Slobodna Dalmacija: 02. 03. 2006.

U BLATU KORUPCIJE MEĐUNARODNA ISTRAŽIVANJA POKAZALA SPREGU KRIMINALA I POLITIKE

POLITIČKA MAFIJA rasprodaje državu

PODUZEĆE ZA EURO Promjena vlasničke strukture državnih poduzeća ili banaka za jedan euro bez prethodne procjene, prijetnje smrću, reketiranje i iznude samo su neki od primjera velikog broja nepravilnosti u dosadašnjem tijeku privatizacije

Piše: Dinko PAŠIĆ

Uspostavljanje vladavine prava, funkcionalne i samoodržive državne strukture, s punim ovlaštenjima prenesenim od međunarodne zajednice, ključni su izazovi koji se i dalje nalaze pred BiH, navodi se u najnovijem izvješću Transparency International BiH (TIBiH).

Ilegalne aktivnosti

2005. godinu, kada je u pitanju borba protiv korupcije i organiziranog kriminala, TIBiH ocjenjuje kao godinu neznatnog napretka. Kako se ističe u izvješću, uprkos neznatnom napretku, konstantan nedostatak političke volje za sistematsku i organiziranu borbu protiv korupcije i kriminala prati čitavo postratno razdoblje, pa tako i 2005. godinu. Ključni uzrok izuzetno velikog stupnja korupcije u BiH je umiješanost političkih elita u ilegalne aktivnosti, a otuda i nedostatak volje tih istih političkih elita za obračun sa sveprisutnom korupcijom. Kao značajan pozitivan pomak u 2005. godini TI BiH ističe potpisivanje Konvencije UN-a protiv korupcije (UNCAC). U pozitivnom smislu ističe se i rad Tužiteljstva i Suda BiH i naročito Posebnog odjela za organizirani kriminal i korupciju Tužiteljstva BiH, na procesuiranju značajnog broja slučajeva u koje su umiješani bivši i sadašnji dužnosnici.

Dva globalna istraživanja Transparency Internationala ove su godine obuhvatila BiH. Globalni indeks percepcije korupcije (CPI) u 2005. uključio je 159 zemalja, poredanih od najmanje korumpirane do one u kojima je korupcija najviše zašla u sve pore društva. Nakon pada sa 70. pozicije u 2003. na 82.-84. mjesto u 2004. BiH se u 2005. ponovno svrstala među zemlje gdje je korupcija u porastu, reforme se sporo provode, a vlasnička je transformacija obilježena brojnim aferama. BiH u 2005. dijeli 88.-96. poziciju, što je, nakon prethodnog 82. mjesta, objektivno deprimirajući rezultat i ukazuje na kontinuirani nedostatak vizije i strategije u borbi protiv korupcije. Zbir bodova BiH je samo 2,9 od mogućih 10, što je BiH uvrstilo u najnerazvijeniji i najkorumpiraniji dio svijeta. Imajući u vidu značenje ovog istraživanja za ocjenu rizika prilikom stranih ulaganja, poruka koju vlasti šalju stranim investitorima je jasna i nedvosmislena. Činjenica da se sve zemlje, koje su nedavno postale članicama EU-a ili im je to razvojni cilj nalaze ispred BiH, jasan je pokazatelj kako ostaje mnogo toga što još treba uraditi na ovome polju.

Globalni barometar korupcije je istraživanje kojim je u 2005. obuhvaćeno 69 zemalja i ima za cilj ocijeniti najkorumpiranije institucije i utjecaj koji to ima na svaku državu. Kao najkorumpiranije institucije u BiH ponovno su ocijenjene političke partije, a više od 70 posto ispitanika smatra da korupcija ima golem utjecaj na politički život zemlje.

Apatija i pesimizam

Ovo istraživanje dodatno potvrđuje apatiju i pesimizam građana jer je više od 40 posto ispitanika izjavilo da očekuje povećanje stupnja korupcije u idućem razdoblju. Više od 50 posto ispitanika smatra da postojeći oblici korupcije posebno nepovoljno utječu na poslovno okruženje, što za BiH ima katastrofalne implikacije na priljev kako stranih, tako i domaćih investicija.

U izvješću je konstatirano da je korupcija najviše izražena na lokalnoj - općinskoj i županijskoj razini, dok je ekonomska cijena koštanja korupcije veća na višim razinama vlasti. Kriminalni trag afera koje se posebno tiču upravljanja javnim financijama, rada državnih poduzeća i procesa privatizacije u većini slučajeva vodi do vrha vlasti.

Promjena vlasničke strukture državnih poduzeća ili banaka za jedan euro bez prethodne procjene, ili mimo pravosnažnih presuda kojima se taj postupak poništava, uz prijetnje smrću čak i visokopozicioniranim osobama, reketiranja i iznude samo su neki od primjera velikog broja nepravilnosti u dosadašnjem tijeku privatizacije.

Gubici u javnim poduzećima

Iako javna državna poduzeća u većini slučajeva imaju monopol u djelatnostima i na teritorijima na kojim posluju, bilježe višemilijunske gubitke. Posljedice takvog stanja snose isključivo građani, a koje osim plaćanja nekvalitetnih i skupih usluga plaćaju i kroz subvencioniranje gubitaka državnih poduzeća.

Kao područja u kojima je korupcija posebno izražena navode se zdravstvo i obrazovanje. Situaciju u obrazovanju, prema izvješću, opterećenu vrlo lošim materijalnim stanjem, dodatno pogoršava velika prisutnost korupcije i nezakonito raspolaganje proračunskim novcem namijenjenim obrazovanju.