Večernji list: 13. 02. 2006.

NOVI RATNI SUKOB Stratezi Pentagona ubrzano završavaju plan zračnog napada na iranska nuklearna postrojenja

Iran sljedeća meta

WASHINGTON – Strateško i središnje zapovjedništvo Pentagona, koji su pod izravnim nadzorom američkog ministra obrane Donalda Rumsfelda, ubrzano završavaju plan vojnog napada na Iran. Glavna meta napada, kako jučer piše britanski list Sunday Telegraph, bila bi iranska nuklerna postrojenja.

Napad iz zraka na ciljeve u Iranu bio bi posljednja opcija, ako propadnu diplomatski napori SAD da Teheran uvjeri u neophodnost prekida razvoja svog nuklearnog programa. Akciju bi, tvrdi list, trebali izvesti bombarderi B2 koji bi poletjeli iz američke vojne baze u Missouriju.

Trident

Svaki avion bio bi naoružan s petnaestak tona preciznih projektila, uključujući i projektile za razaranje podzemnih bunkera. Plan također spominje i korištenje američkih nukleranih podmornica tipa Trident.

Zanimljivo je da je Busheva administracija nedavno najavila kako podmornice Trident kani naoružati konvencionalnim balističkim projektilima, koji bi se također mogli koristiti u mogućem napadu na Iran.

Američki senatori iz redova republikanaca i demokrata podržavaju plan vojnog napada na Iran i jednoglasni su u ocjeni da je “američka vojna akcija svakako dobra alternativa Iranu naoružanom atomskom bombom”.

Iračko iskustvo

Potencijalni američki rat s Iranom izazvao je zabrinutost Velike Britanije, glavnog saveznika SAD-a u iračkom ratu. London strahuje da bi napad na Iran razbukato nasilje širom Bliskog istoka. Nakon lošeg iskustva s vojnom intervencijom u Iraku, Britanci očito žele izbjeći upletanje u još jedan vojni sukob.

Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad u subotu je otvoreno zaprijetio povlačenjem Irana iz ugovora o neširenju nuklearnog oružja pokuša li ga Zapad “lišiti” prava na atomsku energiju. Istodobno George Bush odbio je isključiti mogućnost vojnog napada na Iran. (zb, agencije)

Statistika - 15.000

Svaki američki bombarder B2 koji iz baze u Missouriju treba napasti nuklerana postrojenja na području Irana bit će naoružan s 15.000 tona preciznih projektila. Bombarderi B2 korišteni su i tijekom napada na Irak.

2500

Iran raspolaže s više tipova balističkih projektila koje može koristiti za protunapad. Među moćnijim projektilima Teheran ima i krastareću raketu X-55. X-55 ima domet od 2500 kilometara i može biti naoružan nuklearnim glavama.

9

Devet iranskih postrojenja, koja su potencijalna meta napada, proizvode i prerađuju obogaćeni uran koji je neophodan za izgradnju nukleranih bombi. Među tim postrojenjima nalazi se i rudnik urana.