Jutarnji list: 10. 04. 2006.

EU: Hrvatska ne ispunjava obveze oko kupnje nekretnina za strance

Piše: Augustin Palokaj

Na sutrašnjem sastanku vijeća o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Hrvatske i EU, koji se na nivou ministara vanjskih poslova održava u Luksemburgu, Hrvatska će dobiti pohvale za ispunjavanje većine odredbi tog sporazuma, ali i kritike za neispunjavanje nekih obveza, i to iz područja koja su osjetljiva u hrvatskoj javnosti, kao što su nekretnine i državne potpore u brodogradnji i željezarama.

To stoji u nacrtu pozicije EU čije je dijelove Jutarnji list jučer objavio. Kako su sastanci vijeća o SSP-u i predviđeni za analizu stanja u provedbi tog sporazuma, sutra će u Luksemburgu ministrica Kolinda Grabar-Kitarović i njezini kolege iz država članica EU iznijeti svoje viđenje te provedbe.

Problematične subvencije

Europska Unija potvrđuje da je Hrvatska općenito ispunila svoje obveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i pridonijela je da dobro funkcioniraju razna zajednička tijela. No, EU kritizira Hrvatsku za neispunjavanje obveza oko kupnje nekretnina za građane EU u Hrvatskoj te upozorava i na potrebu hitnog restrukturiranja programa za željezare i brodogradnju, koji moraju biti u skladu sa SSP-om. EU podsjeća da su od stupanja na snagu privremenog sporazuma u slučaju nepostojanja takvih programa državne potpore u tom sektoru ilegalne.

Italija je još prije nekoliko tjedana uputila pismo Europskoj komisiji gdje se žali da Hrvatska diskriminira Talijane pri kupnji nekretnina u Hrvatskoj. Čini se da je upravo to pismo i bilo razlogom što će EU danas Hrvatskoj reći da ne ispunjava svoje obveze iz područja slobode kretanja kapitala.

“EU bilježi da se Hrvatska ne pridržava svojih obveza iz članka 60 SSP-a da omogući punu i brzu primjenu svojih postojećih procedura, odnosno da građani EU mogu stjecati nekretnine u Hrvatskoj”, stoji u dokumentu Europske Unije.

Zato će EU pozvati Hrvatsku da primijeni odredbe o nediskriminaciji i da ubrza proceduru za sve postojeće zahtjeve građana EU. Koliko kod je osjetljivo pitanje stjecanja nekretnina za građane EU u Hrvatskoj, i koliko god se o tome spekulira i manipulira u javnosti, od 2009. godine građani EU će pri kupnji nekretnina u Hrvatskoj biti izjednačeni s pravima hrvatskih građana, i to bez obzira hoće li Hrvatska ući u EU ili ne.

EU će Hrvatsku sutra pozvati i da ukine diskriminaciju i restrikcije u trgovini i da ne diskriminira kompanije iz svih država EU ni na financijskom tržištu.

Hrvatski prigovori zbog sporosti

Sutra se očekuju i razgovori u daljnjem procesu pregovora o članstvu Hrvatske u EU. Europska Unija pozdravlja pripremljenost Hrvatske za proces screeninga i naglašava da ovaj proces teče po planu. No, Hrvatska je jasno dala do znanja da nije zadovoljna dinamikom procesa. To je rekao čak i premijer Sanader tijekom svojeg posljednjeg boravka u Bruxellesu. Hrvatska smatra da se njezin slučaj u pregovorima komplicira zbog Turske te očekuje da se ovi slučajevi odvoje.

Austrijski diplomat EU je rekao da “hrvatski prigovori o sporosti u ovom trenutku još nisu opravdani”, ali je priznao da je proces očigledno “kompliciraniji nego što se mislilo”.

Očekuje se da će hrvatska ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović iskoristiti sastanak vijeća o SSP-u za ponavljanje hrvatske želje i ambicije da se proces pregovora o članstvu odvija brže. Na sastanku će biti riječi i o situaciji u regiji, pregovorima o statusu Kosova i situaciji u Crnoj Gori. EU je zadovoljan hrvatskim doprinosom stabilizaciji u regiji te očekuje da će Hrvatska i dalje svoje stavove po tim pitanjima prilagoditi stavovima Europske Unije.