mjesec dana, Pecnik je odgovorio da jesu, ali ne preko medija, smatrajući tada da će jedno upozorenje biti dovoljno. Pecnik je tomu dodao kako se donedavno i sam protivio tvrdnjama da je Osijek “grad-slučaj”, ali da ga neki nedavni događaji - od prijetnje smrću novinaru Feral Tribunea Dragi Hedlu, nepotizma na Pravnom fakultetu do nekih istupa predsjednika Gradskog vijeća Branimira Glavaša i spomenutih izjava gradonačelnika Đapića - sada tjeraju da promijeni mišljenje i ustvrdi da je Osijek ipak postao “grad-slučaj”.

Miroslav FILIPOVIĆ

PUHOVSKI: Državno odvjetništvo neće reagirati

ZAGREB - Objavljivanje imena potencijalnih svjedoka zločina nad srpskim civilima u Osijeku 1991. nemoralan je i kažnjiv postupak Ante Đapića, koji šteti hrvatskom pravosuđu - ustvrdio je jučer i Zoran Pusić, predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava (GOLJP), koji je u Zagrebu zajedno s nevladinim organizacijama Documenta i Hrvatski helsinški odbor održao konferenciju u isto vrijeme i s istom temom kao i osječki Centar za mir. “Iduća godina pokazat će je li hrvatsko pravosuđe u stanju štititi svjedoke i koliko će se ljudi usuditi svjedočiti nakon te izjave”, ocijenila je Vesna Teršelić, voditeljica Documente. Žarko Puhovski, predsjednik HHO-a, rekao je kako ima informaciju da Državno odvjetništvo neće reagirati jer "komad papira s kojeg je Đapić pročitao imena nije imao oznaku državne tajne", a i Đapić kao saborski zastupnik ima imunitet.(H)