Slobodna Dalmacija: 22. 04. 2006.

SLUČAJ GOTOVINA - ŠTO SE KRIJE IZA RAZGOVORA ISTRAŽITELJA S NIŽIM ZAPOVJEDNICIMA

Haag prikuplja dokaze o ’tajnoj strategiji’ Oluje

’ČIŠĆENJE’ SRBA Tužiteljstvo pokušava prikupiti dokazni materijal o tome da je Oluja učinak dvostruke vojne strategije koja je Anti Gotovini, navodno, trebala biti poznata: one javne, koja je jamčila poštovanje ratnih konvencija, i one potajne, koja je imala za cilj trajno "čišćenje" hrvatskih Srba

Haaško tužiteljstvo pokušava prikupiti dokazni materijal o tome da je Oluja učinak dvostruke vojne strategije koja je Anti Gotovini, navodno, trebala biti poznata: one javne, koja je jamčila poštovanje ratnih konvencija, i one potajne, koja je imala za cilj trajno "čišćenje" hrvatskih Srba.

Razgovor s Fuzulom

To je jedini razlog da, unatoč poodmaklim "predmetima Oluja", haaški istražitelji još uvijek ispituju niže zapovjednike u zoni Gotovinine vojne odgovornosti. Tako su prije desetak dana zatražili razgovor sa Zadraninom Mladenom Fuzulom, nekadašnjim zapovjednikom 112. brigade i bliskim Gotovininim suradnikom.

Kako su mediji izvijestili u prosincu 2005., o Gotovini i Oluji obavljen je informativni razgovor s HSP-ovcem Danijelom Kotlarom, zadarskim dožupanom, koji je tijekom završnih operacija 1995. vodio 113. brigadu u zaleđu Vodica. Već tada, odmah nakon Gotovinina uhićenja, bilo je najavljeno da haaški istražitelji traže od hrvatske Vlade niz sastanaka s nižim zapovjednicima HV-a koji su sudjelovali u Oluji.

Zahtijevajući da se susret s haaškim istražiteljima obavi u nazočnosti njegova odvjetnika, Mladen Fuzul je pokazao uznemirenost, čini se, dodatkom u Gotovininoj optužnici, s primjerima "djelomične ili totalne pljačke i/ili uništavanja imovine između 4. kolovoza i 15. studenoga 1995.". U to doba Mladen Fuzul je bio šef OG-a Zadar, gdje je, tvrdi se u optužnici, uništeno 130 stambenih objekata u tri srpska sela.

Ukratko, za razliku od zadarskog dožupana, Fuzul razgovor nije do kraja obavio jer je haaški istražitelj u jednom trenutku izjavio da je Fuzul "potencijalni osumnjičenik". I doista, po haaškoj tradiciji, svaki je zapovjednik neke vojne postrojbe iza koje su ostale spaljene kuće i leševi "potencijalni osumnjičenik", uključujući čak one vojnike HV-a s kojima Tužiteljstvo razgovara da bi ih "vrbovalo" za vlastite svjedoke optužbe.

Ipak, iz kruga Gotovinine obrane pojavila se priča kako, tražeći sastanke s nižim zapovjednicima u Oluji, Tužiteljstvo nastoji zastrašiti one Hrvate koji su spremni svjedočiti u korist njihova klijenta.

Ideja iz slučaja Blaškić

Haaško Tužiteljstvo ne otvara nove istrage oko Oluje, već se i nadalje bavi postojećim Gotovininim predmetom. U ovom trenutku najviše ih zanima je li postojao raskorak između službenih zapovijedi Ante Gotovine i njegovih usmenih naloga nižim zapovjednicima, te njegovih formalnih i neformalnih odnosa s Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem. Da paradoks bude veći, ideju o raskoraku službenih i neslužbenih ciljeva Oluje "ukrali" su iz obrane Tihomira Blaškića koja se temeljila na teoriji tzv. paralelne zapovjedne linije.

Jasna BABIĆ