Vjesnik: 20. 02. 2006.

Most između Unije i jugoistoka Europe

Zemlje jugoistoka spremno prihvaćaju lidersku poziciju Hrvatske

ZAGREB - Hrvatska u svibnju preuzima predsjedanje asocijacijom Proces suradnje jugoistočne Europe i za vrijeme hrvatskog predsjedanja pripremljen je ambiciozan plan koji bi trebao potaknuti suradnju zemalja regije.

Hrvatsko predsjedanje podudara se s važnim događajima koji će odrediti sudbinu u regiji - crnogorskog referenduma i odluke o statusu Kosova - pa je jasno da našu diplomaciju očekuje vrlo osjetljiv posao. Istodobno, Hrvatska se zauzela da Cefta dobije novu ulogu u gospodarskoj suradnji u regiji, a hrvatski premijer međunarodnoj je zajednici iznio prijedlog o daleko aktivnijoj ulozi Hrvatske na jugoistoku.

Taj je prijedlog došao u vrijeme kada Hrvatska uspješno počinje proces pregovaranja s Europskom unijom, ali i kada se Unija sve više okreće Balkanu zbog tamošnjih turbulentnih prilika.

Turneja Josea Manuela Barrosa, povjerenika za proširenje Europske komisije, po zemljama jugoistoka dokaz je da Europska unija ne zatvara vrata državama jugoistoka, nego da traži dinamičnije provođenje reformi kako bi i te države imale europsku budućnost.

Hrvatska želi odigrati aktivnu ulogu u sljedećih nekoliko mjeseci, koji za države jugoistoka mogu biti i presudni. Naime, uskoro slijedi referendum o razdruživanju u Crnoj Gori i pregovori o budućnosti Kosova, dva događaja koja mogu bitno izmijeniti sliku jugoistoka. Isto tako, u BiH slijede ustavne promjene, a Makedonija i Albanija nastavljaju reforme, pogotovo one koje ih približavaju NATO-u.

Premijer Ivo Sanader 27. veljače putuje u Tiranu, a 28. veljače doputovat će i makedonski premijer Vlado Bučkovski, kako bi s hrvatskim i albanskim premijerom Salijem Berishom razgovarao o stanju u regiji. Priprema se i skori susret Sanadera i Koštunice na nekom europskom skupu, uoči službenog ponovnog posjeta Sanadera Beogradu, najvjerojatnije u ljeto. Tada bi dvojica premijera usvojila zajedničku izjavu o stanju u regiji i želji da se intenzivira suradnja zemalja jugoistoka. Sanader će uskoro u Sarajevo, u službeni posjet BiH koji je dugo pripreman. Početkom svibnja očekuje se i Sanaderov posjet Grčkoj, a prije toga i sastanak vodstva Cefte na kojem će se razgovarati o proširenju ove organizacije.

»Hrvatska treba biti aktivnija i na rješavanju problema na jugoistoku, jer su to i europski problemi, pa iako nisu izravno i naši, kroz europsku prizmu i mi smo zainteresirani da budu riješeni«, kazao je za vrijeme nedavnog posjeta Moldaviji Ivo Sanader. Vjesnik doznaje iz diplomatskih krugova da se i Austrija, koja sada predsjeda Europskom unijom, zalaže za posebnu ulogu Hrvatske u regiji, neku vrstu »mosta« između država Unije i jugoistoka. Mnoge europske države, među kojima Češka, Slovačka, Mađarska i Austrija zainteresirane su za brže rješavanje problema jugoistoka, a hrvatska pomoć bi im u tom slučaju bila dragocjena. Zagreb suradnju ne odbija i spremno će pružiti svu pomoć europskim državama za angažman u regiji, što naravno ne znači da je više moguća bilo kakva asocijacija zemalja jugoistoka.

Ako je suditi po prvim reakcijama zemalja jugoistoka, one spremno prihvaćaju lidersku poziciju Hrvatske, koja je najdalje otišla u pregovorima s Europskom unijom i čiji primjer može poslužiti svima u regiji da brže i kvalitetnije prođu reforme koje ih vode u Bruxelles.

Jurica Körbler