Slobodna Dalmacija: 05. 04. 2006.

DIPLOMATSKI PRITISAK - PREGOVARAČU VLADIMIRU DROBNJAKU UPUĆENO PISMO O HRVATSKOM STOPIRANJU BELGIJSKE BANKE KBC U KUPNJI NOVČARSKE KUĆE

EU traži objašnjenja o slučaju Splitske banke

VEZA S LJUBLJANSKOM BANKOM Europskim diplomatima najspornije izjave čelnika Hrvatske narodne banke da se KBC-u neće dopustiti kupnja Splitske banke jer je Ljubljanska banka, koju djelomično posjeduje KBC, Hrvatskoj dužna 1,5 milijardu eura

ZAGREB - Pritisak belgijskog ministra vanjskih poslova Karela de Guchta - koji je povjerenika Europske komisije (EK) za proširenje Ollija Rehna upoznao s problemima na koje nailazi belgijska banka KBC u namjeri da kupi Splitsku banku, i to zbog činjenice što posjeduje dionice Nove Ljubljanske banke - neće se odraziti na usporavanje hrvatskog približavanja članstvu u EU-u, smatraju u MVPEI-ju.

Grabar-Kitarović: Uobičajena prepiska

Ministrica Kolinda Grabar-Kitarović potvrdila je "Slobodnoj" da je upoznata s pismom direktora Opće uprave EK za proširenje Pierrea Mirela, ali odbacuje bilo kakve tvrdnje da je riječ o političkom pritisku, već se radi o uobičajenoj tehničkoj prepisci i razmjeni informacija, u ovom slučaju o problemu duga Ljubljanske banke prema hrvatskim štedišama.

No, iz diplomatskih izvora doznajemo da je Mirel pismo uputio ne ministrici Grabar-Kitarović nego glavnom pregovaraču RH Vladimiru Drobnjaku i da u tome pismu traži od Hrvatske objašnjenja o ovom slučaju.

Dužni milijardu i pol eura Hrvatima

Svoja pitanja Mirel temelji isključivo na medijskim napisima, odnosno izjavama koje su u hrvatskim novinama davali čelnici Hrvatske narodne banke, a po kojima se KBC-u neće dopustiti kupnja Splitske banke jer je Ljubljanska banka, koju djelomično posjeduje KBC, Hrvatskoj dužna 1,5 milijardu eura.

"Otklonite diskriminaciju"

To je motiviralo Belgijance i Slovence da u nacrt zaključaka Vijeća za provedbu SSP-a uvrste i zahtjev prema Hrvatskoj da otkloni diskriminaciju u pristupu svim državama članicama prilikom kupnje banaka.

Direktor Opće uprave za proširenje Pierre Mirel u pismu Drobnjaku osvrće se na izjave guvernera HNB-a Željka Rohatinskog da KBC-u neće biti dopušten ulazak u Splitsku banku, te traži komentar i objašnjenje HNB-a o cijelom slučaju.

Mirelovo pismo proslijeđeno je Rohatinskom koji će, očito, odgovoriti na njegove upite i sumnje - saznajemo u hrvatskim diplomatskim krugovima.

Šenol SELIMOVIĆ

Ministar Šuker: Potpuno podržavam HNB

ZAGREB - Smatram da Europska komisija nije u dovoljnoj mjeri upoznata sa slučajem neisplaćene stare štednje hrvatskim građanima od Ljubljanske banke, gdje je KBC značajni suvlasnik. Mislim da EK ne bi tako reagirao da znaju za sve činjenice, jer se radi o velikom dugu Ljubljanske banke prema hrvatskim građanima, a KBC se ne može praviti da s tim nema ništa.

U potpunosti podržavam stajalište HNB-a prema kojemu Ljubljanska banka, pa tako i KBC, najprije mora isplatiti dug hrvatskim štedišama, pa tek onda može ući na hrvatsko tržište. Dakle, u ovom slučaju se ne radi o ograničavanju ulaska stranim bankama na naše tržište, već se radi o posebnom slučaju u kojemu neke banke ne poštuju svoje obveze prema hrvatskim građanima.

Osim toga, deplasirano je Hrvatskoj prigovarati na ograničavanju ulaska stranim bankama na hrvatsko tržište kad je 95 posto bankarskih institucija u Hrvatskoj u stranom vlasništvu - prokomentirao je Ivan Šuker, ministar financija, tvrdnje EK da Hrvatska koči ulazak stranih banaka na hrvatsko tržište.

Frenki LAUŠIĆ