Večernji list: 17. 02. 2006.

Nakon više odgoda počinje povijesni postupak:

Suđenje Herceg-Bosni u Haagu počinje 24. travnja

Autor: Zoran KREŠIĆ

MOSTAR - Haaško suđenje šestorici Hrvata, nekadašnjih čelnika Herceg-Bosne, počet će 24. travnja, objavljeno je na jučerašnjoj statusnoj konferenciji kojom je predsjedao sudac Jean Claude Antonetti, koji će i voditi najopsežniji sudski postupak u povijesti ICTY-ja. Sudski postupak počet će nakon nekoliko odgađanja zbog neodgovornosti tužiteljstva da dostavi točan popis svjedoka i dokaza te vođenju istrage čak i nakon podizanja optužnice.

Ovo nije sustav gdje je tužitelj svemoćan i može zasipati drugu stranu dokazima, a da obrana ne može odgovoriti. Sudac ovdje mora reagirati rekao je sudac Antonetti, oštro kritizirajući ponašanje tužiteljstva. Sudac Antonetti ponovo je naložio tužitelju Kenethu Scottu da dostavi barem popis svjedoka koje će pozvati u prva tri mjeseca kako bi se predstavnicima obrane olakšao posao pripreme za unakrsno ispitivanje.

Odvjetnik Michael Karnavas, koji zastupa prvooptuženog Jadranka Prlića, ocijenio je da tužitelj nastoji taktiziranjem postaviti klipove u kotače obrane prikrivajući adute u tijeku sudskog postupka. Nakon toga tužitelj Scott otkrio je da će sudski proces otvoriti svjedočenjem vještaka koji će govoriti o okolnostima sukoba u BiH, koji je u optužnici ocijenjen udruženim zločinačkim pothvatom vlasti Herceg-Bosne i Republike Hrvatske s ciljem odcjepljenja teritorija. Obrana se usprotivila prihvaćanju 500 činjenica koje je tužiteljstvo izvuklo iz drugih postupaka, kojima se otežava položaj branjenika. Optuženi Slobodan Praljak rekao je kako je tužiteljevo izbjegavanje dostavljanja popisa svjedoka suštinsko, a ne tehničko pitanje.

Praljak je upozorio i da su u najvećem broju krivotvorine dokumenti koje su tužiteljstva do sada ulagala u raznim postupcima protiv Hrvata iz BiH. Istaknuo je kako se radilo o spletkama obavještajnih službi. Pritom je upozorio kako niti jedan dokaz na dosadašnjim suđenjima nije uključio činjenice o 12.000 ranjenih Bošnjaka koji su tijekom rata hospitalizirani u bolnicama širom Hrvatske, kao i činjenicu da se od rata sklonilo 300.000 izbjeglica koje su udomljene.

Uz nekadašnjeg premijera Jadranka Prlića i generala Praljka na optužnici za Herceg-Bosnu nalaze se i ratni ministar obrane Bruno Stojić, general Milivoj Petković, zapovjednik Vojne policije Valentin Ćorić i šef Ureda za razmjenu zatočenih Berislav Pušić. Optužnica za čelnike Herceg-Bosne sadrži najteže kvalifikacije od svih optuženih Hrvata pred Haaškim sudom. Ona uključuje i navode o međunarodnoj umiješanosti Hrvatske u podjelu BiH, protjerivanje nehrvata i stvaranje velike Hrvatske.