Jutarnji list: 03. 02. 2006.

Projekt šire balkanske zone potpisan još lani

Piše: Željko Trkanjec

Hrvatsku stranu na sastanku održanom u okviru Pakta o stabilnosti zastupao je tajnik u Ministarstvu gospodarstva Vladimir Vranković

ZAGREB - Hrvatska je još u lipnju 2005. godine potpisala dokument o stvaranju jedinstvene zone slobodne trgovine na području zapadnog Balkana, Rumunjske, Bugarske i Moldavije.

To, naime, stoji u zaključku konferencije ministara trgovine jugoistočne Europe održanom u Sofiji 10. lipnja te godine, a na tu nas je činjenicu uputio mr. Neven Mimica, predsjednik saborskog Odbora za europske integracije.

Na tom je sastanku, održanom u okviru Pakta o stabilnosti, hrvatsku stranu zastupao državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Vladimir Vranković. U tom se dokumentu podsjeća da je još 14. listopada 2003. na ministarskoj razini dogovoreno da “Radna grupa za trgovinu preporuči dodatne korake za liberalizaciju i olakšavanje trgovine... kako bi se osigurala ekonomski efikasna zona slobodne trgovine u jugoistočnoj Europi”.

Nepotrebna paranoja

Pozivajući se na to, ministri u Sofiji zaključuju da bi “jedinstveni sporazum o slobodnoj trgovini unaprijedio regionalnu suradnju”, te nalažu Radnoj grupi da “unaprijedi razgovore o jedinstvenom sporazumu o slobodnoj trgovini koji bi bio utemeljen na tekstu Sporazuma o slobodnoj trgovini u srednjoj Europi (CEFTA, op. Ž. T.)”.

Također, ministri zaključuju da bi takav sporazum mogao biti zaključen tijekom 2006. godine. No, prema informacijama iz Pakta o stabilnosti, pregovori su još u ranoj stručnoj fazi, pa postoji sumnja da bi mogli biti dovršeni u planiranom roku.

Pakt o stabilnosti je u trenutku osnivanja (Sarajevo, 1999. godine) kao jedan od temeljnih ciljeva postavio regionalnu suradnju te olakšavanje trgovine u cilju ubrzanog gospodarskog razvoja, što je rezultiralo sklapanjem 31 bilateralnog ugovora o zoni slobodne trgovine na području zapadnog Balkana.

Mala korist

Europska komisija pak u svojoj komunikaciji pod naslovom “Zapadni Balkan na putu prema EU: konsolidiranje stabilnosti i poticanje napretka” u poglavlju pod naslovom “Regionalna trgovinska integracija” navodi da je na tom planu došlo do značajnog napretka zahvaljujući mreži bilateralnih sporazuma.

U posljednjem pasusu teksta stoji kako “Komisija podržava ove inicijative”, što se odnosi na gore navedene zaključke ministara trgovine iz Sofije.

Neven Mimica ističe da je cijela priča izazvala nepotrebnu političku paranoju u Hrvatskoj i dala priliku malim strankama da skupljaju političke poene.

Naime, tekst EK jasno navodi da je temelj politike Bruxellesa prema zapadnom Balkanu definiran u Solunu 2003. godine, a to znači individualni ulazak zemalja u EU, ističe Mimica.

Dodaje također da je ideja proširenja CEFTA-e na područje jugoistočne Europe dobra, ali da Hrvatska neće imati veće koristi od toga. Naime, BiH je već suspendirala značajan dio bilateralnog sporazuma, a Makedonija traži prostor za dodatnu zaštitu.

Busek podržao Sanaderovu ideju o širenju CEFTA-e

Erhard Busek, koordinator Pakta o stabilnosti, podržao je danas ideju hrvatskog premijera o širenju CEFTA-e na zemlje zapadnog Balkana, Moldaviju, a možda i Ukrajinu. A premijer Ivo Sanader još je jednom, nakon sastanka s Busekom, odbacio svaku primisao o obnovi Jugoslavije kroz inicijativu o zoni slobodne trgovine na Balkanu.

- Hrvatski prijedlog o širenju CEFTA-e je vrlo zanimljiv i Hrvatska je na taj način pokazala da ima vodeću ulogu u regiji na putu prema EU - rekao je Busek u Zagrebu, doputovavši na Sanaderov poziv kako bi hrvatskoj javnosti objasnio spornu inicijativu o stvaranju zone slobodne trgovine. Busek je jasno poručio da su jedini ciljevi inicijative jačanje političke stabilnosti u regiji i stvaranje boljih uvjeta poslovanja.

- Nitko u EU ne razmišlja o obnovi Jugoslavije ili bilo koje druge slične kreacije - rekao je Sanader.