Vjesnik: 14. 04. 2006.

Friščić: Od onih koji su se izborno poskliznuli i kumovali stranačkom nejedinstvu, očekujem da odstupe

ZAGREB - Uz bok Đapićevu HSP-u, kojeg su birači drastično kaznili i koji je neupitno najveći gubitnik izvanrednih lokalnih izbora u nekim sredinama, svrstao se HSS. Stranka Josipa Friščića izborni je prag prešla jedino u Požeško-slavonskoj županiji, dok je potop doživjela u Velikoj Gorici, posebice u Dubrovačko-neretvanskoj županiji gdje prvi put u samostalnoj Hrvatskoj nema nijednog vijećnika.

Friščić priznaje da je riječ o nesumnjivu neuspjehu. »Ti će se loši rezultati odraziti na rejting koji HSS trenutačno ima, ali će biti i dobra prigoda da se u nekim sredinama poslože stvari i srede loši unutarstranački odnosi«, najavljuje HSS-ov čelnik koji je vodstvo preuzeo lani u prosincu, kad je stranka bila na vrhuncu krize i kad je bio prisiljen povući i neke drastičnije poteze ne bi li ozdravio prije svega stranački klub u Saboru.

U tome je dobrim dijelom i uspio, ali ishod nedjeljnih izbora jasan je signal da kriza još nije prevladana i da će s »rezovima« morati nastaviti.

»U brojnim HSS-ovim organizacijama ljudi su umislili da predstavljaju mnogo više na političkoj sceni no što je to u zbilji. Kad smo razgovarali prije izbora, lokalna su vodstva zahtijevala da sama odluče o nositelju liste i o tome hoće li ili neće s nekim koalirati. Središnjica im je dala slobodne ruke«, objašnjava Friščić, posebice nezadovoljan situacijom na jugu Hrvatske, gdje je HSS imao ponudu HNS-a da zajedno idu na izbore. Ali županijski je HSS na čelu s Marinkom Filipovićem odlučio o samostalnom izlasku uvjeren u dobar rezultat.

Filipović je čak prognozirao da će stranka s njim na čelu liste osvojiti više od 15 posto te da će se on, pametnim poslijeizbornim pregovaranjem, vinuti i do pozicije dubrovačko-neretvanskog župana.

Sad kad je sve to palo u vodu, i Friščiću je jasno da će se morati »osloboditi daljnjih usluga« kontroverznog Filipovića, koji je nesumnjivo odgovoran za izborni debakl, ali i za nezdrave odnose među županijskim »seljacima« i za to što dolje već dulje međusobno »ratuju« pojedine općinske i gradske organizacije.

Zbog tog se nejedinstva i dogodilo, kaže Friščić, ono začuđujuće - da je HSS u sredinama gdje je lanjskog svibnja polučio vrlo dobre rezultate i bio među nositeljima vlasti, sada pao na jedva dva posto. »To govori o funkcioniranju stranke na terenu, o odnosima među lokalnim čelnicima i o izrazitom nejedinstvu, zbog čega i nismo prešli prag«, objašnjava HSS-ov lider.

Na izravno pitanje očekuje li da Filipović odmah ponudi ostavku, Friščić odgovara: »Nisam zagovornik uspostavljanja zdravih odnosa raspuštanjem organizacija, jer se time kažnjavaju svi, pa i oni koji su dobro radili. Takvima treba dati potporu. Ali od onih koji su se izborno poskliznuli i kumovali stranačkom nejedinstvu, očekujem da odstupe«. Podsjeća na to da je Filipović i sam najavio povlačenje ne osvoji li 15 posto, pa vjeruje da će se »kao svi ozbiljni ljudi, držati riječi«. U protivnom će, najavljuje, reagirati središnjica.

Ivka Bačić