Glas Istre: 15. 02. 2006.

ZAGREBAČKA FARMACEUTSKA KOMPANIJA UBUDUĆE ĆE SE U POTPUNOSTI POSVETITI GENERIČKOM POSLOVANJU

Pliva prodala Istraživački institut

Hrvatska tvrtka dobila je 35 milijuna dolara od GlaxoSmithKlinea, a ovisno o rezultatima rada na projektima započetim u institutu do njegove prodaje, taj bi se iznos mogao povećati za još 15 milijuna dolara

ZAGREB - Prodajom Istraživačkog instituta britanskoj farmaceutskoj kompaniji GlaxoSmithKline za 35 milijuna dolara Pliva je dovršila svoje poslovno orijentiranje na proizvodnju i istraživanje generičkih lijekova.

- Prodaja Istraživačkog instituta bio nam bitan projekt jer se sada možemo u potpunosti posvetiti generičkom poslovanju, rekao je predsjednik Uprave Plive Željko Čović na predstavljanju prodaje te objašnjavanju razloga i posljedica te odluke. Pliva je GSK-u prodala institut uz svih njegovih 130 zaposlenika, ali je zadržala zgradu čiji će se dio dugoročno iznajmiti GSK-u.

Prema Čovićevim riječima, Pliva je od Istraživačkog instituta i rada na pronalasku novih molekula i lijekova odustala jer više nije mogla pratiti sve veće financijske zahtjeve istraživanja koja danas za pojedinu molekulu do finalizacije iznose i po milijardu dolara. Ugovorom s GSK-om Pliva je dobila 35 milijuna dolara, a ovisno o rezultatima rada na projektima koje je u institutu Pliva počela do njegove prodaje, taj bi se iznos mogao povećati za još 15 milijuna dolara.

- Vjerujemo da će barem jedna od molekula na kojima smo radili doći do komercijalne faze i tržišta što bi nam onda, kroz royalitete, donijelo visoku dobit. Prodaja Istraživačkog instituta ne znači da odustajemo od istraživačkih projekata, nego da ćemo ulaganja usmjeriti na generička istraživanja gdje imamo ukupno 450 zaposlenih, od čega 300 u Hrvatskoj, rekao je Čović i istaknuo da će ovogodišnja Plivina ulaganja u istraživanje generičkih lijekova iznositi 80-ak milijuna dolara. Objašnjavajući buduće Plivino poslovanje kao isključivo generičke kompanije, Čović je rekao i da ona namjerava jačati svoju poziciju daljnjim akvizicijama te da se nada da će Pliva uskoro napredovati s trenutno 12. mjesta najvećih svjetskih farmaceutskih kompanija.

Z. MAMIĆ

Dionice kompanije stabilne

Nekoliko sati nakon službene objave da Pliva prodaje svoj Istraživački institut dionice te tvrtke na Zagrebačkoj burzi prodavale su se po 438,5 kuna, što je bio rast od 0,34 posto u odnosu na prethodni dan. Do 13 sati ukupna vrijednost trgovine Plivinim dionicama bila je dva milijuna kuna, a obavljeno je 36 transakcija. Istovremeno je na Londonskoj burzi cijena pala za 0,2 posto pa se tamo dionica, koja ustvari čini petinu redovite dionice, prodavala po 13,94 dolara. Prodaja Istraživačkog instituta i okretanje generičkim lijekovima nisu iznenadili investitore jer je to već odavno najavljeno, a očito oni takav potez smatraju ispravnim.

Prodaja instituta je uslijedila samo petnaestak dana nakon što je Pliva objavila da prodaje svoj proizvodni pogon AWD u Dresdenu i da proizvodnju seli u istočnu Europu.

Krajem devedesetih Pliva je počela prvi krug prodaje, a tada je prodavala svoje tvrtke u Hrvatskoj koje nisu spadale u bazično poslovanje i najavljivala je da se snažnije okreće farmaceutskom poslu. Tako su primjerice prodani Cedevita i Prehrana, a Pliva je nakon toga krenula u kupnju kompanija po zapadnoj Europi i SAD-u uz najave da postaje prva hrvatska multinacionalna kompanija. Među prvima kupila je AWD u Dresdenu, a sada tamo prodaje proizvodnju. (J. Ma.)