Jutarnji list: 21. 02. 2006.

Josip Gucić nepravomoćno osuđen na dvije i pol godine zatvora

Piše: Alen Kurbanović

RIJEKA - Nakon petogodišnjeg suđenja, Josip Gucić i bivši direktori Goran Čulić, Franko Bajlo i Bojana Glavaš danas su nepravomoćnom presudom Županijskog suda u Rijeci, koju je donijelo vijeće sutkinje Ike Šarić, osobođeni prve, "glavne" točke optužnice u kojoj ih se teretilo da su potpisivanjem sudužničkih kredita oštetili Brodokomerc za 163 milijuna kuna i odveli ga u stečaj.

Za ostale četiri točke optužnice, "teške" 37 milijuna kuna, proglašeni su krivima i osuđeni na kazne od dvije i pol godine zatvora koliko je izrečeno Josipu Guciću, pa do 10 mjeseci s rokom kušnje od dvije godine, koliko je uvjetno presuđeno petooptuženom Nenadu Bukviću, direktoru tvrtke Eurona. Bivši direktori BC-a, drugooptuženi Goran Čulić (61) osuđen je na jednu godinu, trećeoptužena Bojana Glavaš (53) na jednu i pol godinu, te četvrtooptuženi Franko Bajlo (57) na 10 mjeseci zatvora.

Obrazlažući donošenje oslobađajuće presude za prvu točku optužnice, sutkinja Ika Šarić rekla je kako želi istaknuti da je još 2001. godine tražila da se svi postupci protiv Gucića objedine. - Pravo činjenično stanje ne može se utvrditi bez jedinstvenog postupka u kojem će se utvrditi način stjecanja dionica i korištenje svih kredita - obrazlagala je i postavila pitanje kako su to Čulić, Bajlo i Glavaš u trenutku potpisivanja ugovora morali znati da je NIK prezadužen i da neće moći vratiti kredite.

- Valjada su banke trebale ocjenjivati kreditnu sposobnost NIK-a i njegovu prezaduženost. Primjerice, u samo tri dana odobrile su 7 milijuna kuna kredita, no to što su banke radile njihova je stvar - govorila je i na kraju postavila pitanje zbog čega nitko iz banaka nije optužen ako je NIK bio nesposoban za vraćanje kredita, a dodjeljivani su mu. Spomenula je i kako je sasvim očito da u prvo vrijeme privatizacije nitko nije znao što je posao Uprave, a što Nadzornog odbora pa su se svi gubili, iako je to zakonom bilo jasno definirano.

Inače, od samog početka procesa Gucić i direktori bili su optuženi za sklapanje 29 sudužničkih ugovora i nastajanje štete od 100 milijuna maraka koja je BC odvela u stečaj. S vremenom je u optužnici "ostalo" samo 15 kredita i šteta od 163 milijuna kuna, ali su za njezino nastajanje bivši dirktori oslobođeni.

Svi su pak proglašeni krivima za ostale četiri točke optužnice. Bojana Glavaš i Gucić za malverzacije oko stjecanje dionica Osječke pivovare, u čemu je BC oštećen za 28,870.000 kuna, te za 1,2 milijuna kuna "težak" prijeboj dugovanja između tvrtki Eurona, Splendid i Brodokomerc.

Gucić, Čulić i Bukvić proglašeni su krivima za protuzakonitu kupoprodaju stana Eurone vrijednog 100.000 DEM, a Bajlo za sklapanje Ugovora o prijenosu dionica s NIK-a na Brodokomerc. Radilo se o dionicama TD Opatija, TD Izvor i TD Primorje, a u tim je transkacijama Brodokomerc oštećen za 5 milijuna kuna.

Protiv Gucića i postupci na sudovima u Zagrebu, Splitu i Osijeku

Protiv Josipa Gucića trenutno se još vode postupci na sudovima u Zagrebu, Splitu i Osijeku, a postupak u Rijeci koji je danas okončan sutkinja Šarić vodila je pet godina. Na sudu u Zagrebu utvrđuje se način dobivanja i raspodjele kredita NIK-a.

Osječki sud "bavi" se utvrđivanjem načina stjecanja dionica Osječke pivovare, a u Splitu se Guciću sudi zbog kredita koje je koristio Brodokomerc, a sudužnici su bile neke druge tvrtke, dakle radi se o obrnutoj "situaciji" od one u Rijeci. (A. K.)