Slobodna Dalmacija: 20. 04. 2006.

TRIBUNAL POČINJE SUĐENJE VISOKIM DUŽNOSNICIMA HR HERCEG BOSNE ZA ZLOČINE NAD BOŠNJACIMA

HRVATSKI RATNI LIDERI U HAAGU

ČETIRISTO SVJEDOKA Prema sadašnjoj optužnici za zločine počinjene tijekom 1993./1994. godine, zbog broja dokumenata kakav se do sada nije pojavio na Tribunalu (više od 10.000) i svjedoka (više od 400), sudski proces mogao bi trajati unedogled, neki tvrde i više od deset godina...

Piše: Zvonimir ČILIĆ

Suđenje šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata optuženih za počinjene ratne zločine nad Bošnjacima u BiH tijekom 1993./1994. godine, u Haagu će početi u utorak 25. travnja.

Riječ je o ratnom premijeru HR Herceg Bosne Jadranku Prliću, ministru obranu Bruni Stojiću, zapovjedniku vojne policije HVO-a Valentinu Ćoriću, načelnicima Stožera HVO-a, generalima Slobodanu Praljku i Milivoju Petkoviću, te šefu komisije za razmjenu zarobljenika i traženje nestalih Berislavu Pušiću.

Prema raspoloživim informacijama oni će 24. travnja (ponedjeljak) iz Zagreba otputovati u Haag, a dan poslije, 25. travnja pred Sudskim vijećem pojavit će se na predraspravnoj konferenciji.

Na čelu Sudskoga vijeća bit će Francuz Jean Cloude Antonetti, dok će tužiteljski tim predvoditi Britanac Keneth Scott.

Radi podsjećanja treba reći da se spomenuta šestorka Hrvata iz BiH, nakon što je 29. ožujka 2004. godine iz medija saznala za optužnicu, predala hrvatskim vlastima i već 5. travnja dragovoljno otputovala u Haag. Dva dana poslije pred Sudskim vijećem izjasnili su se da nisu krivi, a uz jamstva hrvatske vlade pet mjeseci poslije, 9. rujna pušteni su na privremenu slobodu.

I još jedno, na prošlotjednoj statusnoj konferenciji, sudac Jean Cloude Antonetti je jasno ukazao na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se sudu u Haagu nalaže završetak svih sudskih procesa do kraja 2008. godine, kada će sud prestati s radom.

Prema riječima Faruka Ibrišimovića, odvjetnika Berislava Pušića, Sud je od Tužiteljstva zatražio sređivanje optužnice, te revidiranje dokumenata i dokaza kao i smanjenje broja svjedoka.

Jer, prema sadašnjoj optužnici, prema broju dokumenata kakav se do sada nije pojavio na Tribunalu (više od 10.000) i broju svjedoka (više od 400), sudski proces bi trajao unedogled, neki tvrde čak i više od deset godina. Naime, obrana bi morala imati najmanje isto vremena kao i Tužiteljstvo, čak i više jer se radi o šestorici optuženih, a unatoč jedinstvenoj optužnici nemoguće ih je "strpati u isti koš".

Vrijedi također naglasiti, kao ilustrativan primjer , a na što ukazuje odvjetnik Ibrišimović, od "mora" dokumenata koje je dobio od Tužiteljstva, tek mali postotak se odnosi na njegovog branjenika Berislava Pušića.

Takve dokumente, neselekcionirane, njih čak više od 10.000 dobili su i odvjetnici drugih optuženika, pa sada moraju mukotrpno raditi (selekcionirati dokumente) ono što je bio posao Tužiteljstva.

Prema zaključcima prošlotjedne statusne konferencije, Sudsko vijeće će u utorak 25. travnja na predraspravnoj konferenciji tužiteljstvu dati rokove u kojemu mogu i moraju iznijeti, obrazložiti te dokumentima i svjedocima potkrijepiti i opravdati optužnicu.

Očekuje se i određivanje roka do kada proces mora biti okončan, sukladno načelu brzog i pravičnog suđenja.

Obrana vjeruje sucu Antonettiju

I sud i optuženi žele efikasno suđenje koje ni po kojoj osnovi ne smije biti na štetu naših branjenika. Vjerujem da će tako i biti, potpuno vjerujem sucu Jeanu Cloudu Antonettiju, koji je vrlo odlučan, bez ikakvih predrasuda, u što sam se već prije mogao uvjeriti — kazao je za Slobodnu Dalmaciju odvjetnik Berislava Pušića Faruk Ibrišimović.