Glas Istre: 16. 02. 2006.

PREDSJEDNIK EUROPSKE KOMISIJE STIGAO U ZAGREB

Barroso: Hrvatska će biti punopravna članica EU-a

Potpisan sporazum o korištenju pretpristupnih fondova Phare, CARDS i ISPA

ZAGREB - »Nastupila je nova era odnosa Hrvatske i EU-a, a mi smo u Zagreb stigli s porukom povjerenja i ohrabrenja za hrvatsku Vladu i hrvatski narod«, izjavio je sinoć predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso nakon sastanka s premijerom Ivom Sanaderom, kojega je nazvao svojim dobrim prijateljem. Hrvatska će biti punopravna članica EU-a, poručio je Barroso, upozorivši ipak da proces pregovora nije jednostavan, ali je cilj vrlo jasan.

Komisija pozdravlja suradnju Hrvatske sa susjednim zemljama, te očekuje i dalje njezinu pozitivnu i konstruktivnu ulogu u tom pogledu, jer su, kaže Barroso, stabilizacija regije i dobrosusjedski odnosi u interesu svih. Šef Komisije ponovio je da im je prihvatljiva ideja o širenju CEFTA-e na nove članice kao alternativa zoni slobodne trgovine na zapadnom Balkanu. Ujedno je napomenuo da činjenica da za Hrvatsku nije predviđena stavka u financijskoj perspektivi EU-a do 2013. godine »više govori o internim pregovorima oko perspektive nego što ima političko značenje«.

Sanader je pak istaknuo da je dolazak Barrosa simbol da Hrvatska pripada europskoj obitelji. Podsjetivši da su se on i Barroso prvi puta sreli na nogometnoj utakmici u Portugalu, kada je Hrvatska izgubila od Engleske, premijer je dodao da je siguran »da ćemo ovu političku utakmicu zajednički dobiti«. - Sporazum o decentralizaciji upravljanja pretpristupnom pomoći potpisali su u srijedu navečer u zgradi Vlade RH državna tajnica Središnjeg državnog ureda za razvojnu strategiju Martina Dalić i glavni direktor Uprave za proširenje Europske komisije Michael Leigh, koji je u posjet Zagrebu stigao zajedno s predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom i povjerenikom za proširenjem Ollijem Rehnom.

Tim sporazumom se obavlja prijenos upravljanja programima Phare, CARDS i ISPA na hrvatske vlasti.

Europska komisija ovime pokazuje da je Zagreb sposoban učinkovito koristiti pretpristupne fondove i korektno njima financijski upravljati.

U razdoblju od 2001. do 2005. godine Hrvatska je bila korisnik više od 500 milijuna eura pomoći EU-a koja je dolazila kroz programe Phare (tehnička pomoć za proces reformi), ISPA (kapitalne investicije u područjima zaštite okoliša i transporta), SAPARD (podrška i poticaji u područjima poljoprivrede i ruralnog razvoja) te CARDS (razvoj i stabilizacije).

Pomoć se dosad provodila centraliziranim načinom, što znači da je Europska komisija bila odgovorna za provedbu projekata, no Hrvatska, koja je postala zemlja kandidat za članstvo u EU-u, odsad će preuzeti punu odgovornosti i vlasništvo nad tim programima pomoći.

I. FRLAN/Hina