Vjesnik: 09. 02. 2006.

Šok u Beogradu

Zbog izjava Johna Sawersa Beograd razmatra bojkot pregovora o budućem statusu Kosova

BEOGRAD (Od Vjesnikova dopisnika) - Srbijanska politička scena čini se prilično iracionalnom nakon oštrog nastupa političkog direktora ministarstva vanjskih poslova Velike Britanije Johna Sawersa.

Sawers, koji je i britanski predstavnik u Kontaktnoj skupini, u ponedjeljak je u Prištini rekao liderima srpske zajednice da je vrijeme da zaborave Beograd, počnu misliti na svoju budućnost i vrate se u privremene institucije, »jer bi Kosovo moglo postati neovisno«, a potom u utorak u Beogradu sasuo zatečenom premijeru Vojislavu Koštunici i njegovim najbližim suradnicima u lice da »Srbija nema nikakvih šansi da zadrži bilo kakav suverenitet nad bivšom pokrajinom«, da je njihovo ponašanje »prevršilo svaku mjeru«, te da prestanu »govoriti budalaštine« i izruče Mladića odmah.

Čovjek na poziciji »broj 3« u Foreign officeu nije se zaustavio na tome, već je odmah poslije sastanka s Koštunicom dao intervju agenciji Reuters u kojem je istaknuo da Kontaktna skupina razmatra samo one opcije za budući status Kosova koje su u skladu sa četiri principa (nema povratka na stanje prije lipnja 1999. godine, nema podjele, nema pripajanja nijednoj drugoj državi i nema promjene granica) i voljom većine građana. »A, svi znamo da većina želi neovisnost«, bio je jasan Sawers.

Polovica političke scene u srijedu je još uvijek odbijala povjerovati u njegove riječi, dok je druga pokušavala pronaći skriveni smisao. Premijer Koštunica je, prema priopćenju iz vlade, »ukazao Sawersu da je njegov stav u potpunoj suprotnosti sa službenim priopćenjem Kontaktne skupine te upozorio da se i Britanija mora pridržavati usuglašenih principa«. Veleposlanici preostalih pet članova Kontaktne skupine u Beogradu izjavili su da su stavovi njihovih zemalja od ranije poznati i inkorporirani u priopćenje s posljednjeg sastanka održanog 31. siječnja u Londonu, a glavna teorija bila je da Britanci nastupom Sawersa uzvraćaju kontru ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu koji je prošlog tjedna rekao da pregovori o budućem statusu Kosova ne smiju biti vremenski ograničeni i da se u postizanju rješenja moraju poštivati univerzalni principi, što su neki tumačili kao potporu Beogradu.

Istina je da je stav predsjednika Putina izazvao veliku zabrinutost u Prištini, iako je namjera bila prije da se naglasi riješenost za očuvanje ruske nazočnosti na Kavkazu, nego da se pomrse računi većini na Kosovu koje je oplakivalo smrt predsjednika Ibrahima Rugove (Kosovo je u službenom transkriptu spomenuto dva puta, oba puta uz Sjevernu i Južnu Osetiju, Abhaziju i Dagestan).

U prištinskim medijima to je predstavljeno kao da tradicionalni srpski saveznici Rusi žele odugovlačiti pregovore i daju potporu suverenitetu Srbije.

Međunarodna zajednica koja želi osigurati izbor umjerenog političara Fatmira Sejdiua za novog predsjednika na sjednici kosovskog parlamenta, zakazanoj za ponedjeljak 13. veljače, i time osnažiti nejake demokratske institucije.

Sawers je treći visoko rangirani diplomat iz zemalja članica Kontaktne skupine koji je u tjedan dana boravio u regiji. Prije njega, u Prištini i Beogradu su bili Michael Scheffer, politički direktor u njemačkom MVP-u i Frank Wizner, američki izaslanik za pregovore. Ta frekvencija posjeta znači da se pokušava ugasiti vatra. Jedan od načina je povratak Srba u institucije i njihova konstruktivna uloga. Prvi krug pregovora o Kosovu posvećen decentralizaciji trebao bi se održati 20. veljače u Beču.

Bojan al Pinto-Brkić