Slobodna Dalmacija: 30. 12. 2005.

ROK ZA INVALIDNOST MINISTARSTVO BRANITELJA DO 21. PROSINCA ZAPRIMILO 24 TISUĆE ZAHTJEVA

Danas zadnji dan za oboljeti od PTSP-a

IMA I ODBIJENICA Od 24 tisuće zahtjeva do sada je riješeno 4660 slučajeva. Od toga temeljem drugostupanjske liječničke komisije pozitivno je riješeno 3835 zahtjeva, dok je 825 zahtjeva dobilo negativnu ocjenu stručnog liječničkog povjerenstva

ZAGREB - Čak 24 tisuće zahtjeva za utvrđivanje invalidnosti zaprimilo je do 21. prosinca Ministarstvo hrvatskih branitelja. Naime, zakonski rok u kojemu hrvatski branitelji na osnovi liječničke dokumentacije mogu dobiti status ratnog vojnog invalida istječe 31. prosinca, pa tko do kraja ove godine ne uspije priložiti zahtjev, više neće imati pravo na priznavanje statusa invalidnosti bez obzira na težinu oboljenja koje je u direktnoj ili indirektnoj vezi sa sudjelovanjem u Domovinskome ratu.

— Od 24 tisuće zahtjeva do sada je riješeno 4660 slučajeva. Od toga temeljem drugostupanjske liječničke komisije pozitivno je riješeno 3835 zahtjeva, dok je 825 zahtjeva dobilo negativnu ocjenu stručnog liječničkog povjerenstva — rekao nam je glasnogovornik Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Berislav Živković.

Preostali zahtjevi, njih oko 19 tisuća, stručna liječnička povjerenstva rješavat će postupno, tako da je u ovome trenutku nemoguće procijeniti o kojem broju invalida Domovinskoga rata će u budućnosti skrbiti Ministarstvo branitelja.

Ministarstvo trenutačno skrbi za oko 36 tisuća hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskoga rata, među kojima oko 500 stopostotnih invalida I. skupine. Do 1. siječnja 2005. godine status ratnog vojnog invalida po osnovi ranjavanja steklo je više od polovine branitelja, njih 59,78 posto. Na temelju bolesti koje su u izravnoj ili neizravnoj vezi sa sudjelovanjem u Domovinskome ratu, uključujući tuberkulozu, razne oblike karcinoma, šećernu bolest i sl., status invalida je steklo 29,15 posto branitelja, dok je 11,07 posto branitelja uz ranjavanje stupanj invalidnosti utvrđen i na temelju oboljenja. Njih 12,93 posto status HRVI-ja steklo je temeljem oboljenja od posttraumatskog stresnog poremećaja, a 9,82 posto branitelja uz PTSP ima i neku drugu bolest.

Snježana DUKIĆ

Nesposobni, a pod oružjem

Unatoč teškim posljedicama PTSP-a, poput tjeskobe i straha na koje se žale psihijatrima, pokušavajući ishoditi mirovinu, svi policajci i dalje nose službeno oružje. Načelnik PU zadarske Antun Dražina tvrdi da se oružje, ako je riječ o dugotrajnom bolovanju, deponira na čuvanje u PU. Međutim, razdužuje se samo u slučaju da policajac bude proglašen nesposobnim za obavljanje poslova ovlaštene službene osobe.

Tisuću zahtjeva samo u prosincu

Samo u zadnjih mjesec dana Odsjek hrvatskih branitelja Ureda državne uprave u Zadru zaprimio je čak tisuću novih zahtjeva pripadnika MUP-a i HV-a za priznavanjem statusa HRVI na temelju oboljenja od PTSP-a! Broj djelatnih vojnih osoba koje traže vojno-invalidsku mirovinu tako se popeo na 1879, ali dio predmeta je još uvijek u obradi pa se procjenjuje kako će konačna brojka zahtjeva do petka u podne, kada istječe rok za predaju dokumentacije, premašiti dvije tisuće. Osim PTSP-a, rapidno raste i broj branitelja koji prijavljuju ranjavanje i zahtjev za obiteljskom invalidninom nakon smrti ili suicida hrvatskog branitelja.

Rješenja tek za osam mjeseci

Odsjek za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata, Ured državne uprave u Splitsko-dalmatinskoj županiji, zaprimio je više od pet tisuća zahtjeva za priznavanje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida.

— Za zaprimljene zahtjeve kod kojih je dokumentacija potpuna prvostupanjska rješenja izdat ćemo u roku od dva mjeseca, dok će se za drugostupanjsko, iz Ministarstva branitelja, čekati otprilike još šest mjeseci — kaže voditeljica Odsjeka Vlasta Filipović. U slučaju odbijanja zahtjeva ili umanjenja prava nakon revizije branitelji mogu podnijeti tužbu Upravnom sudu RH.

S. JOVIĆ