Večernji list : 31. 12. 2005.

Rasprava o agresiji SiCG na BiH pred sudom u Haagu, tužba prijeti i Zagrebu

Sarajevo izjednačava Hrvatsku sa Srbijom

Autor: Zdenko Jurilj

Ministar vanjskih poslova BiH, Srbin Mladen Ivanić prouzročio je pravi diplomatski skandal međunarodnih razmjera. Zatražio je da Međunarodni sud pravde u Haagu obustavi postupak u tužbi koju je BiH pokrenula protiv Srbije i Crne Gore zbog oružane agresije. Ivanić je, kako prenose sarajevski mediji, zatražio da se usmena rasprava o tom sporu, sazvana za 26. veljače 2006. u Haagu, odgodi do odluke Ustavnog suda BiH. Ustavni je sud dužan očitovati se o zahtjevu srpskog člana Predsjedništva BiH Borislava Paravca, koji smatra da je tužba protiv SiCG nezakonita. U diplomatsku akciju srpskih političkih dužnosnika iz BiH uvučen je Međunarodni sud pravde u Haagu, čiji su suci zatečeni najnovijim zahtjevima.

Signali iz BiH

Već dulje vrijeme pojedini politički predstavnici bošnjačkog naroda šalju signale da bi se slična tužba mogla pokrenuti i protiv Hrvatske. Zbog toga će se u Sarajevu posebno pozorno pratiti suđenje u slučaju šestorice Hrvata iz BiH, koji se u Haaškom sudu vodi pod imenom "Prlić i ostali". Ishod toga sudskog procesa, koji počinje u veljači iduće godine, mogao bi za hrvatsku državu imati mnogo teže pravne i političke posljedice nego što će to biti u sudskom procesu protiv generala Ante Gotovine, Ivana Čermaka ili Mladena Markača.

Prema tvrdnjama struke, u slučaju "Prlić i ostali" haaško tužiteljstvo inzistirat će na potvrdi svojih navoda iznesenih u teškoj optužnici, po kojoj se cjelokupni hrvatski državni vrh, zajedno s predstavnicima vlasti Hrvata u BiH, optužuje za sudjelovanje u "zločinačkom pothvatu". S nimalo optimističnom prognozom slaže se i zagrebačka odvjetnica Jadranka Sloković, koja brani generale Ivana Čermaka i Mladena Markača.

Optužba vlasti RH

U optužnici protiv šestorice Hrvata iz BiH cjelokupna vlast u Hrvatskoj tereti se za sudioništvu u agresiji na drugu državu, BiH. Teze u iznesenoj optužnici protiv njih puno su teže nego što je to u slučaju Oluja, gdje obrana može dokazati da je riječ o oslobađanju državnog teritorija Hrvatske koji je bio pod okupacijom. Meni nije jasno zašto u slučaju "Prlić i ostali" Vlada RH ne angažira Savjet pravnika i stručnjaka, kao što je to najavljeno ovih dana u slučaju Gotovina. To treba učiniti što prije upozorava odvjetnica Jadranka Sloković.

BiH ne može tužiti Hrvatsku ICJ-u

Međunarodni sud pravde nije donio odluku o nadležnosti u slučaju tužbe Hrvatske protiv SiCG za genocid. U Ministarstvu pravosuđa jučer nam je rečeno da je hrvatska tužba peta na listi čekanja od 12 slučajeva o čijoj se nadležnosti ICJ treba očitovati. Nebulozna medijska nagađanja da bi BiH mogla tužiti Hrvatsku ICJ-u stručnjaci smatraju neutemeljenima. Profesor Ivo Josipović, pravni zastupnik RH pred ICJ-em, smatra da je to nemoguće: Agresija nije u nadležnosti ICJ-a, a za tužbu za genocid nema temelja. (Z. B.)