Vjesnik: 23. 02. 2006.

Traži se produljenje stand-by aranžmana

Izvršni odbor MMF-a trebao bi se o pismu namjere očitovati 24. ožujka

ZAGREB - Hrvatska će do kraja ovog mjeseca Međunarodnom monetarnom fondu uputiti zahtjev za produljenjem stand-by aranžmana, doznaje Vjesnik od izvora bliskih Vladi i Fondu.

»Pismo namjere, u kojem predlažemo produljenje stand-by aranžmana, je pripremljeno, te bi ga ovih dana trebali potpisati ministar financija Ivan Šuker i guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski. Izvršnom odboru MMF-a najvjerojatnije ćemo ga uputiti do kraja veljače«, kazao nam je izvor iz Ministarstva financija.

Kako doznajemo od stalnog predstavnika MMF-a u Hrvatskoj Athanasiosa Vamvakidisa, Izvršni bi se odbor Fonda o tom pismu namjere trebao očitovati 24. ožujka. Na sjednici Odbora tada bi se trebalo naći i drugo izvješće o dosadašnjoj provedbi stand-by aranžmana.

Usvoji li Odbor izvršnih direktora Fonda produljenje stand-by aranžmana s Hrvatskom - u što nitko od naših sugovornika ne dvoji - njegova bi se provedba produljila do sredine studenoga. To znači da bi se aranžmanom, koji bi, inače, trebao isteći u travnju, pokrio najveći dio 2006. godine, dok bi se izvršni kriteriji iz njega pomaknuli s kraja 2005. na kraj rujna ove godine. Pomaknuo bi se i rok za izradu trećeg izvješća o provedbi aranžmana, i to na svibanj.

Produljenje stand-by aranžmana omogućit će vlastima u Zagrebu više vremena za provedbu ciljeva gospodarske politike koji su dogovoreni s Fondom. Radi se ponajprije o planiranom smanjenju visine proračunskoga manjka. Naime, izvornim je aranžmanom bilo predviđeno da se manjak opće države tijekom 2005. svede na 3,7 posto bruto domaćeg proizvoda. Hrvatska je, međutim, kraj prošle godine dočekala s nešto većim fiskalnim deficitom, 4,2 posto BDP-a, pa je u planu za ovu godinu njegovo smanjenje na 3,3 posto BDP-a.

Prve najave mogućnosti produljenja stand-by aranžmana stigle su još prošlog ljeta, i to iz krugova bliskih Fondu. O tome je u prosincu prošle godine govorio i šef MMF-ova Izaslanstva Dimitri Demekas.

Kako tvrde naši sugovornici, produljenjem stand-by aranžmana na gotovo cijelu 2006. godinu samo bi se potvrdili ciljevi Vladine gospodarske politike za ovu godinu, zapisani u Pretpristupnom ekonomskom programu, a koji se svode na ubrzanje gospodarskog rasta, nastavak smanjenja manjka u državnoj blagajni i usporavanje rasta vanjskoga duga, uz zadržavanje makroekonomske stabilnosti.

Postojeći stand-by aranžman Izvršni odbor MMF-a odobrio je Hrvatskoj u kolovozu 2004. godine na razdoblje od 20 mjeseci. Vrijednost aranžmana je 97 milijuna specijalnih prava vučenja (oko 140 milijuna dolara). U Zagrebu su već rekli da ne namjeravaju povlačiti ta sredstva, već da aranžman s Fondom sklapaju kao mjeru opreza, odnosno kao instrument potpore gospodarskoj politici Vlade.

Adriano Milovan