Slobodna Dalmacija: 20. 04. 2006.

PUT U NATO BILATERALNIM UGOVOROM RAZRJEŠAVA SE DUGOGODIŠNJI SPOR DVIJU ZEMALJA

Hrvatska i SAD potpisuju sporazum o neizručivanju optuženih za ratne zločine

SVI PRISTALI Prijedlog koji je sastavila američka administracija već je naišao na prihvaćanje u hrvatskoj Vladi, ali i u Mesićevu Uredu, pa postoji velika mogućnost za njegovim potpisivanjem prije ili za vrijeme boravka potpredsjednika SAD-a Dicka Cheneya u Dubrovniku u svibnju ove godine

Piše: Tomislav KLAUŠKI

Hrvatska je spremna potpisati sa Sjedinjenim Američkim Državama bilateralni sporazum o uzajamnom izručivanju optuženika za ratni zločin i time jednom zauvijek riješiti spor s Amerikom oko čuvenog članka 98. o neizručivanju američkih državljana Međunarodnom kaznenom sudu.

Bez vojne pomoći

Kompromisni prijedlog koji je sastavila američka administracija već je naišao na prihvaćanje u hrvatskoj Vladi, ali i u Uredu predsjednika Republike, pa postoji velika mogućnost za njegovim potpisivanjem prije ili za vrijeme boravka potpredsjednika SAD-a Dicka Cheneya u Dubrovniku, od 5. do 7. svibnja ove godine.

Spor Hrvatske i SAD-a oko članka 98. traje tri godine i bio je jedna od glavnih prepreka hrvatskom napredovanju prema članstvu u NATO savezu, a Senat SAD-a usvojio je čak i zakon prema kojem je svim zemljama koje su odbile potpisati taj sporazum obustavljena isporuka američke vojne pomoći.

Predsjednik Stjepan Mesić bio je glavna brana potpisivanju tog sporazuma, prije svega iz moralnih principa, jer je Hrvatska obavezna isporučivati svoje državljane Haaškom sudu pa ne smije od te obveze poštedjeti državljane SAD, a potom i iz političkih principa, budući da je Hrvatska jedna od osnivačica Međunarodnog kaznenog suda.

Članak 98. potpisalo je više od stotinu zemalja, ali veoma malo njih iz Europe.

Potpisale su ih neke istočnoeuropske zemlje koje su kasnije ionako ušle u NATO pa taj sporazum više nije imao realnu snagu, ali i Makedonija i Albanija, zemlje koje zajedno s Hrvatskom kandidiraju za NATO.

Sve strane zadovoljne

Potpredsjednik Cheney u Dubrovniku će dati poticaj tim zemljama za NATO, a ako i Hrvatska pristane na kompromisni, bilateralni sporazum s Amerikom, bit će srušena jedna od glavnih prepreka na putu prema NATO paktu.

Bilateralnim sporazumom prema kojem bi Hrvatska izručivala Americi njezine državljane optužene za ratni zločin, a ona Hrvatskoj njezine, bio bi zadovoljavajući za obje strane.

SAD bi dobio traženu garanciju da njihovi državljani neće biti suđeni pred međunarodnim, nego pred američkim sudovima, a Hrvatska će izbjeći spominjanje članka 98. i pritom zadovoljiti čak i pravnu formu: Međunarodni kazneni sud ionako je tek druga pravosudna instancija, domaći sudovi imaju prednost u suđenju optuženicima za ratne zločine.

Hrvatska će time spasiti obraz jer neće popustiti na američki pritisak oko članka 98., a SAD će dobiti garanciju od zemlje u turbulentnoj regiji da njihovi optuženici neće doći pred međunarodni, nego pred američki sud.

Čini se da Dick Cheney iz Hrvatske neće otići praznih ruku. Pitanje je samo što nosi zauzvrat.

Priklonio se i Mesić

Začudo, prema toj inicijativi vrlo su blagonakloni i u Uredu predsjednika Mesića koji je godinama izričito odbijao prihvatiti članak 98.

Ipak, na inzistiranje dijela svojih savjetnika na čelu s dr. Vlatkom Cvrtilom, Mesić je najavio otvorenost za kompromisni prijedlog koji bi se sveo na uzajamni sporazum o ekstradiciji optuženika za ratne zločine.

Dick Cheney potvrdio dolazak

WASHINGTON - Američki potpredsjednik Richard Cheney posjetit će početkom svibnja Hrvatsku, gdje će razgovarati s hrvatskim dužnosnicima, kao i sa čelnicima Američko-jadranske povelje u Dubrovniku, objavio je Ured američkog potpredsjednika. Kako se očekuje, Cheney će tamo razgovarati s hrvatskim predsjednikom Stjepanom Mesićem i premijerom Ivom Sanaderom.