Jutarnji list: 13. 04. 2006.

Bozanić: Živi se kao da Boga nema

Piše: Darko Pavičić

Ne smije se šutjeti o teškim povredama ljubavi kojih je danas, kako kaže kardinal, bezbroj. Bezakonje i nepravda siju pustoš. U duhovnom ozračju današnjice vrijednosti izgledaju kao teret

ZAGREB - Nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić uputio je pred ovogodišnji Uskrs snažnu kritiku političarima, javnosti i medijima, odnosno svima koji sudjeluju u hrvatskom javnom životu i to apokaliptičnom biblijskom porukom da će “svu zemlju opustošiti bezakonje i opačina će prevrnuti prijestolja vladalačka”.

- Poziva se na kršćansku baštinu i gaji folklorni izraz, ali osobni život krštenih i njihova vjera kao da nemaju dodirnica. Cijeli život želimo prožeti Bogom, a Crkva želi Boga unijeti u obitelji, škole, na radna mjesta, kulturu, znanost i umjetnost, u gospodarstvo, politiku, zdravstvo, medije i šport - kazao je kardinal Bozanić.

- Bezakonje i nepravda siju pustoš. Bilo koja nepravda unosi neravnotežu u sustave vrijednosti. U duhovnome ozračju današnjice vrijednosti izgledaju kao teret. Kada se ono što zovemo vrijednostima zanemaruje ili se na ljestvici smješta iza onoga što trenutno smatramo važnijim, dolazi do neravnoteže, a baš je ona u temelju pustošenja i pustoši - poručuje kardinal Bozanić, dodajući kako se to ne odnosi samo na vrijednosti prirodnih bogatstava, nego i čovjeka, jer ljudska sebičnost, u ime zahtjeva za učinkovitošću i tzv. napretkom, onu vrijednost koja oslobađa pretvara u teret kojega se treba osloboditi.

Posezanje za prolaznim

- Kao posljedica toga jest rast neuravnoteženosti, nepravdi i otvaranje vrata smrti da bi vladala zemljom, braneći svjetlu uskrsnuća da u život vrati sve što je tama gurnula u trulež - kaže kardinal Bozanić, dodajući kako je dramatično vidjeti tolika ljudska nastojanja kako grčevito posežu za prolaznim, uzvisuju moć umjetno stvorenih vođa, stvaraju mitove i slijede ideologije.

- Tužno je promatrati kako se najprije vežu uz jednu vrstu prosudbe ili osjećaja, da bi ih ubrzo pretvorili u suprotne, neprestano se hvatajući stvari koje zavaravaju i zavode, a zatim ih odbacuju uz obescjenjivanje i dokidanje svake dosljednosti i dostojanstva - kaže kardinal. On upozorava da se zemlja pretvara u prostor osvajanja, a čovjeka (muškarca i ženu) koji rade često se svodi na iskoristivu radnu snagu ili pak na prostituirano tijelo za one koji - želeći kupiti užitak - na druge prenose vlastitu prazninu bez ljubavi.

- U takvoj nepravdi djeca, ona tek začeta ili već rođena, bolno su prepuštena odraslima da ih rabe kao igračke, a koliki mladići i djevojke koji sanjaju o radosnoj slobodi postaju tek klijentima prljavih lanaca droge. U takvome ozračju politika lako postaje borba za osobnu premoć ili premoć jedne skupine nad drugom, neprestano tražeći prostore sukoba i neplodnih rasprava kojima u središtu nije istina - kaže kardinal Bozanić, osuđujući pritom i ulogu masovnih medija, koji potiču takva stremljenja, "kojima je hrana za djelovanje jednako tako moć, a ne služenje čovjeku u istini, ozračje društvenoga života i odnosi među ljudima zatrovani su napetostima koje dovode do pomanjkanja ljudske osjetljivosti i do gorčine, samoće, tjeskobe i nepovjerenja".

- To je utroba iz koje se u konačnici rađa nesposobnost za razvijanje općega dobra, nesigurnost koja zahvaća mladež; nespremnost bračnih drugova na uzajamnu ljubav, žrtvu, odgovornost i praštanje što među supružnike unosi lomove i rastave - zaključuje zagrebački nadbiskup.

On u takvom ozračju vidi priliku za kršćane, koji u svojoj vjeri znaju "koliko su kršćanstvu protivna, štoviše da ga niječu sva ponašanja koja prihvaćaju logiku izrabljivanja, korupcije, neodgovornosti, neistine...".

Nametnuto ponašanje

- Kako je lijepo čuti kad netko kaže da kao kršćanin i katolik ne želi sudjelovati u djelima i razmišljanjima koja nisu poštena. Kako je lijepo vidjeti nas kršćane da ne prihvaćamo nametnuto ponašanje koje pustoši društvo, obitelji i nutarnji mir drugih ljudi, ali i nas samih - stoji u ovogodišnjoj uskrsnoj poruci kardinala Bozanića.

