Jutarnji list: 01. 02. 2006.

Izvanredni izbori u Dubrovačkoj i Požeškoj županiji te Velikoj Gorici

Piše: Suzana Barilar, Nataša Božić i Tina Lakić

Zbog krize vlasti uzrokovane trgovinom vijećničkim mandatima i aktiviranjem nelegalnih bjanko ostavki HSP-a, Vlada će već na sutrašnjoj sjednici raspustiti skupštine Dubrovačko-neretvanske i Požeško-slavonske županije te Gradsko vijeće Velike Gorice.

Glasnogovornik Vlade Ratko Maček kazao je kako će Vlada na sutrašnjoj sjednici imenovati povjerenike za te sredine, a izbori se moraju održati u roku od dva mjeseca.

Taj Vladin potez potaknuo je nedvosmislen stav stručnjaka s Pravnog fakultete u Zagrebu, koji su poručili kako su bjanko ostavke na temelju kojih HDZ vlada u dvjema županijama, a SDP u jednom gradu protuustavne. Jednako tako, utjecaja na odluku HDZ-a zacijelo su imali i potez SDP-ova gradonačelnika Velike Gorice, koji je iz principijelnih razloga kasno sinoć odlučio podnijeti ostavku, te javni pozivi Ivi Sanaderu iz vrha SDP-a i HSP-a za raspisivanje izbora.

- Premijer Sanader osobno je inzistirao na tome da se problemi u tim sredinama riješe u skladu sa zakonom. Sada kada je Vlada dobila mišljenje Pravnog fakulteta i Središnjeg državnog ureda za upravu, bit će donesena odluka o raspuštanju predstavničkih tijela - kazao je Maček, a na pitanje bi li Vlada isto postupila da nije bilo golemih pritisaka političke i stručne javnosti odgovorio je kako je riječ o "principu Vlade da se Ustav i zakoni moraju poštovati".

Raspuštanje skupština najavio je na samom početku jutrošnjeg saborskog zasjedanja i šef Središnjeg državnog ureda za upravu Antun Palarić, često prozivan kao glavni krivac za nerješavanje kriza vlasti u lokalnim sredinama.

HSP-ovci su, pak, ljutiti na Pravni fakultet, koji je ustvrdio da su ostavke na koje su prisilili svoje vijećnike nezakonite.

- To je bacanje pijeska u oči jer se problem trgovanja mandatima, koji se dogodio u sva tri slučaja o kojima govorimo, ovime ne rješava - kazao je u Saboru HSP-ovac Pero Kovačević, optuživši pritom Katedru ustavnog prava Pravnog fakulteta u Zagrebu da postupa politički kao i kad je 1998. godine proglasila kako "novac nije imovina".

Treba, međutim, reći da je ta Kovačevićeva izjava neprecizna i nekorektna jer je tada Katedru ustavnog prava na Fakultetu držao Smiljko Sokol, tadašnji predsjednik Ustavnog suda, a ne prof. Branko Smerdel, koji je bio na čelu tima što je za Vladu izradio ekspertizu o krizi vlasti.