Slobodna Dalmacija: 10. 04. 2006.

PODNESCI I PODMETANJA NETKO OD TROJICE GENERALA U HAAGU MORA BITI OSUĐEN ZA ZLOČINE U OLUJI, A U BORBI ZA GOLI OPSTANAK OČITO SE NEĆE BIRATI SREDSTVA

Počinje otvoreni rat hrvatskih odvjetnika

MOTIVI RAZLIČITI Odvjetnici trojice generala jednoglasno su odbili zahtjev Haaškog tužiteljstva za spajanje postupaka, no, iako im je cilj zajednički, motivi su različiti i mogu ukazati na vrlo izvjestan sukob odvjetničkih timova

ZAGREB - Barem u jednoj stvari odvjetnici trojice haaških optuženika za Oluju, Ante Gotovine, Mladena Markača i Ivana Čermaka, uspjeli su se složiti. Jednoglasno su u svojim podnescima odbili zahtjev Haaškog tužiteljstva za spajanje postupaka. No, iako im je cilj zajednički, motivi su različiti. I mogu ukazati na vrlo izvjestan sukob odvjetničkih timo.

Sukob interesa

Čedo Prodanović i Goran Mikuličić, odvjetnici Ivana Čermaka i Mladena Markača, zatražili su razdvajanje postupaka trojice generala pod obrazloženjem da su njihovi postupci pred Haaškim sudom već daleko odmakli i da ne žele čekati da proces protiv Gotovine prođe cijelu, višemjesečnu proceduru. Jednostavno žele ubrzati suđenje.

Takav zahtjev Luka Mišetić, odvjetnik generala Gotovine, navodno je doživio kao udar na njegova klijenta, iza kojeg se po njegovu mišljenju krije namjera Ivana Čermaka da svu krivnju iz optužnice svali na Gotovinu. Prodanović je to javno demantirao: "Ne vidimo razloga da se odvjetnici Gotovine uzbuđuju jer Čermak ni dosad nije teretio Gotovinu, a davao je obranu četiri puta, pa to neće činiti ni ubuduće".

No, Mišetić svejedno nije ostao dužan i u svom podnesku predložio je da se Miroslav Šeparović i Rahim Ademi pozovu kao svjedoci u procesu protiv Gotovine. Šeparović je u vrijeme Oluje bio ministar pravosuđa, pa bi mogao objasniti jesu li se procesuirali zločini nakon Oluje, ali on bi se našao u očitom sukobu interesa, budući da je angažiran kao odvjetnik Mladena Markača.

Kako doznajemo iz haaških izvora, u svom podnesku Mišetić je kao svjedoka obrane naveo i Rahima Ademija, inače optuženog za zločine u Medačkom džepu. Za njega je naveo da je u periodu od 9. do 15. kolovoza 1995. godine preuzeo zapovjedništvo od generala Gotovine koji je bio na medenom mjesecu, a upravo u tom periodu dogodili su se najveći zločini nad Srbima.

Odluka na sudskom vijeću

Tu tvrdnju Čermakov branitelj Čedo Prodanović doživio je kao atak na sebe, budući da on zastupa Rahima Ademija u postupku za Medački džep.

Obrana generala Gotovine ovim pozivom želi potaknuti i drugo pitanje: upozoriti da Prodanović, u slučaju da se Ademi pojavi kao svjedok, ne bi više mogao zastupati Ivana Čermaka, pod obrazloženjem da bi on navodno mogao iskoristiti svoj utjecaj na Ademija i nagovoriti ga da svjedoči protiv Gotovine.

Ovakvi podnesci i reakcije na njih potvrđuju da je sukob odvjetnika trojice generala neminovan. Samo je pitanje vremena kad će se sitna podbadanja i udarci ispod pojasa pretvoriti u otvoreni rat u kome se očito neće birati sredstva.

Tomislav KLAUŠKI

Moguć odlazak odvjetnika

U svakom slučaju, jedna od posljedica ovih podnesaka mogao bi biti odlazak Prodanovića i Šeparovića iz obrane Čermaka i Markača. U tom slučaju, položaji te dvojice generala naglo bi oslabjeli, jer u Hrvatskoj nema mnogo odvjetnika specijaliziranih za haaška suđenja. Tome svjedoči i činjenica da ni šestorica BiH optuženika još nisu kompletirala svoje odvjetničke timove. Koga bi u tom slučaju angažirali Čermak i Markač?

Šeparović: Ne mogu svjedočiti

Ako prihvati svjedočenje u slučaju Gotovina, Miroslav šeparović morat će otkazati obranu Markača i time uvelike oslabiti njegovu poziciju pred sudom. "Već dvije godine branim generala Markača i izlaskom iz tog postupka nanio bih mu veliku štetu. Vrlo bih rado svjedočio u obrani Gotovine, ali moja je moralna i zakonska obveza brinuti se o interesima mog klijenta", izjavio je Šeparović, očito zabrinut zbog tog Mišetićeva zahtjeva.

Mišetić: Ne tražimo izuzeće Prodanovića i Šeparovića

Odvjetnik Luka Mišetić nazvao je apsolutnim lažima spekulacije prema kojima je tražio izuzeće Čede Prodanovića i Miroslava Šeparovića, branitelja Ivana Čermaka i Mladena Markača, druge dvojice optuženih hrvatskih visokih časnika. Štoviše, suludim je ocijenio i glasine da će Gotovinina obrana teretiti generala Rahima Ademija.

— Radi se o tome da se mi protivimo spajanju Čermakova i Markačeva predmeta s predmetom generala Gotovine i u podnesku smo obrazložili naše argumente. Objedinjavanjem tih slučajeva došlo bi do kolizije interesa obrana hrvatskih generala, kazao nam je Mišetić.

Prema njegovim riječima, Prodanović je u svome podnesku protiv spajanja procesa najavio da bi mogao teretiti Gotovinu braneći Čermaka, oko toga tko je imao zapovjednu odgovornost nad onima koji su počinili ratni zločin poslije akcije Oluja. Mišetić je istaknuo da je Gotovininoj obrani Ademi oslobađajući svjedok koji će demantirati navode optužnice protiv Gotovine, kao i najavljenu Prodanovićevu obranu u smislu prebacivanja odgovornosti s Čermaka na Gotovinu.

— Ako bi se procesi objedinili, onda bi Čermakov odvjetnik Prodanović morao diskreditirati svjedočenje generala Ademija, koji je bio zamjenik generala Gotovine u akciji Oluja. Drugim riječima, braneći svojeg klijenta Čermaka, diskreditirao bi drugog svojeg klijenta — Ademija.

S druge strane, stupidno je tvrditi da ćemo mi teretiti tog časnika, jer tada bismo izravno teretili i generala Gotovinu, kojega branimo, budući da je Ademi bio Gotovinin prvi suradnik, naglasio je Mišetić.

Drugi oslobađajući svjedok za obranu generala Gotovine je Miroslav Šeparović i Gotovinini branitelji će ga pozvati jer je u vrijeme akcije Oluja bio hrvatski ministar pravosuđa.

Mišetić veli da će taj svjedok potvrditi da je Hrvatska procesuirala kaznena djela počinjena poslije Oluje, te da Gotovina, kao vojnik, nije imao nikakve veze s procesuiranjima.

Damir TOLJ