- Kao vjernici Katoličke Crkve u Hrvatskoj nastojimo ostvarivati velika i važna djela. U svakome djelovanju kao vjernici u to što činimo unosimo i Crkvu i svoju crkvenost. Iako to u javnosti često nije priznato niti predstavljeno na objektivan način, vjernici - uza svu svoju nesavršenost - daju dušu našemu hrvatskom društvu. Naše pogreške, s kojima se i mi sami trebamo neprestano i ozbiljno suočavati, preuveličavaju se i ističu, dok se uspjesi umanjuju, previđaju ili zataškavaju, a Crkvu se s mnogo strana prisiljava na prilagođivanje društvenim pomodarskim gibanjima - konstatirao je kardinal Bozanić.

Kršćani se unatoč zaprekama moraju zalagati za što širi prostor djelovanju dobra - poručio je pred ovogodišnji Uskrs zagrebački nadbiskup.

Protiv društvenih rana - eutanazije i pobačaja

Kardinal Bozanić kaže kako je Crkva posebno osjetljiva za život, "suptilnom brižnošću za život od začeća do smrti".

- Suprotstavljati se pobačaju i eutanaziji znači liječiti društvenu ranu koju ni u kojemu trenutku ne smijemo previdjeti, ma koliko to izgledalo nepopularno. Potrebna su nam savezništva koja neće okupiti samo kršćane, nego sve ljude koji ponekad osjećaju preslabu zaštitu istine o ljudskome dostojanstvu - poručio je kardinal Bozanić i pozvao vjernike da odbace prosječnost i pomodarstvo.

- Sakramenti se tada svode na razinu društvenih događanja i obiteljskih proslava, moralne se norme prešućuju, ne samo glede zaštite života, nego i one koje gospodarsko i političko sebično djelovanje obilježuju kao nekršćansko. Pri toj se kušnji zaboravlja da se kršćanstvo ne može svesti na neki minimum, jer time kršćanstvo postaje neprepoznatljivo - rekao je kardinal i pozvao vjernike da dožive značenje molitve, ali i ukazao na činjenicu da smo "premalo osjetljivi na svoje osobne nevjere”.

- Suočavamo se s činjenicom da su ono što vjerujemo i Bog u kojega vjerujemo u svakodnevnome življenju nedovoljno primjetljivi. Na širokome društvenom polju rabi se doduše kršćanski rječnik, i kad je to primjereno i kad on postaje protugovorom; poziva se na kršćansku baštinu i gaji folklorni izraz, ali osobni život krštenih i njihova vjera kao da nemaju dodirnica s društvenim životom: s kulturom, znanošću, umjetnošću, politikom, gospodarstvom i drugim područjima javnoga života - kaže kardinal Bozanić.

- Vrijednosti

U duhovnome ozračju današnjice vrijednosti izgledaju kao teret. Kada se ono što zovemo vrijednostima zanemaruje ili se na ljestvici smješta iza onoga što trenutno smatramo važnijim, dolazi do neravnoteže

- Prolaznost

Dramatično je vidjeti tolika ljudska nastojanja kako grčevito posežu za prolaznim, uzvisuju moć umjetno stvorenih vođa, stvaraju mitove i slijede ideologije

- Politika

Politika lako postaje borba za osobnu premoć ili premoć jedne skupine nad drugom, neprestano tražeći prostore sukoba i neplodnih rasprava kojima u središtu nije istina

- Mediji

Neki masovni mediji potiču stremljenja kojima je hrana za djelovanje moć, a ne služenje čovjeku u istini, ozračje društvenoga života i odnosi među ljudima zatrovani su napetostima koje dovode do pomanjkanja ljudske osjetljivosti i do gorčine, samoće, tjeskobe i nepovjerenja

- Crkva

Naše pogreške, s kojima se i mi sami trebamo neprestano i ozbiljno suočavati, preuveličavaju se i ističu, dok se uspjesi umanjuju, previđaju ili zataškavaju, a Crkvu se s mnogo strana prisiljava na prilagođavanje društvenim pomodarskim gibanjima

- Pobačaj

Suprotstavljati se pobačaju i eutanaziji znači liječiti društvenu ranu koju ni u kojemu trenutku ne smijemo previdjeti, ma koliko to izgledalo nepopularno

- Život i vjera

Na društvenom polju rabi se kršćanski rječnik, poziva se na kršćansku baštinu i gaji folklorni izraz, ali osobni život krštenih i njihova vjera kao da nemaju dodirnica s društvenim životom