Glas Istre: 07. 02. 2006.

PREDSJEDNIK USTAVNOG SUDA REAGIRAO NA OPTUŽBE O DOGOVORU S VLADOM

Klarić ukorio SDP zbog izjava o Ustavnom sudu

Izjave SDP-ovaca o slučaju mandata u Dubrovačko-neretvanskoj županiji mogu imati teške posljedice po ustavni poredak, stoji u otvorenom pismu Petra Klarića

ZAGREB - Predsjednik Ustavnog suda Petar Klarić otvorenim je pismom ukorio SDP što se nije ogradio od političkih izjava zastupnika Milanke Opačić i Mate Arlovića te tajnika SDP-a Igora Dragovana o radu Ustavnog suda, vezanom uz problem mandata vijećnika Miše Veraje u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. U pismu se tvrdi da se prvi put dogodilo u parlamentarnoj praksi da je neki dužnosnik parlamentarne stranke javno iznio tvrdnje o »dogovoru Ustavnog suda i Vlade« u vezi s konkretnim slučajem u kojem je odlučivalo.

Ustavni je sud poštivao propisanu proceduru po kojoj nije nadležan za odlučivanje o zaključcima predstavničkih tijela vezanim uz prava i obveze vijećnika i svi su je drugi dužni poštivati, poručuje se u pismu. Izjave SDP-ovih čelnika kao što su »Ustavni sud štiti interese HDZ-a« ili o »dogovoru Ustavnog suda i Vlade« mogu pobuditi sumnju u nepristran i objektivan rad Ustavnog suda i stoga mogu imati teške posljedice za ustavni poredak, tvrdi prvi čovjek suda. Činjenično neutemeljene i proizvoljne izjave ukazuju na manjak njihove odgovornosti za javno izgovorenu riječ, ocjenjuje Klarić.

Klarić smatra nedopustivim da se uloga Ustavnog suda kao nepristranog, samostalnog i neovisnog čuvara zakonitosti i ustavnosti neutemeljeno dovodi u pitanje. Osobito je nedopustivo, navodi se, što se insinuiraju politički dogovori Ustavnog suda i tijela državne vlasti. Ustavni sud očekuje da će ubuduće dužnosnici SDP-a i drugih političkih stranaka stoga bezuvjetno poštivati dopuštene okvire političkog i stranačkog djelovanja u odnosu na Ustavni sud.

G. GRBIĆ

Arlović: Nismo pogriješili

Nismo komentirali rad Ustavnog suda u postupku suđenja, nego smo reagirali onda kada se proglasio nenadležnim za sporno pitanje iz Dubrovačko-neretvanske županije, izjavio je Mato Arlović u ime prozvanih SDP-ovaca, smatrajući da oni nisu pogriješili. Ustavni sud je po sili Ustavnog zakona o Ustavnom sudu trebao pratiti situaciju i sam reagirati na kršenje Ustava te o tome izvijestiti Sabor. No dogodilo se nešto drugo, podsjeća Arlović. Vlada je za pitanje (ne)ustavnosti prodaje mandata zatražila i dobila mišljenje Pravnog fakulteta, a na temelju toga raspustila neke lokalne skupštine. Za Ustavni sud to je, u najmanju ruku, neugodna situacija, tvrdi Arlović te dodaje da ne vidi zašto se ne bi smjeli komentirati akti Ustavnog suda kada su već doneseni. (B. Po.)

OESS zainteresiran za slučaj

I ured OESS-a u Hrvatskoj zainteresirao se za odluku Ustavnog suda da se proglasi nenadležnim u povodu tužbe Miše Veraje, kojemu je HSP na temelju bjanko ostavke oduzeo mandat vijećnika Dubrovačko-neretvanske županije. Kako su nam rekli u OESS-u, želja im je steći pun uvid u događaje nakon lokalnih izbora, pa su zatražili od Veraje da im pošalje svoju ustavnu tužbu. Ovoga će tjedna neki od njihovih službenika obaviti i razgovor s Verajom. A on se, rekao nam je, sprema podnijeti privatnu tužbu protiv HSP-a zbog »povrede časti i nanošenja duševne boli« te će tražiti naknadu pretrpljene štete. (D. C.)