Slobodna Dalmacija: 28. 02. 2006.

USTAV U LONCU SPORAZUM IPAK NIJE POTPISAN U ZGRADI DRŽAVNOG PARLAMENTA

ČEKA SE AMERIČKA "BATINA"

JAKE SNAGE IZ WASHINGTONA Prema neslužbenim informacijama, sastanku u srijedu mogao bi nazočiti i Nicholas Burns. Međutim, ono što je u ovom trenutku potvrđeno jest da je prema Sarajevu već krenula zamjenica pomoćnika državnog tajnika Rosemari de Carlo - Optužbe za izdajstvo u bošnjačkim krugovima

Piše: Zlatko TULIĆ

Usprkos prošlotjednim optimističnim najavama predsjednika SDA Sulejmana Tihića kako će se potpisivanje dokumenta o ustavnim promjenama u BiH dogoditi u nedjelju, nitko se od osam lidera političkih stranaka nije pojavio u zgradi državnog Parlamenta. Prema posljednjim informacijama, za srijedu je zakazan novi sastanak čelnika najvećih političkih stranaka, nakon kojeg će se znati konačna sudbina predloženih ustavnih rješenja.

Novi pritisci

Prema neslužbenim informacijama, sastanku u Sarajevu mogao bi nazočiti i Nicholas Burns. Međutim, ono što je u ovom trenutku potvrđeno jest da je prema Sarajevu već krenula zamjenica pomoćnika državnog sekretara Rosemari de Carlo koja je izrazila nadu kako će se idućih dana postići dogovor. I dok je većina političkih stranaka iz RS zadovoljna postignutim dogovorom, jer su su dobili sve što su tražili, u Federaciji ovih dana na sve strane pljušte međusobne optužbe o izdaji države. Sulejman Tihić smatra, pak, kako je kasno za ikakve promjene. Dokument koji bi lideri osam političkih stranaka trebali potpisati u srijedu sadrži devet točaka i 150 amandmana tiskanih na 34 stranice.

Uvodi se: predsjednik BiH s mandatom od 16 mjeseci, nakon čega slijedi rotacija. U njegovoj nadležnosti je 12 pitanja o kojima sam odlučuje, a o tri pitanja — izbor članova upravnih odbora, direktora Centralne banke BiH i sudaca Ustavnog suda BiH — mora imati suglasnost dvojice potpredsjednika.

Za razliku od dosadašnje prakse, članovi Predsjedništva neće imati više prava veta. Vijeće ministara imat će nadležnost državne vlade po europskom principu. Na čelu Vijeća bit će predsjednik ili premijer koji može smijeniti čak trećinu ministara ako ne bude zadovoljan njihovim radom, te isto tako može imenovati v.d. ministre. Za svaku odluku Vijeća ministara potreban je najmanje jedan glas predstavnika svakog od konstitutivnih naroda i predsjednika vlade. Mandat predsjednika Predstavničkog i Doma naroda traje četiri godine i bez rotacije. Dom naroda odlučuje samo o pitanjima vitalnog nacionalnog interesa koja su povrijeđena zakonom. Članove Doma naroda bira Predstavnički dom, a ostaje i dalje princip entitetskih glasovanja. Specijalni odnosi entiteta s drugim zemljama moraju biti sukladni s europskim standardima.

Ovlasti države

U ovlasti države, uz deset postojećih, uključeni su još obrana, sigurnost, Sud BiH te Tužiteljstvo BiH. U podijeljene ovlasti države s drugim institucijama svrstani su porezni sustav, pravosuđe, izbori, poljoprivreda, znanost, ekologija te lokalna smouprava.

Prenesene nadležnosti ne mogu se vratiti entitetima bez suglasnosti obaju entiteta i države BiH.

Premda se kao glavni cilj u ustavnim roformama spominjala moderna i jeftina administracija, predložena rješenja su čak povećala ovaj državni aparat. Tako bi Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH ubuduće imao 87 članova umjesto sadašnjih 42, a Dom naroda 21 člana umjesto dosadašnjih petnaest.

Silajdžić: Tihić i Lagumdžija za sve krivi

ZENICA - "Dosadašnji rezultati pregovora u vezi s promjenom daytonskog ustava BiH su katastrofalni, a za to su najveći krivci SDA i SDP, odnosno njihovi pregovarači Sulejman Tihić i dr. Zlatko Lagumdžija." To je, među ostalim, istaknuo dr. Haris Silajdžić, prvi ministar vanjskih poslova u Vladi Republike BiH i osnivač Stranke za BiH, na redovitoj tribini studenata i profesora Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici.

Dr. Silajdžić je tom prigodom ustvrdio da je promjena daytonskog ustava neizbježna, iako posljednji usuglašeni model ustavnih promjena koje su proistekle kao plod dugotrajnih pregovora političkih stranaka može biti poguban za BiH. On je tu tvrdnju i pojasnio:

— Ono što su dogovorile dvije stranke iz Federacije i tri iz Republike Srpske zorno kazuje da se tu ne radi ni o kakvim promjenama, nego o običnim političkim pamfletima, koji bi trebali uvjeriti građane kako je to dobro za BiH.

Međutim, promjena uopće nema, pogotovo onih koje se tiču Ustava, osim kozmetičkih promjena u državnom predsjedništvu — istaknuo je dr. Silajdžić, te dodao kako su izostale najvažnije promjene u predstavničkom domu, gdje se i dalje entitetski i etnički glasuje, zbog čega stranke iz RS mogu biti vrlo zadovoljne ponuđenim rješenjima, ali ne onim koji su potrebni.

I. MILEŠIĆ

Čović: Protiv kozmetičkih promjena

MOSTAR - Europska unija ne bi smjela dopustiti da se s rješenjima o državnoj razini završe pregovori o ustavnim promjenama, jer bi to bile samo kozmetičke promjene, istaknuo je predsjednik HDZ-a BiH dr. Dragan Čović u razgovoru s veleposlanikom Austrije u BiH Wernerom Alnhofferom. Na sastanku se još razgovaralo o ustavnim promjenama u BiH, donošenju novog Ustava u BiH, Zakonu o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti u BiH i gospodarskoj situaciji. Predsjednik je podsjetio veleposlanika kako se hrvatski narod u BiH zauzima za donošenje novog Ustava BiH te da se poslije održavanja općih izbora 2006. godine otvore razgovori i o nižim razinama vlasti. Zaključio je kako su pokušaji eliminiranja najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda, kao ideja, osuđeni na propast. Naime, BiH se ne smije pretvoriti u klasičnu građansku državu, nego treba biti uređena kao zemlja naroda, građana i nacionalnih manjina. Kada je riječ o Zakonu o visokom obrazovanju, HDZ BiH ističe da ovu oblast treba urediti na državnoj razini.

Z. ZEKIĆ